Gezi Rehberi

Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları

Kamp alanları son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tatil ve dinlenme ihtiyacını karşılama uygulamalarından birisi haline geldi. Türkiye bu anlamda kamp alanları açısından elverişli bir ülke olarak bilinir. Yeşil alanları bol ve geniş olan ülkede kamp alanları şehirlerin hemen hepsinde ve özellikle de tatil beldelerinin yer aldığı bölgelerde fazlaca bulunur.

Kamp, kısaca çadır ve benzeri araçlardan oluşan yeşil ve doğaya dönüş yapılabilecek konaklama biçimi anlamına gelir. Şehir hayatından kaçmak adına Türkiye’de yeşil alanlara ve doğaya dönüş için kamp alanları, doğa severlerin sıklıkla araştırdığı olgulardan bir tanesidir.

Doğu Ekspresi Gezi Rehberi için tıklayınız…

Türkiye’nin En İyi Kamp Alanı Listesi

Türkiye’de yer alan ve kamp severler tarafından ülkenin en iyi kamp alanları sıralaması aşağıdaki gibidir;

Karagöl Orman Kampı

karagol-orman-kampi
Karagöl Orman Parkı

Karagöl Orman Kampı, 18 hektarlık bir alana yayılan ve İzmir’in incisi olarak bilinen Karagöl Tabiat Parkı, İzmir kamp alanları içerisinde deniz seviyesinden 850-900 metre yukarıda bulunur. Jeolojik hareketlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu Karagöl, bir heyelan set gölüdür. Pek çok kamp sever tarafından ziyaret edilen tabiat parkında bisiklet faaliyetlerinden piknik alanlarına, safariden doğa yürüyüşüne kadar bir sürü faaliyet yapılabilir.

Yine bölge içerisinde çokça büfe, restoran ve piknik alanları bulunur. Karagöl Tabiat Parkı’na araç giriş çıkışı bulunmadığından el değmemiş ve henüz natürel kalan doğal güzellikleri görmek üzere ziyaretçilerin akınına uğrar. Tabiat parkı havanın güzel olduğu dönemlerde ve hafta sonları oldukça kalabalıktır.

Karagöl’ün çevresindeki küçük dar patikalarda yürüyüş keyfi yaparken de göl manzarasının eşsiz güzelliği ile oksijen almak ziyaretçilerin en çok yapmaktan hoşlandığı aktivitedir. Herhangi bir pansiyon ve konaklama alanının bulunmadığı bu park içerisinde vakit geçirebilmek güzel bir seçenek olabilir.

Demircili Koyu Kamp Alanı

demircili-koyu-kamp-alani
Urla Demircili Koyu Kamp Alanı

Urla’ya 15 km uzaklıkta yer alan bu yer yine İzmir kamp alanları içerisinde bulunur. Kamp ve karavan alanları için uygun olan bu bölgede Urla merkezden Yağcılar istikametine doğru ilerleyerek çam ormanlarının bulunduğu yoldan ulaşabilmek mümkündür.

Koy şeklinde bulunan Demircili Koyu kamp alanı karavan ile ziyaret etmek isteyen doğa severler tarafından keşfedilerek sezon boyunca kalmak için en ideal kamp alanlarından birisidir. Hem deniz hem de kamp tatili yapmak isteyenleri hayrete düşüren Demircili Koyu kamp alanı denizi ile de tatil severleri büyülemeye devam ediyor. Araç ile 5 dakikalık mesafelerde ulaşılabilen bakkallardan alışveriş yapabilmek olasıdır.

Delikli Koy Kamp Alanı

delikli-koy
Delikli Koy

İzmir’in özellikle de gizli kalmış cennet bölgesi olarak bilinen Alaçatı’da bulunan Delikli Koy, son dönemlerde oldukça rağbet gören kamp alanlarından birisi.

Masmavi deniz ve bembeyaz kayaların manzarasında bir kamp hayali kuran doğa severlerin akın ettiği bu alan, sakin ve huzurlu olması ile ön plana çıkar. Delikli Koy kamp alanı, denizin ortasında bulunan ve kıyı ile denizin tamamen bütünleşip iç içe geçtiği noktada yer alan bir yer.

Dolungaz Kamp Alanı

karaburun-dolungaz-koyu
Karaburun Dolungaz Koyu Kamp Alanı

Dolungaz kamp alanı deniz kenarında çadır kampı yapmak isteyenler için ideal bir alan. Üstelik evcil hayvanları ile ziyaret etmek isteyen doğa severler içinde bu imkanı sunabilen Dolungaz kamp alanı, Karaburun’da yer alıyor. Tekne ile de ziyaret edilebilen koy şeklindeki bu kamp alanları tekne severler için de uygun bir bölgedir.

Mona Glamping Caravan Suites

mona-glamping-caravan-suites
Mona Glamping Caravan Suites

Mona Glamping Caravan Suites, Türkiye’nin ilk karavan konsepti ile ortaya çıkmış glamping projesi olarak düşünülmüş bir butik ve çevre dostu bir işletmeye sahip kamp alanıdır. Tamamen dinlenme ve şehrin gürültüsünden kaçmak için tercih edilen ideal dinlenme konseptli kamp alanları içerisinde düşünülebilir.

Volo Camping

volo-camping
Volo Camping

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan ve Muğla kamp alanları şehrin kaos ve stresinden uzaklaşmak isteyen kamp sevenleri ağırlamayı bekliyor. Bodrum Yarımadası’nda bulunmasından dolayı turistik ve tarihi kültürel alanlara da fazlaca yakın olan bu kamp alanı Turgut Reis konumunda yer alır. Özel bir kamp işletmecisi tarafından işletilen kamp alanında doğa ile iç içe vakit geçirmek mümkündür.

Ecofarm Camp & Bungalow

ecofarm-camp-bungalow
Ecofarm Camp & Bungalow

Ecofarm Camp & Bungalow, Bodrum’un Turgut Reis içerisinde bulunan hem otel hem de çadır kampı için uygun olan bu kamp alanı, tatil ile birlikte nefes almak isteyenleri karşılamak üzere bekliyor.

Akyaka Orman Kampı

akyaka-orman-kampi

Yaz kampı yapmak isteyenlerin ilk aklına gelen Akyaka Orman Kampı alanı, ağaçların altında konaklayarak yürüme mesafesinde denize ulaşmak isteyen kamp severlerin ziyaret ettiği bir alandır. Küçük koyları ile birlikte muhteşem manzarasında da doğa ile iç içe hissedilebilen Akyaka Orman Kampı pek çok küçük koyun birleşiminden birisidir.

Merkeze olan yakınlığı sayesinde yürüyerek 10 dakika içerisinde merkez bölgelere erişim sağlanabilir. Kamp alanı içerisinde yer alan marketten yine alışveriş yapabilme imkanı da bulunur.

Akyaka Orman Kampı, Muğla ilinde yer alan Akyaka ilçesinde bulunan bir kamping alanıdır. Kuşadası’na yakın bir konumda yer alan kamping alanı, orman içinde yer almaktadır ve kampçılar için tuvaletler, sıcak duşlar ve yemek alanı gibi birçok olanak sunmaktadır.

Kamp alanı doğal güzelliklerle çevrilidir ve bölgede yürüyüş, yüzme ve kuş gözlemi gibi birçok açık hava etkinliği mevcuttur. Huzurlu ve doğal bir tatil arayanlar için popüler bir rotadır.

Çubucak Orman Kampı

cubucak-orman-kampi
Çubucak Orman Kampı

Özellikle Marmaris kamp alanları tercih etmek isteyen kişiler tarafından seçilen ve Datça’ya giderken 23 kilometre sonrasında yer alan Hisarönü Körfezi kıyısında bulunan Çubucak Orman Kampı ve karavan alanı olarak bilinir. Çadır kampı, karavan kampı ve günübirlik piknik alanlarının yer aldığı bölgede tatil yapmak için uygundur. Hem yeşil hem de mavinin birleştiği kamp alanları içerisinde yer alan Çubucak Kamp, yaz aylarında oldukça kalabalık olmaktadır.

Club Amazon Bördübet

club-amazon-bordubet
Club Amazon Bördübet

Marmaris ve Datça arasında yer alan Bördübet Bölgesi’ndedir. Çam ve Günlük ağaçları arasında saklanmış olan bu kamp alanı, tamamen düzlük bir alandadır. Bu nedenle sağlık sorunu olanların da rahatlıkla yürüyebileceği bir ulaşım alanındadır. Tesis içerisinde 500 metre mesafede bulunan plajı, oda penceresinden görebilmek mümkün değildir. Tamamı çam ağaçları ile kaplı Muğla kamp alanları içerisinde bulunan bu tesis tertemiz bir orman içerisinde kamp yapıyormuş hissi vermektedir.

Kocabahçe Glamping

kocabahce-glamping
Kocabahçe Glamping

Glamping kamp alanları konseptine sahip bu kamp alanı, doğa ile iç içe huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir yerdir. Ada ve koy arasında kalan bu yer özellikle de eşsiz manzara eşliğinde tatil yapmak isteyenleri bekliyor.

Aktur Datça Camping

aktur-datca-camping
Aktur Datça Camping

Çam ormanları ve denizin buluştuğu dünyanın cennet depolarından bir tanesi olarak bilinen Aktur Datça Camping alanı, Türkiye’nin en güzel koyu ünvanına sahip bir bölgededir. 33.500 metrekare üzerine kurulmuş olan bu kamp alanları 140 çadır ve karavan konaklamasının yanı sıra 420 kampçının konaklaması için de elverişlidir.

Kabak Koyu

kabak-koyu
Kabak Koyu

Kabak Koyu Fethiye’nin güneyinde yer alan Faralya Köyü içerisinde yer alır. Köy denize meyilli bir yamacın tepesinde yer aldığından kamp alanı için eşsiz bir manzaraya bakar. Çadır kampı için elverişli olan bölge Fethiye kamp alanları içerisinde oldukça popülerdir.

Kelebekler Vadisi

kelebekler-vadisi

Muğla ili Fethiye ilçesi içerisinde yer alan kamp alanları Babadağ’ın eteklerinde bulunur. Kamp severleri manzarası ile büyüleyen bu yer çadır kampı içinde oldukça uygundur.

Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin güneybatısında yer alan bir turistik yerdir. Doğal güzelliği ile bilinir, şelale ve dağın yüksek kayalıkları tarafından çevrili bir plajı vardır. Vadi, adını verdiği çeşitli kelebek türleri için evdir. Yürüyüşçüler ve doğa tutkunları için popüler bir yerdir ve Fethiye ilçesi yakınındaki bot ile erişilebilir.

Kelebekler Vadisi‘nde kamp yapmak için birkaç seçenek vardır. Örneğin, vadide bir kamp alanı bulunmaktadır. Bu alan, doğal güzelliği ile ünlü olan vadinin içinde yer alır ve çadır veya karavan ile konaklama imkanı sunar. Ayrıca, vadinin yakınında bulunan Fethiye ilçesi ve çevresinde de birçok kamp alanı veya özel kamp siteleri bulunmaktadır. Bu alanlar genellikle çadır, karavan veya tekne ile konaklama imkanı sunar ve vadinin doğal güzelliğini keşfetmek için uygun bir yerdir.

Kayaköy Jungle Camping

kayakoy-jungle-camping
Kayakoy Jungle Camping

Fethiye ve Karaköy mevkiine 15-20 dakika uzaklıkta bulunan bu kamp alanı, bungalov ve çadır kampı hizmetleri vermektedir. Ölüdeniz Tabiat Parkı’na bulunan yürüme mesafesi ile de doğa yürüyüşü yapmak isteyen doğa severler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Kayaköy Sanat Kampı

kayakoy-sanat-kampi
Kayaköy Sanat Kampı

Kamp dönemleri özellikle yoga faaliyeti ile başlayan bu kamp alanında sık sık birlikte faaliyet yapılmasına da imkan tanınıyor. Sanatsal aktiviteler ile tatili birleştiren bu kamp alanı özellikle sanat ve doğa severler tarafından ziyaretçi akınına uğruyor.

Ada Camping Cunda

ada-camping-cunda

Ada Camping Otel, Cunda Adası’nın Midilli Adası’na bakan sahil kısmında yer alır. Özel bir kumsal plajına sahip olan bu kamp alanı doğa ve deniz ile tamamen bütünleşmiştir. Tesisin içinde bulunduğu yerde özellikle doğa yürüyüşleri, bisiklet ve dalış yapabilmek mümkündür.

Ada Camping Cunda Yorumu;

Kamp yeri Cunda adası ucunda ve Ayvalık merkeze 11 km. Yolu düzgün, Cunda merkez 6 km. Kamp alanı güzel düzenlenmiş, ortak duş& tuvalet ve mutfak var. Mutfakta yemek yapmak için aygaz mevcut. Buzdolabını isterseniz günlük olarak ücreti karşılığı kiralayabiliyorsunuz. Çadır yerleri ayrılmış ve üstü de tenteli. Dolayısıyla direk yağmur ve güneş almıyor. Çadır önüne masa ve iki adet sandalye veriyorlar. Çadır yanında elektrik prizi ve üstünüzde gece kullanmak için lamba var. Dolayısıyla ara kabloya ihtiyaç yok. Mangal yeri var. Kamp alanı içinde Bungalovlar da var. Araba için park alanı mevcut. Kamp içinde kahvaltı ve yemek hizmeti veren büyük bir kafe/restaurant yeri var. Kafede Fiyatlar bir tık yukarıda ama yemekler doyurucu ve lezzetli. Alışveriş için en yakın yer Cunda. Kampın kendi plajı ve iskelesi var. Deniz güzel gözüküyor (bayramda hava soğuktu, giremedim). Çocuklar için oyun alanı var. Tuvaletleri ve lavabolar sürekli temizleniyor. Kamp alanı bakımlı. Etrafta çalışan bir sürü insan var ve işlerini güler yüzle iyi yapıyorlar. Kampın hemen yanından cundaya giden 4.5km uzunluğunda toprak yürüyüş yolu var. Gündüz çok rahat yürüyüş yaparak cundaya dondurma yemeye gidebilirsiniz. Çalışanlar oldukça samimi, seviyeli ve yardımsever. Yazın ve hafta sonu rezerve yapmadan gitmeyin zira kalabalık oluyormuş.

Bozcaada Camping

bozcaada-camping
Bozcaada Camping

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde yer alan bu kamp alanları ada merkezine 5 kilometre mesafe de iken denize 200 metre mesafede bulunur. Bungalov, tesis çadırı ve kişisel çadırlar ile kamp yapmaya imkan tanır. Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde oldukça kalabalık ziyaretçi ağırlar.

Hızır Kamp

hizir-kamp

Binbir pınarın aktığı rivayet edilen Kazdağları’nın Kirişlik Vadisi eteklerinde yer alan bir dinlenme kamp alanıdır. Kazdağı Milli Park’ı sınırına yürüyüş mesafesinde yer alan kamp alanı, ekolojik tarım alanı içerisinde tamamen bir doğal yaşam alanı gibidir.

Assos Club Beyaz

assos-club-beyaz
Assos Club Beyaz

Çanakkale’de konuklarını ağırlayan bir kamp işletmesidir. Çadır ve bungalov konaklamasına elverişlidir.

Assos Club Beyaz Yorum;

5 günlük konaklamamızın ardından huzurlu ve mutlu bir şekilde ayrılıyoruz. Odanın dizaynı , ortamın sakinliği , restaurantın lezzeti, kahvaltıları, fiyatların makulluğu, denizin berraklığı , servisteki / plajdaki arkadaşların kibarlığı ve ilgisiyle her şey mükemmeldi. Kesinlikle kadırga koyundaki diğer işletmelere fark atan bir yer. Asos’a ilk gelişimizdi ve bir daha ki gelişimizde uğrayacağımız tek yer. Her şey için çok teşekkürler.

Assos Kamp Olive

assos-kamp-olive
Assos Kamp Olive

Zeytin ağaçları eşliğinde dalga ve deniz sesleri ile çevrili harika bir kamp alanıdır. Kendi çadırlarını getirmek isteyen doğa severlerin yanı sıra kendi çadır temini ile de muhteşem bir tatil yapmak isteyenleri karşılayan alan da piknik yapabilmek ve yürüyüş yapabilmek mümkündür.

Assos Kamp Olive Yorumu;

Tatilde ilk rotamız. Kamp pek sakindi buzdolabı wc duş yakın elektirk prizi marketi içerisinde oturma yerleri var masalarda otururken bir şey sipariş zorunluluğu yok isterseniz her gün oturun mangal yapın karışan yok işletmeci kendi söylüyor zaten. Denizi biraz soğuk ama güzel tertemiz dibi gözüküyor. Şezlong şemsiye ücretsiz. Kişi başı 55 tl idi çadır size aitse. Büyük çadırlar 180 miş gayet ortalık temiz. Her gün de temizdi işletenler aile zaten. Bulaşık yıkama yeri çamaşır yıkama yeri mevcut. Ayrıca havası çok temiz erken uyandırıyor. Gece tüm yıldızlar gözüküyor. Biz çok memnun kaldık.

Erikli Şelale Kamp Alanı

erikli-selale-kamp-alani
Erikli Şelale Kamp Alanı

Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı bulunan Teşvikiye Köyü’nün hemen 6 kilometre yukarısında bulunan bir kamp alanıdır. Yaylacıların genellikle yaz aylarında tercih ettiği kamp alanı deniz seviyesinden 600 metre yüksekte yer alır.

Erikli Şelale Kamp Alanı Yorumu;

Muhteşem ötesi.. İstanbul’dan geldik Ailecek 1 gün konakladık herşey çok güzeldi. Bizi çok iyi karşıladı yardımcı oldular .Kamp alanı olsun özellikle şelaleye bayıldık doğa harikası.. tuvaletler temiz duş imkanı var. Şebeke çekmiyor ama işinizi görecek kadar ücretsiz Wi-Fi var .. ortak buzdolapları var bulaşık yıkama yeri elektrik için pirizler mevcut. Kişi başı ücret 90₺ ama verdiğiniz paraya değiyor. Aile ve aile olmayanları ikiye ayırmışlar mükemmel birşey hiçbir sorun sıkıntı yaşamdık kesinlikle gidip o güzelliği yaşamalısınız. Alan çok büyük yer bulmama gibi bir sorun yaşamazsınız otopark sorunu yok.. içme suyu yönünden sıkıntı yok sabah akşam buz gibi temiz içme suyu akıyor. Biz gittiğimizde kafeleri yanmıştı yapım aşamasındaydı. Hey yönüyle hayran kaldık gittiğinize değer.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı

suluklu-gol-tabiat-parki
Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Bolu’da yer alan Sülüklü Göl, heyelan sonucu meydana gelmiş bir göldür. Bolu ilinin Mudurnu ilçesi sınırlarında kalan bu kamp alanları adını gölde yaşayan sülüklerden alır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları içerisinde ağaçların renk alması ile göle yansıyan manzarayı görmek isteyen kamp severler tarafından ilgi görmektedir. Bölge doğallığı gereği tamamen imara kapalı bir alandır.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Yorum;

Bir doğa harikası. Huzur bulmak için gidilmesi gereken yer. Gidene kadar yollarda bir miktar sıkıntı yaşanıyor. Özellikle son 8 km toprak ve taş yoldan ibaret, bu sebeple yağmurlu havalarda gidilmesini tavsiye etmem. Tabi aracınız buna uygunsa gidebilirsiniz ancak binek araçla zorlanırsınız. Ben kuru havada gitmeme rağmen yol bir miktar yordu. Kamp atmak için çok güzel yerler var. Bölgede yemek satan bir yer olmadığı için tedarikli gidin. O yolu geri dönüp alışveriş yapmak istemezsiniz 😀 Ancak alana giriş yaptığınızda bütün zorlukları geride bırakacağınızı söyleyebilirim. Göl etrafında herhangi bir yapı olmaması sebebi ile doğanın tadını çıkarıyorsunuz.

Yedigöller Milli Parkı

yedigoller-milli-parki

1965 yılında ”Milli Park” olarak korunmaya alınan alan, her mevsim ayrı bir güzelliği yansıtmaktadır. Bu nedenle de her mevsim kamp ziyaretçilerini ağırlar.

Yedigöller Milli Parkı Yorumu;

Doğası essiz güzellikte, yolu biraz sıkıntılı çok virajlı ve yokuş iniş çıkışlar fazla. Akşam sis cokmekte dikkatli olmakta fayda var. Goller ve doğası çok güzel. Kamp yapma imkanı var. Tabiat parkının içinde yer alan otel fiyat performans açısından sınıfta kalıyor. Kahvaltı bile verilmiyor ve bakımsız. Günü birlik ziyaret yapılacaksa sabah erkenden gelmek daha mantıklı olacaktır. Şelaleyi görmeyi unutmayın.

Yenice Kent Ormanı Kamp Alanı

yenice-ormanlari-kamp-alani
Yenice Ormanları Kamp Alanı

Karabük Yenice Ormanları, özellikle günübirlik ve kamplı yürüyüş güzergahları barındırmasından dolayı sıklıkla kamp severler tarafından ziyaret edilir. Bisiklet, kuş gözlemi, kaya tırmanışı ve kanyoning yapmaya elverişli faaliyetleri açısından da muhteşem bir doğa harikasıdır. Türkiye’nin en büyük blok ormanları içerisinde yer alır.

Dilerseniz Şeker Kanyonunun bulunduğu yerde geniş bir alan mevcut buraya çadırınızı kurabilirsiniz. Ateş yakabileceğiniz alanlar önceden belirlenmiş olup dilerseniz dere kenarının yanında ki masalarda oturabilirsiniz. Kamp ücreti kişi başı gecelik 25 TL’dir.

Yenice Kent Ormanı Kamp Alanı Yorumu;

Yenice kent ormanı çok güzel düzenlenmiş bir yerdi. Çocuklarla rahatlıkla gidilebilecek bir yer. Açık havada ağaçlar arası parkurlar, yürüme alanlari, yöresel ürün tezgahları ve lezzetli yemek yapan bir restoranı var. Sadece yemek için de gidebilirsiniz. Manzarası güzel alkolsüz bir yer. Bungalov evlerde ailece kalabileceğiniz şekilde düzenlenmiş. Her bungalov ev birbirinden bağımsız, böylece kimsenin gürültüsü kimseye gitmiyor.

 

Borçka Karagöl Tabiat Parkı

borcka-karagol-tabiat-parki
Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Borçka Camili karayolu üzerinde bulunan yer Türkiye’nin saklı cennetleri arasında yer alır. Yeşilin her tonunun göle yansıması ile harika bir görünüme kavuşan göl manzarasını fotoğraflamak ve kamp yapmak isteyen ziyaretçiler tarafından tercih edilen kamp alanıdır.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı Yorumu;

Gölü sis olmayan bir zamanda görebilirseniz görseli inanılmaz. Etrafını gezebileceğiniz bir patika yol var. Çikolata kıvamında çamura hazırlıklı olmak ve bir outdoor ayakkabı bulundurmakta fayda var.

Otopark alanını geçip arka kısımdaki düzlüğe çıktığınızda ise kamp kurmaya müsait alanlar göreceksiniz. Göl kenarı kamp kurmak yasak. Zaten yasak olmasa bile o kalabalığın içerisinde kamp kurmayı bu işten anlayan kimse tercih etmez. Gölü besleyen ana suyun yukarılarına doğru yerleşirseniz, sizin yukarınızda kimse olmayacağı için dereyi içme suyu olmasa bile diğer tüm ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. İçme suyu da Karagöl ana manzara iskelesinin hemen yanında akıyor.

Gölün yakınında tuvalet var. Kamp alanına 250 metre ölçtüm, çok uzak değil. Kamp yaparken wc konforu arayanlar için fazladan trekking bahanesi olarak düşünülebilir.

Yaz aylarında, eğer ki yoğun sis ve yağmur yoksa, gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki fark çok fazla değil. Hardcore ekipman ihtiyacınız yok. İyi bir bot ve yağmurluk işinizi görecektir.

Alışveriş için en yakın lokasyon borçka merkez. 38 km / 45 dk araba yolculuğu demek. Karagöl’e varmadan eksiğiniz kalmadığından emin olun. Bi koşu alıp gelemezsiniz. Tatlı su dışında her şeyi dışarıdan getirmeniz gerekiyor. Doğadan odun toplayıp yakmayı da unutun, her yanınız iliklerine kadar nem ve su olacak.

Çadır dışında büyükçe bir branda getirdik yanımızda. Aralıksız yağan yağmur yüzünden kamp alanının büyük çoğunluğu kaçmak zorunda kalmasına rağmen, biz ateşimizi yakıp etrafında keyfimize baktık. Kamp planı yapanlar bu kısmı ayrıca dikkate alsınlar.

Şavşat Karagöl Kamp Yeri

karagol-sahara-milli-parki
Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin’in Şavşat ilçesinin yaklaşık 25 kilometre kuzeyinde bulunan bir heyelan set gölüdür. Sakin ve huzurlu yapısının yanında göldeki balık popülasyonu da oldukça fazladır. Köknar ağaçlarının arasında yer alan bu kamp alanı oldukça huzurludur.

Livera Camping

livera-camping
Livera Camping

Ekoturizm anlayışı ile oluşturulmuş olan bu kamp alanları doğa aktiviteleri ile oldukça popülerdir. 24 adetten oluşan oba çadırı ile 50 kişilik yatak kapasitesine sahiptir.

Livera Camping Yorum;

Kamp yapmak için yada oba çadırlarını kullanabileceğiniz harika manzaralı bir yer. İşletme sahibi Salih bey ve hanımı çok nazik ve ilgili. Biz değişik bir deneyim olsun diye oba çadırını denedik ama çadır deneyimi gibi değil. günübirlik gelenler olmasa çok daha huzurlu olabilir ama yine de harika bir yer.

Köprülü Kanyon Kamp Alanı

koprulu-kanyon-kamp-alani
Köprülü Kanyon Kamp Alanı

Manavgat Antalya kamp alanları içerisinde yer alan Köprülü Kanyon Akdeniz Bölgesi’nde bulunur. 366.140 dekarlık bir alana yayılan kamp alanı kendi aracı ile gitmek isteyenlerin Antalya üzerinden ulaşım yapabileceği bir bölgededir. Rafting faaliyetlerine meraklı doğa severleri bekleyen bu yer, yaz aylarında oldukça popülerdir.

Türkiye’de Nerede Kamp Yapılır?

Türkiye, doğa güzellikleri ve natürel yapısı ile hemen her bölgesinde kamp yapılacak alanları bulunan eşsiz ülkelerden bir tanesidir. Yeşil ve göl manzarası yanı sıra deniz ve koyları ile de kamp alanlarına elverişli konumdadır.

Nerelerde Kamp Yapılmaz?

Kamp yapılmasına izin verilmeyen ve çadır kurulmasının yasal olmadığı alanlarda kamp yapmak Türkiye’de mümkün değildir.

Kamp Alanı Kaç m2 Olmalı?

Bir tesis alanının kamp alanı sayılabilmesi için en az 30 kampçı ünite birimlerini barındırması gerekmektedir. Kampçı ünitesi başına hesaplanacak alan en az 80 metre kare olmalıdır.

Sonuç

Türkiye kamp alanları açısından elverişli bir bölgedir. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde kamp alanları için eşsiz deniz manzaraları kıyısında alanlar bulunur. Yine Karadeniz ve Marmara bölgelerinde de Milli Park ve özel kamp alanlarının yer aldığı ve doğa severleri karşılayan ağaç manzaraları eşliğinde doğal kamp alanlarına rastlamak olasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu