Gezilecek Yerler

Yomra Gezilecek Yerler

Trabzon’un sevilen ilçelerinden birisi olan Yomra gezilecek yerler ile ziyaretçilerine kapı açıyor. Bu ilçede görülmesi gereken birçok yer bulunmakta.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin kentlerinden birisi olan Yomra, Trabzon’un bir ilçesi olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Kuzeyden güneye doğru uzayan bir görünüme sahip bu ilçenin sahili de bulunuyor. 25 mahalleye sahip olan Yomra, doğası ve tarihi yapılarıyla son yıllarda tercih edilen bölgelerden birisi.

Topkapı Sarayı Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

Yomra Gezilecek Yerler

Yomra Hürriyet Parkı

Trabzon’un Yomra ilçesinde kendine yer bulan ve yeni yapılan geniş bir park olan Yomra Hürriyet Parkı, şehrin gezilmesi gereken ferah alanlarından birisi olarak bizlerin karşısına çıkmakta. Trabzonspor’un şampiyonluğu dolayısıyla parkın ortasında bir eser bulunuyor. Bu eserin üzerinde de bazı yazılar mevcut. Geniş meydanının yanı sıra parkın çevresinde oturma alanları ve bazı tesisler yer almakta. Yomra gezilecek yerler arasında Yomra’ya gelenlerin gezmesi gereken noktalardan birisi de bu park oluyor. Park, sahilin yanı başında bulunuyor.

Kaşüstü Plajı

kasustu-plaji-yomra
Kaşüstü Plajı

Trabzon’un en popüler sahillerinden birine ev sahipliği yapan Kaşüstü Plajı, birden fazla işletmeyi barındırıyor. Geniş bir plaj olan bu yer, büyük kumsalı ve uzun sahiliyle dikkatleri üzerine çekmekte. Plaj için giriş ücreti alındığını da belirtelim. Şezlong, duş, tuvalet ve giyinme kabini gibi özellikleri barındıran bu yerde temiz bir alanda denize girmek isteyenler, bu plajı tercih ederek anın tadını çıkarabiliyor. Ziyaretçilerin bu yeri beğendiğini ifade edelim fakat en çok şikayet edilen nokta giriş ücreti alınması.

Osmanlı Yapıları

Yomra gezilecek yerler arasında çeşitli Osmanlı yapıları da bulunmakta. Bu yapılar, Osmanlı döneminde inşa edildiği için tarihi bir görünüme sahip. Yomra’da özellikle içeriye doğru bu tür yapılardan sıklıkla rastlanabilir. İlçe merkezinde belki gezilecek çok alan bulunmuyor fakat çevresinde birçok Osmanlı yapısı yer alıyor.

Kaymaklı Manastırı

kaymakli-manastiri
Kaymaklı Manastırı

Amenapırgiç veya Kaymaklı Manastırı, 15. yüzyılda Trabzon’da kurulmuş olan bir Ermeni manastırı. Kurulan manastırın amacı, Ermenilerin ibadet ihtiyaçlarını karşılamak için yer alıyordu. 1915 yılında yaşanan olayların ardından bu bölge, çiftlik yeri olarak kullanılmaya başlandı. Günümüzde yapının bir kısmı halen korunuyor. Bölgeyi ziyaret edenler, kalan yapıları inceleyerek tarihe tanıklık edebilir.

Kalecik Plajı

Trabzon’a gidildiğinde ziyaret edilmesi gereken alanlardan birisi olan Kalecik Plajı, bazı ziyaretçilere göre eskiye oranla güzelliğini biraz kaybetse de halen Yomra gezilecek yerler listesinde bulunan bir bölge. Denize girmek isteyenlerin değerlendirmesi gerektiği bu alan, doğal güzelliklerinin yanı sıra deniz ve dağ manzarası ile insanların ufkunu genişleten ve onlara ilham veren bir yer. Eğer Yomra’ya geldiyseniz bu küçük olan fakat kalitesiyle adından söz ettiren plajdan faydalanmak gerekiyor.

Üçpınar Yaylası

ucpinar-yaylasi
Üçpınar Yaylası

Karadeniz Bölgesi, sunduğu doğal güzelliklerle insanların ilgisini çeken bir nokta olmakta. Bu noktalardan birisi de Üçpınar Yaylası olarak ziyaretçilerle buluşuyor. Trabzon’un tercih edilen bölgelerinden birisi olan Üçpınar Yaylası, Yomra’ya oldukça yakın bir bölge. Yayla, manzarasıyla insanları büyüleyen ve çeşitli yapılarıyla ilgi çeken bir konum. Ayrıca hayvanlara ilgi duyanlar çevredeki hayvanlarla iletişim kurarak onlarla güzel bir bağ içerisine girebiliyor. Özetle Üçpınar Yaylası, gezi listesinde yer alması gereken bir bölge.

Kemerli Köprü

Yomra gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir diğer yapı Kemerli Köprü olarak kayıtlara geçiyor. Osmanlı döneminde inşa edilen bu köprü, günümüzde fotoğrafçıların uğrak noktası haline gelmiş durumda. Kendine has bir şekle sahip olan bu yapının üzerine çıkılabilir ve manzara seyredilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu