Gezi Rehberi

Tatil Bavulunu Nasıl Hazırlamalıyım

Gerek iş yorgunluğu gerek olağan hayatın akış hızından dolayı senenin belirli zamanlarında tatil yapmak motivasyon açısından oldukça önemlidir.

Bazı kişiler yaz tatillerinden daha fazla keyif alırken bazı kişilerin tercihi ise kış mevsimlerinde yapılan tatillerdir. Tatil yapmak istediğiniz mevsime, konaklayacağınız yerlere ve tatil sürenize bağlı olarak yapılması gereken tatil hazırlıkları da değişiklik gösterir.

Özellikle tatil için bavul hazırlama işlemi yapacaksanız öncelikle en temel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. En temel ihtiyaçlarınızdan sonra bavul kapasitesine bağlı olarak istediğiniz ürünleri de yanınıza alabilirsiniz. Ancak tatil hazırlığı yaparken eksiklerinizi göremeyebilir veya unutabilirsiniz.

Bundan dolayı hazırlanmaya başlamadan önce kendinize bir tatil bavul listesi hazırlayabilirsiniz. Peki, tatil bavulu nasıl hazırlanır ve hazırlarken nelere dikkat edilir?

Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları yazımızı inceleyebilirsiniz…

Tatil Bavulu Listesi

tatil-bavulunda-olmasi-gereken

Tatil bavulu hazırlamak bazı kişilere göre keyifli bazı kişilere göre oldukça zordur. Bazen eksikler tam anlamı ile göze batmayabilir ve tatile gittiğinizde ihtiyacınız olan bazı şeyleri yanınıza almadığınızı fark edebilirsiniz. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için tatil için bavul hazırlamaya başlamadan önce ve en önemlisi tatile çıkacağınız tatilden mümkün olduğu kadar erken zamanda tatil bavulu listesi hazırlayabilirsiniz.

Tatil bavulu listesi hazırlarken en çok ihtiyacınız olan eşyaları ilk sıralara eklemeli ardından yanınıza almak istediğiniz keyfi eşyaları ekleyebilirsiniz. Bu sayede eksiklerinizi oldukça erken bir zamanda tespit etmiş olursunuz. Liste hazırlama işini zaman yayarak eksiklerinizi düşünmek için kendinize zaman vermekte de fayda vardır.

4 Adımda Minimal Tatil Valizi

Tatil bavulu hazırlarken her ihtimali düşünmek ve temkinli olmakta fayda vardır. Ancak her detayı düşünerek olması gerekenden fazla eşya almakta asıl ihtiyaçlarınızı görmemenize de neden olabilir. Tatil bavulu hazırlarken minimalist bavullar hazırlamak için şu 4 adımı uygulayabilirsiniz;

  • Yaz tatili veya kış tatili yapacağınız yerin tatil yapacağınız günlerdeki hava koşullarını göz önünde bulundurmalısınız.
  • Tatil süresi boyunca yapmak istediğiniz kombinlerinize uygun olacak tek bir ana parça belirleyiniz. Bu ana parça birçok kıyafetle uygun olacağından dolayı ekstra başka kıyafet almanıza gerek kalmayacaktır.
  • Tatil yapacağınız gün sayısını göz önünde bulundurun ve gün sayısına bağlı olarak giymek istediğiniz her kıyafeti belirleyin.
  • Kozmetik eşyası veya kişisel bakım eşyalarını yanınızda götürmek istiyorsanız kullanacağınız ürünleri daha küçük taşıma kaplarına koyarak bavulunuzda daha fazla yer açabilirsiniz. Bu adımları takip ederek en verimli tatil bavulunu hazırlayabilirsiniz.

Tatil İçin Gideceğiniz Yeri Belirleyin

valiz-hazırlamak

Tatil planı yaparken gideceğiniz yerleri belirlemek ve tatil planı oluşturmak çok önemlidir. Gideceğiniz yeri belirlerken kaç gün tatil yapacağınızı belirlemek ilk adım olmalıdır. Tatil gününe bağlı olarak en verimli vakit geçirebileceğiniz yeri belirlemek daha doğru olacaktır.

Bununla birlikte yaz mevsimini mi kış mevsimini mi tercih etmek istediğinize karar vermelisiniz. Hangi mevsimde tatil yapmaya karar verdikten sonra doğal güzellikler veya tarihi güzellikleri görme tercihinize göre tekrar bir sınıflandırma yapabilirsiniz.

Tatil İçin Gerekli Olan Kıyafetler

Tatil hazırlığı yaparken hangi gün nasıl kıyafetler giyeceğinizi belirlemek oldukça önemlidir. Her zaman beklenmedik bir plan için yanınızda bir takım kıyafet bulundurmakta fayda vardır. Örneğin yaz tatili yapmak için bir tatil bölgesine gidecekseniz yanınıza mayo, bikini, şort, tişört ve terlik gibi ihtiyaçlarınızı yanınıza alabilirsiniz.

Ancak akşam saatlerinde güzel ve şık bir restorana yemeğe gitmek isteyebilirsiniz. Bu durumda yanınıza aldığınız kıyafetler gideceğiniz ortama uyum sağlamayacaktır. Tatilleriniz için bavul hazırlarken giyme ihtimaliniz düşük olsa dahi yanınıza bir takım dahi olsa mevsime uygun olacak şık parçalar almayı ihmal etmemelisiniz.

Minimal Kozmetik Ürünleri

bavulunda-olmasi-gereken

Yapacağınız tatiller için bavul hazırlama yaparken kozmetik ürünleri ve kişisel bakım ürünlerini de yanınıza alabilirsiniz. Ancak bu ürünler genel olarak bavulda çok yer kaplayacağından dolayı başka çantalara bu ürünleri koyarak bavulda yer açabilirsiniz. Kozmetik ürünleri hem yaz tatillerinde hem de kış tatillerinde yanınızda bulundurmanız gereken ürünlerdir. Eğer yanınıza almak istediğiniz ürünler büyük ambalajlara sahipse taşıma esnasında ihtiyacınız olacak kadarını daha küçük ambalajlara aktarabilirsiniz.

Minimal Tatil İhtiyaçları

Kişiler kendi araçları ile tatil yapacaklarsa yanlarında götürmek istedikleri kıyafetler veya diğer ürünler bakımından daha özgür olabilirler. Ancak diğer yol vasıtaları kullanılarak tatil yapılacaksa oldukça minimal bavullar hazırlamak yolculuk esnasında daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

Minimal tatil ihtiyaçlarınız hazırlarken ihtiyacınız olan ürünlerden birer adet almanız yeterli olacaktır. Yanınıza aldığınız ürünler birbiri ile uyum içerisinde olursa her birini diğer ile uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu sayede bir ürünü hem en verimli şekilde kullanmış olursunuz hem de küçük bir minimal tatil bavulu hazırlamış olursunuz.

Hafta Sonu Tatili İçin Bavul Hazırlama

Yoğun geçen bir haftanın ardından güzel bir hafta sonu geçirmek için tatil yapmak motivasyonunuzu arttırmak ve kendinizi dinlendirmek açısından oldukça önemlidir. Hafta sonu yapacağınız tatillerinizde daha çok dinlenme odaklı olmalısınız. Bundan dolayı bir büyük valiz hazırlamak yerine küçük bir seyahat çantası hazırlayabilirsiniz.

Hafta sonu tatilleriniz için yanınıza iki günlük kıyafet almak ve her ihtimale bağlı olarak bir adet şık bir takım bulundurmak yeterli olacaktır. Aynı zamanda kişisel bakım ürünleri ve kozmetik ürünlerinizden sadece temel ürünleri almakta yeterli olacaktır.

Yaz Tatil Bavul Listesi

Yaz tatilleri kış tatillerine oranla daha çok sevilir ve genellikle daha fazla kişi yaz tatili yapmayı tercih eder. Yaz tatiliniz için bavul hazırlarken birçok eşyanızı yanınıza almak isteyebilirsiniz. Ancak yaz tatilleri için olmazsa olmaz parçalar arasında olan bikiniler, mayolar, bir adet terlik ve her ihtimale karşı bir adet terlik yedeği, havlular, bir adet farklı kıyafetleriniz ile kombin yapabileceğiniz takım kıyafet ve bir adet şık bir ayakkabı yeterli olacaktır.

Birden çok elbise almak yerine gün içinde daha uzun süre üzerinizde duracak olan bikinilerden bir kaç takım fazla almak daha mantıklı olacaktır.

Kış Tatili Valiz Hazırlama

Kış tatilleri için hazırlana bavullarda daha çok kalın kıyafetler yer aldığından dolayı depolama alanı daha az olacaktır. Bundan dolayı sadece ihtiyacınız olacak olan parçaları almak gerekir. Aksi durumda sadece bir bavul hazırlamanız yeterli olmayacaktır. Kış tatilleriniz için her ihtimale karşı atkı, eldiven, kalın içlikler, bere ve bunun gibi sizi sıcak tutacak kalın ve yünlü parçalar almaya özel göstermelisiniz.

Tatil Bavulunda Neler Olmalı?

Tatil bavulu dendiği zaman ilk akla gelen kıyafet, ayakkabı veya aksesuar ürünleri olabilir ancak bunlardan daha önemli şeylerde vardır. Tatil bavulunuzu hazırlarken kimlik, gerekli ise pasaport, evliyseniz evlilik cüzdanı, düzenli olarak ilaç kullanmanız gerekiyorsa kullanmanız gereken ilaçlar ve diş fırçası gibi kişisel bakım ürünlerinizi de mutlaka bavulunuza koymalısınız.

Tatil İçin Valiz Nasıl Hazırlanır?

Tatil için yanınızda birçok parça götürmek istiyorsanız ancak kullandığınız valiz bu taşıma için uygun değilse bazı bavul hazırlama teknikleri kullanabilirsiniz. Örneğin kıyafetlerinizi rulo şeklinde sarabilir veya kıyafetlerinizi bir paket içerisinde koyarak vakumlayabilirsiniz. Doğru katlama tekniklerini kullanarak en doğru şekilde valizinizi hazırlayabilirsiniz.

Elbiseler Valize Nasıl Yerleştirilir?

Elbise, gömlek gibi hassas kumaşlara sahip ve kolay kırışan parçaların valizlere yerleştirilmesi esnasında dikkatli olmakta fayda vardır. Bu tip kolay kırışan parçalar askıları ile yerleştirilebilir veya bavulun en alt kısmına yayılarak en az şekilde zarar görmesi sağlanabilir. Bir diğer seçenek olarak yanınızda seyahatler için özel olarak üretilen buharlı küçük ütülerden de bulundurabilirsiniz.

Sonuç

Genel olarak tatil planı oluştururken mevsimleri ve tatil yapacağınız gün sayısını göz önünde bulundurmalısınız. Ancak bununla birlikte tatil yapacağınız yer de oldukça önemlidir. Örneğin bir tatil köyünde tatil yapacaksanız bavulunuza daha salaş parçalar koyabilirsiniz.

Ancak beş yıldızlı ve yedi yıldızlı lüks otellerde tatil yapacaksanız bavulunuzda her ihtimale karşı en az bir veya iki adet şık bir takım bulundurmanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu