Gezi Rehberi

Türkiye’de Görülmesi Gereken 10 Müze

Türkiye’deki müzeler gerçekten kayda değer bir hizmet sağlarlar. Bu müzeler sayesinde insanlar tarih hakkında daha net araştırmalar yapma fırsatı yakalarlar. Ayrıca buralarda sergilenen eserler sayesinde geçmiş dönemlerde ne gibi eşyaların kullanıldığı daha net bir şekilde görülür.

Müzeler, özellikle de tarihimizi yakından tanımamızı sağlayan önemli yerlerdir. Bu mekanlarda Türk ve Dünya tarihinin en değerli eserleri gösterilir. Bilim ve sanat eserleri ya da bilime ve sanata katkı sağlayan nesneler burada sergilenir. Halka gösterilmek amacı ile nesnelerin ya da eşyaların sergilendiği bu yerler, Türkiye’nin birçok noktasında vardır.

Türkiye’deki müzeler, insanlara farklı medeniyet ve uygarlıklara ait eserleri bir arada sunma fırsatı verirler. Türkiye’deki tüm müzeler, insanlara farklı kültürleri tanıma şansı verirler. Bireylerin diğer kültürlerle doğru bir iletişim kurmalarına yardım eder.

Türkiye’deki müzeler sayesinde bireyler eski dönemlere ait belge, eşya ya da nesneleri daha yakından görebilirler. Böylece tarihe dair önyargılarını yıkma fırsatına sahip olurlar.

Yerebatan Sarnıcı Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

Türkiye’de Görülmesi Gereken 10 Müze Listesi

Türkiye’de gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda önemli müze vardır. Bu müzelerden özellikle bazıları daha fazla ön plana çıkmayı başarmıştır.

Gerek müzenin büyüklüğü gerekse müzenin içerisinde sergilenen ürün fazlalığından dolayı dikkat çeken bu müzeler, Türkiye’deki önemli müzeler olarak karşımıza çıkar.

1. Ayasofya Müzesi

ayasofya
Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi, Türkiye’deki özel müzeler arasında yer alır. Eskiden kilise olarak kullanılan Ayasofya, son dönemlerde camiye çevrilmesi ile gündeme gelmişti. Şuanda cami işlevini devam ettiren Ayasofya, aynı zamanda müze olarak da kullanılıyor. Hristiyan ve Müslümanların ortak noktası olan Ayasofya’yı her yıl binlerce kişi ziyaret etmektedir.

Şuan ki bulunduğu yere tam 3 kez inşa ettirilen Ayasofya, ”Üçüncü Ayasofya” olarak bilinmektedir. Birinci Ayasofya 404 yılında çıkan isyanda büyük hasar almış ve kullanılamaz duruma gelmiştir. İkinci Ayasofya ise zamanın İmparatoru olan 2. Theodosius tarafından, Birinci Ayasofya’nın üzerine inşa ettirilmiştir. 532 yılında ki Nika Ayaklanmasında yine büyük ölçüde hasar görmüş ve kullanıma kapanmıştır. Üçüncü Ayasofya ise zamanın Bizans İmparatoru olan I. Jüstinyen tarafından 532-537 yıllarında yeniden inşa ettirilmiştir.

1453 senesinde Osmanlılar tarafından fethedilen İstanbul, 2. Mehmed’in emri ile camiye dönüştürülmüştür. 1934 yılında ise Mustafa Kemal tarafından müzeye dönüştürülmüş olan Ayasofya’da tamir tadilat çalışmaları başlamıştır. 24 Temmuz 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ayasofya Cami olarak yeni kimliğine kavuşmuştur.

Yerli ve yabancı ziyaretçilerin bu mekanın güzelliğini ve ihtişamını daha yakından görebilmeleri için müze görevi yapan Ayasofya, İstanbul’un incisi konumundadır. Türkiye’deki müzeler denildiği zaman akla gelen en önemli mekanlardan biri olma özelliğini taşır. Ayasofya Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

2. Topkapı Sarayı

topkapi-sarayi
Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Türkiye’deki tarihi müzeler arasında yer alır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı 1924 yılı itibari ile müze görevini üstlenmiştir. Müzenin içerisinde Osmanlı Padişahlarına ait bir çok emanet bulunmaktadır.

Sarayburnu’nda yer alan Topkapı Sarayı, çok eski bir yapıdır. Osmanlı Devleti’ne idare merkezliği yapan bu yer tarihi açıdan çok büyük bir öneme sahiptir. Yaklaşık 400 sene boyunca Osmanlı Devleti tarafından kullanılmıştır.

İhtişamını korumayı başaran Topkapı Sarayı eski işlevini yerine getirmeyi bıraktıktan sonra müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. İçerisinde 4 bine yakın insanın yaşamasını sağlayan bu yapı hem iç yapısı hem de dış yapısı ile dikkat çeker. Müzeye giriş ücreti 60 TL’dir.

3. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

anadolu-medeniyetler-muzesi
Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’ya bağlı olan Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Arkeoloji ve tarih müzesi olarak kabul edilir. Türkiye’deki müzeler arasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu müzeye geldiğiniz zaman Anadolu’da yaşamış olan uygarlıklara ait çok arkeolojik eserle karşılaşırsınız.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Anadolu Medeniyetler Müzesi, 1997 yılında Avrupa’da ki en iyi müze seçilmiştir. Burada bulunan eserlerin tamamı Anadolu topraklarından çıkarılmış ve oldukça değerli parçalar yer almaktadır.

Bu eserler kronolojik bir sıra ile sizlere sunulmaktadır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi‘ne girmek için 75 TL ödemelisiniz dilerseniz müze kartınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Müze oldukça büyüktür. İçerisinde ise tarihte önemli yerleri olan birçok uygarlığa dair eserleri görebilmeniz mümkündür.

Türkiye’nin belki de en kapsamlı müzesi olan Anadolu Medeniyetler Müzesi, son olarak eklenen parçalarla çok daha değerli bir hal aldı, görülmesi gereken çok önemli eserler bulunmaktadır.. Hattiler dönemine ait Gaga Ağızlı Altın Testi geçtiğimiz yıl ülkemize iade edildi ve müzedeki yerini aldı. Müze içerisinde bir de kafe bulunmakta ve burada zaman geçirebilirsiniz.

Ankara’ya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kapısından girdiğiniz andan itibaren zamanda yolculuk hissiyatı uyandıran eski çağlardan günümüze kadar bulunan bir çok şeyin bulunduğu büyüleyici bir müze. Anadolu Medeniyetler Müzesinde en az yarım gününüzü geçirebilirsiniz.

4. İstanbul Arkeoloji Müzesi

istanbul-arkeoloji-muzesi
İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi, çeşitli kültürlere ait olan ve 1 milyonu geçen eserlere sahiptir. Türkiye’deki müzeler arasında ayrı bir popülerliğe sahiptir. Bu müze, temelde müze olarak inşa edilmiştir. Müzenin mimarı Alexandre Vallaury’dir. İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne giriş ücretleri ise 100 TL’dir.

Her gün açık olan müze saat 18.00’de kapanmaktadır. Ender bir yapı olmasından dolayı Türkiye için önemli bir müzedir. 1891 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlamıştır.

5. Hatay Arkeoloji Müzesi

hatay-arkeoloji-muzesi
Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi, Türkiye’deki müzeler arasında bulunuyor. Müzede antik döneme ait eserler yer alır. 28 Aralık 2014 yılından bu yana mozaik sergilemesiyle dikkat çeken bir yer olmuştur.

Hatay Arkeoloji Müzesi için 65 TL ödemeniz gerekir. Eğer müze kartınız var ise müzeye ücretsiz girebilirsiniz. Mozaik koleksiyonu bakımından dünyada 2. sırada olan müze, para koleksiyonu bakımından da dünyada 3. sıradadır.

6. Ankara Etnografya Müzesi

ankara-etnografya-muzesi
Ankara Etnografya Müzesi

Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Etnografya Müzesi, milletimiz için çok önemli olan bir yere kurulmuştur. Türkiye’deki müzeler sıralamasında adından söz ettiren bu müze, akşam 17.00’de kapanır. Müze kartınız var ise bu mekana ücretsiz girebilirsiniz.

Fakat kartınız yok ise 40 TL ödemek zorundasınız. Restorasyon aşaması geçiren bu yapı sadece Ankaralılar tarafından değil Türkiye’nin birçok yerinden gelen insan tarafından da oldukça fazla sevilmektedir.

7. Mevlana Müzesi

mevlana-muzesi
Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi, Türkiye’deki müzeler arasındadır. Eskiden Mevlâna’nın dergahı olan bu yer 1926 yılından itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle Mevlana Türbesi adıyla da anılan bir müzedir. İslam mimarisine dair izler taşıyan müze Konya’da yer alıyor.

Bu müze aynı zamanda manevi bir değeri olan yerlerdendir. Bundan dolayı giriş ücretleri alınmamaktadır. Yaz-kış ziyaretçi kabul eden müze, çok sayıda ismin türbesini de içinde barındırıyor.

8. Aya Irini Müzesi

aya-irini-muzesi
Aya Irini Müzesi

Aya Irini Müzesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan, Topkapı Sarayı’nın avlusundadır. Birinci avluda yer alan bu müze Ayasofya yakınlarındadır. Aynı zamanda Ayasofya ile çağdaştır. Bu nedenle görebileceğiniz en tarihi müzelerdendir. Aya Irini Müzesi’ne girebilmek için 30 TL ödemek gerekiyor.

9. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

ataturk-ve-kurtulus-savasi-muzesi
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı, Türk milleti için çok ehemmiyetli bir savaştır. Gerek maddi gerekse manevi değerler açısından bu savaş döneminde yaşanan her şey çok kıymetlidir. Bu savaşın izleri yüzyıllardır gelecek kuşaklara aktarılmaktadır. Milli benliğin oluşması için Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı’nı iyi anlamak gerekir.

Bu temel anlayış üzerine kurulu olan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, 21 Haziran 1960 yılında açılmıştır. Ankara’da bulunan müze, Anıtkabir’de yer alır.

10. Türk ve İslam Eserleri Müzesi

turk-ve-islam-eserleri-muzesi
Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İslam eserlerini sergileyen bir yerdir. Hem Türk hem de İslam devleti olan toplumlardan kalan birçok tarihi eseri bu müzede görebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 60 TL olarak belirlenmiştir.

Türkiye’de En Yaygın Müze Türü Nedir?

Türkiye’deki en yaygın müze türü arkeoloji müzeleridir.

Türkiye’de En Çok Müze Hangi Şehirde?

Türkiye’de en çok müze İstanbul’dadır.

Türkiye’de ki En Büyük Müze Hangisi?

Türkiye’de ki en büyük müze Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’dir.

Sonuç

Türkiye’deki müzeler, tarih bilincinin uyanması ve tarihin kalıntılarının daha net bir şekilde incelenmesi açısından çok önemlidirler. Türkiye’nin pek çok noktasında müze vardır. Özellikle de tarihi değeri yüksek olan şehirlerde müze sayısı oldukça fazladır. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler bu hususta daha fazla ön plana çıkarlar.

Türkiye’de bulunan müzelerin birçoğu arkeoloji müzesidir. Bunun en temel nedeni Türkiye’de çok sayıda kazı faaliyetlerinin yapılıyor olmasıdır. Kazılardan elde edilen eserler arkeoloji müzelerinde sergilenir. Türkiye topraklarında çok sayıda uygarlığın izleri vardır. Bu izler, ülkede çeşitli alanlarda müze oluşmasına neden olmuştur. Bu müzeler sayesinde özellikle de gençler geçmişlerini daha net görebilirler. Müzeler, genel olarak tarihi değeri olan özel mekanlardır.

Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Etnografya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi gibi müzeler, Türkiye’de görülmesi gereken en önemli yerler arasında sayılırlar. Bu müzelerin her birinde tarihin farklı dönemlerine ait birtakım izler görebilirsiniz. Bu izler sayesinde geçmiş hakkında daha keskin bilgiler elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu