Nerede - Nasıl Gidilir

Yoncalı Kaplıcaları Nerede? Nasıl Gidilir?

Her mevsim gidebileceğiniz, merkezi konumlara geçiş güzergahında olan bir kaplıca mı arıyorsunuz? O zaman Yoncalı Kaplıcaları sizin için en doğru seçenek.

Yaz ayları bittikten sonra sonbahar ve kış aylarında gezecek yer arayanların ilk adresi kaplıcalardır. Hem şifa bulurken hem de ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bu kaplıcalar hemen hemen ülkemizin dört bir yanında bulunmaktadır.

Yoncalı Kaplıcaları Kütahya ilinin merkez sınırları içerisinde bulunmaktadır. Şehir merkezine bağlı Yoncalı Mahallesinde bulunur. Kütahya şehir merkezine uzaklığı 18 kilometredir. Yoncalı Kaplıcaları eşsiz özelliklere sahiptir.

Termal alan yaklaşık 500 dönümlük bir arazi üzerinde bulunmaktadır. Burada bulunan termal su birçok hastalığa da şifa kaynağı olmaktadır. Kaplıca bölgesinde; açık yüzme havuzu, çamur havuzu, çelik hamamı, tarihi küçük ve büyük hamam bulunmaktadır.

Germencik Gümüş Kaplıcası Ulaşım Rehberini inceleyebilirsiniz…

Yoncalı Kaplıcaları Hakkında Bilgi

Yüzme havuzu yaklaşık olarak %83 oranda radyoaktiviteye sahiptir. Bu oran özellikle karaciğer ve böbrek hastalıkları için iyileştirici etkiye sahiptir.

Hamamların radyoaktivitesi ise daha yüksektir. Burası da ruhsal olarak dinginlik sağlayabileceğiniz moral ve dinçlik vermektedir. Bu sebeple halk arasında bu hamamın suyuna gençlik suyu denilmektedir.

Çamur banyosu yaparak romatizmal hastalıklarınıza şifa sağlayabilirsiniz. Bu çamur banyosunun bir diğer iyi geldiği rahatsızlıklar ise selülit tedavisidir.

Yoncalı Kaplıcaları Efsanesi

yoncali-kaplicalari
Yoncalı Kaplıcaları

Anadolu Selçuklu Sultanlarından II. Alaaddin Keykubat’ın Gülümser Hatun adında hasta bir kızı varmış. Küçük yaşta hastalanmış ve derdine çare bulamamışlar. Yoncalı bataklıklarında iyileştiğini görenlerin önerisi üzerine onu sıcak suda ıslatmışlar. Bir süredir burada yıkanan Gülümser Hatun, hasta olarak götürüldüğü Yoncalı’dan ayrılarak sağlığına kavuşmuş.

Sultan II. Alaaddin Keykubat, Yoncalı’da iyileştirmek için havuzlu ve camili büyük bir Türk hamamı yaptırmıştır. Yazıtlardan bu yapıların 1233 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır.

Yoncalı Kaplıcaları Konaklama İmkanları

Yoncalı Kaplıcalarının bulunduğu bölgede çok sayıda apart, otel ve pansiyon bulunmaktadır. Fiyatları caziptir ve yılın her mevsimi konaklama yerinin fazla olmasından dolayı boş yer bulabilirsiniz.

  • Gülümser Hatun Termal Otel
  • Nehir Termal Otel
  • Yoncalı Termal Otel
  • Yoncalı Huzur Apart Termal Otel
  • Uygulama Apart

Ayrıca, kaplıca alanına günübirlik gelen ziyaretçiler için faydalanabilecekleri Türk Hamamı, açık ve kapalı havuzlar bulunmaktadır.

Yoncalı Kaplıcaları Nerede?

Yoncalı Kaplıcaları Kütahya ilinin sınırlarında yer almaktadır. Şehir merkezine bağlı Yoncalı Mahallesinde bulunur. Kent merkezine uzaklığı 18 kilometredir.

Yoncalı Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Kütahya’dan 16 km uzaklıktaki Yoncalı Kaplıcalarına özel araç, otobüs veya trenle ulaşabilirsiniz. Trenle gelen misafirler, gelmeden önce bilgi alarak tren istasyonundan kaplıcalara transfer seçeneklerinden kolayca yararlanabilirler.

Özel aracıyla gelen misafirlerimiz Kütahya’ya geldiklerinde Tavşanlı Yolu’nu takip ederek 16 km uzaklıktaki tesise ulaşabilirler. Kütahya merkezden kaplıcalara belediye otobüsleri ve minibüsler düzenli olarak sefer yapıyor.

Yoncalı Kaplıcalarının bazı merkezi yerlere olan uzaklığını aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Bursa-Yoncalı 154 km
Ankara-Yoncalı 330 km
İstanbul-Yoncalı 300 km
Zafer Havaalanı-Yoncalı 50 km

 

Kapanış

yoncali-kaplicalari-1
Yoncalı Kaplıcaları

Siz de bu soğuk kış günlerinde üşümekten ve hasta olmaktan yorulduysanız Yoncalı Kaplıcalarına giderek içinizi ısıtabilir ve şifa bulabilirsiniz. Yoncalı Kaplıcaları yaz-kış tüm ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen yaşatıyor. Sıcacık suyuyla şifa dağıtıyor.

Eğer daha önce Yoncalı Kaplıcalarına gittiyseniz deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz. Bu sayede ilk defa gidecek olan okuyucularımıza siz de rehberlik edebilirsiniz. Şimdiden keyifli ve şifalı tatiller dilerim 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu