Gezi Rehberi

Türkiye’de Gezilecek Görülecek Yerler, Turistik Yerler

Türkiye, dünya tarafından bilinen resmi adı ile Türkiye Cumhuriyeti hem doğal hem kültürel anlamda oldukça zengindir. Hem yaz mevsimlerinde hem de kış mevsimlerinde ülkenin birçok yerinde verimli bir şekilde tatil yapmak mümkündür. Ülkemizde gezilmesi görülmesi gereken binlerce yer, tadılması gereken binlerce lezzet vardır.

Binlerce yüzyıldır kendisini korumayı başaran kültürel zenginlikleri ile her sene ziyaretçi akınına uğramaya devam etmektedir. Ülkemizin birçok yerinde gezilmesi ve görülmesi gereken yerler vardır. Ülkenin tamamını gezmek için oldukça geniş bir zaman dilimi gerekir.

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

Ülkemiz birçok anlamda kültürel açıdan oldukça zengindir. Görülmesi gereken her yeri görmek, tadılması gereken eşsiz lezzetleri tatmak için oldukça uzun bir zaman dilimine sahip olmak gerekir. Eğer zaman kısa zaman söz konusu ise bu noktalara öncelik verebilirsiniz;

  • Dolmabahçe Palace (İstanbul),
  • Kaleiçi (Antalya),
  • Anıtkabir (Ankara),
  • Kemeraltı Çarşısı (İzmir),
  • Saklıkent Milli Parkı (Muğla),
  • Teleferik (Bursa),

Göreme Milli Parkı (Kapadokya) gibi yerler olabilir. Bu yerlere öncelik vererek hem tarihi güzellik hem doğal güzelliklerin tadını çıkarabilir. Yaz aylarındaysanız civardaki plajların tadını çıkarabilir ve lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Bununla birlikte ülkemizin Doğu kesimleri ve Karadeniz kesimleri de doğal güzellikleri ve tarihi güzellikleri kendisine hayran bırakan bölgelerdendir.

Dolmabahçe Palace (İstanbul)

Dolmabahçe, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesindedir. Abdülhamit döneminde yapılan bu saray Cumhuriyet dönemlerinde de en önemli kararların verildiği noktalardan birisidir. Tarihi yapısını korumaya devam eden saray günümüzde müze olarak ziyaret edilir. Ana kapı giriş ücret, 120 liradır. Harem kısmına giriş için ise 90 liralık ayrı bir ücret daha ödenmesi gerekir.

Antalya Kaleiçi

Özellikle yaz tatilleri için Antalya oldukça fazla ziyaret edilen yerlerden birisidir. Kaleiçi, Antalya’nın en önemli tarihi simgeleri arasında yer alır. Kaleiçi aslında semt merkezine verilmiş olan bir isimdir. Semt merkezi içinde kendisini korumaya devam eden tarihi yapıları ve tarihi sokakları ile oldukça güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerin başında gelir. Kaleye giriş ücretsizdir.

Ankara Anıtkabir

Anıtkabir, Ankara’nın Çankaya ilçesindedir. Ülkemizin kurucusu yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtının bulunduğu yerdir. 1944 yılında inşaatına başlanmış ve 1953’de tamamlanmıştır.

Yapımının bitmesinin ardından Atatürk’ün naaşı bu anıta getirilmiş ve büyük bir törenle defnedilmiştir. Özellikle Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım tarihinde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Anıtkabir’e giriş ücretsizdir ancak belirli saat kısıtlamaları söz konusu olabilir.

İzmir Kemeraltı Çarşısı

İzmir’in en tarihi simgeleri arasındadır. Konak ilçesinde yer alan büyük çarşıya verilen isimdir. 16. yüzyıldan itibaren uzun yıllardır en önemli ticaret noktalarından birisi konumundadır. Günümüzde de birçok kişinin alışveriş yapmak için, yemek yemek için ve birbirinden lezzetli kahveleri içmek için gittiği yerlerden birisidir. Kemeraltı Çarşısı’nda birçok dükkan haftanın her günü açıktır. Ancak bazı dükkanlar pazar günleri kapalı olabilir.

izmir-kemeralti-carsisi

Muğla Saklıkent Milli Parkı

Muğla’nın, Seydikemer sınırları içerisinde olan Saklıkent Milli Parkı, doğal güzelliği ile kendisine hayran bırakır. Milli park içerisinde yer alan kanyonunu buz gibi suyu, tertemiz havası eşsizdir. Aynı zamanda milli park içerisinde yeme içme yerleri, hediyelik eşya satın alabileceğiniz yerler ve farklı aktivitelere katılma imkanları da vardır.

Milli parka giriş ücreti yetişkinler için 9 lira, çocuklar için 4,5 liradır. Saklıkent Milli Parkı’nda 09.00-19.30 saatleri arasında vakit geçirebilirsiniz.

Bursa Teleferik

Bursa ilimiz, doğal güzelliklerini korumayı başaran yerlerden birisidir. Tarihi yapılarının yanı sıra yemyeşil oluşu ile birçok kişinin beğenisi toplamaktadır. Bursa’nın güzelliklerini en güzel göreceğiniz yerlerden birisi de şüphesiz ki teleferiktir. Teleferiğe giriş ücretlidir. Yetişkinler için 75 lira olan giriş ücreti, öğrenciler için 22,5 liradır.

bursa-teleferik

Kapadokya Göreme Tarihi Milli Parkı

Nevşehir’in simgesidir. Peri bacaları gibi kalıntıların ve tarihi yapıların hala varlığını korumayı başardığı bu yerde yöresel lezzetleri tadabilir ve tarihi güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Bölgenin en büyük geçim kaynağı turizm olduğundan dolayı konaklamak için de oldukça fazla seçenek vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu