Nerede - Nasıl Gidilir

Taksim Nerede? Taksim Hangi Yakada? Nerede?

Beyoğlu semtinin bir parçası olan Taksim, kozmopolit ve hareketli ortamı, işlek caddeleri, popüler restoran ve kafeleri, alışveriş merkezleri ve mağazaları, turizmi, performansları ve gece hayatı ile İstanbul’un en popüler semtlerinden biridir. Aşağıda Taksim’deki ünlü yerler, gezilecek yerler, aktiviteler ve ulaşım hakkında bilgiler bulacaksınız.

“Taksim, Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır.”

Taksim etmek anlamına gelen Taksim adını, o dönemde bölge sakinlerinin su ihtiyacını karşılamak için burada inşa edilen büyük depolardan şehrin semt ve mahallelerine su dağıtma tarihinden almıştır…

Ünlü İstiklal Caddesi, Cihangir ve Çukurcuma’yı birleştiren Taksim’de gezilecek ve keşfedilecek birçok yerin yanı sıra yapılacak birçok aktivite var.

Galata Kulesi Ulaşım ve Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

Taksim’de Gezilecek Yerler

taksim-beyoglu
Beyoğlu Taksim

Taksim Meydanı’nda dolaşın ve çevreyi görün, hemen yan taraftaki İstiklal Caddesi’nde yürüyün, hareketli şehir hayatının içinize çekin ve birçok hareketli kafe ve restoranda yemek yemenin tadını çıkarın!

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi, Taksim’de ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden bazıları.

İstiklal Caddesi’nin sonuna gelip Tünel Meydanı’na ulaştığınızda ünlü Galip Dede Caddesi’nden aşağı inerek Galata Kulesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

  • Taksim Meydanı

Taksim Cumhuriyet Anıtı ile bütünleşen Taksim Meydanı, Gezi Parkı, Atatürk Kültür Merkezi, Atatürk Kitaplığı, zarif kubbeli Aya Triada Kilisesi, retro tramvay istasyonu, Hüseyin Camii Ağa ve ünlü İstiklal Caddesi en popülerleri arasında. Taksim Meydanı aynı zamanda popüler bir buluşma noktası ve İstanbul’daki ulaşım ağı merkezlerinden biridir.

  • İstiklal Caddesi

istanbul-taksim
Taksim

İstanbul’da özellikle gençler ve turistler başta olmak üzere İstanbulluların en çok ziyaret ettiği, araç trafiğine kapalı renkli bir cadde olan İstiklal Caddesi, kafe, bar ve restoranları, barları, restoranları, sanat merkezleri, sinemaları, alışveriş merkezleri ile 24 saat yaşam ve eğlence sunuyor.

İstiklal Caddesi boyunca harika Madame Tussauds Balmumu Müzesi, Hüseyin Ağa Camii, Sent Antuan Katolik Kilisesi, Pera Müzesi, Çiçek Pasajı ve Fransız Sokağı gibi ünlü yerleri ziyaret edebilirsiniz. Akşam yemeği ve eğlence için Nevizade veya Asmalımescit’e de uğrayabilirsiniz.

  • Gezi Parkı

Taksim Meydanı’nın hemen arkasında yer alan Gezi Parkı, dinlenebileceğiniz ve Taksim’in hareketli hayatını gözlemleyebileceğiniz güzel bir park.

Sıraselviler Caddesi ve Cihangir

Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi’ne girmeden sol taraftan Sıraselviler Caddesi’ne girdiğinizde oteller, barlar, restoranlar, kafeler ve tarihi binalarla dolu oldukça hareketli ve hareketli bir ortam bulacaksınız.

Ve ötesinde ünlü Cihangir ve Çukurcuma semtleri var. Sıraselviler’in sonundan sola döndüğünüzde ünlü Cihangir’e geleceksiniz. Buranın en ünlü mekânı Firuzağa Kafesi’dir.

Sıraselviler’in sonundan sağa doğru aşağıya indiğinizde, son yıllarda popülerleşen ve antik cadde olarak bilinen meydan Çukurcuma’ya geleceksiniz. Aynı zamanda bir turizm merkezi olan Çukurcuma’da eski evler, kafeler ve sanat galerilerinin yanı sıra restore edilmiş antikacılar da bulunuyor. İstanbul’un en iyi antikacıları burada bulunur.

Taksim’de Yeme İçme Yerleri

Taksim’de yemek yeme olanakları çok çeşitli ve çok sayıda alternatif var. Taksim’in çoğu bölgesinde ve özellikle İstiklal Caddesi boyunca kaliteli restoran ve kafeler bulunmaktadır. Yemek için uygun bir yer bulmak hiç de zor olmayacak.

Nevizade Caddesi, Fransız Caddesi, Çiçek Pasajı ve Asmalımescit popüler restoran ve barlara ev sahipliği yapmaktadır.

Taksim, Kadıköy ile birlikte İstanbul’da vegan ve vejetaryenler için en fazla restoran ve marketin bulunduğu semtlerden biridir.

Taksim Gece Hayatı

Taksim’in gece hayatı da hareketli ve renklidir. Taksim ve çevresi neredeyse hiç uyumayan bir mahalle sayılabilir.

İstiklal Caddesi, Sıraselviler, Asmalımescit, Nevizade ve Çiçek Pasajı, Taksim’deki önemli gece hayatı noktalarından bazılarıdır. Burada çok şık kafeler, restoranlar, canlı müzik barları, gece kulüpleri ve barlar var. Taksim’in gece kulüpleri ve barlarında eğlence gece boyu devam ediyor.

Taksim Nerede?

Cumhuriyet Anıtı ve Taksim Meydanı’na ev sahipliği yapan Taksim, İstanbul’un Beyoğlu semtinde yer almaktadır. Taksim ve Taksim Meydanı, İstanbul’un Avrupa yakasında yer almaktadır.

Nostaljik tramvayların geçtiği İstiklal Caddesi de burada bulunmaktadır. Taksim semti, İstanbul şehir merkezine yaklaşık 3 km uzaklıktadır.

Aşağıda yer alan tablodan Taksim’in bazı merkezi şehirlere olan uzaklığını öğrenebilirsiniz.

Ankara-Taksim 450 km 4 saat 46 dakika
Bursa-Taksim 154 km 1 saat 59 dakika
Denizli-Taksim 580 km 6 saat 37 dakika
Antalya- Taksim 699 km 8 saat 11 dakika
Eskişehir-Taksim 302 km 3 saat 39 dakika
İzmir-Taksim 493 km 5 saat 22 dakika
Muğla- Taksim 685 km 8 saat 1 dakika
Sakarya-Taksim 157 km 2 saat 2 dakika

 

Taksim’e Nasıl Gidilir?

Taksim’e ulaşım çok kolaydır. İETT belediye otobüsleri, İstanbul’un birçok noktasından Taksim’e hizmet veriyor. Taksim’de;

  • Anadolu Yakası’ndan Şehir Hatları Vapuru ile Beşiktaş, Kabataş veya Karaköy’e ulaşılabilir.
  • Beşiktaş’a Sarı Dolmuş ile, Kabataş ve Karaköy’den füniküler ile ulaşabilirsiniz.
  • Tarihi yarımadadan gelenler Taksim’e Bağcılar-Kabataş arası tramvay (T1 hattı) ile, Bakırköy’den gelenler de sarı dolmuşla kolayca Taksim’e ulaşabilirler.

Kapanış

İstanbul’un en güzel semtlerinden olan Taksim binlerce yerli yabancı turistin ortak buluştuğu ve gezdiği alandır. Siz henüz bu eşsiz semte gitmediyseniz en yakın zamanda seyahat rotanıza eklemelisiniz. Şimdiden, keyifli tatiller dileriz. 😊

Eğer daha önce Taksim’e gelip gezdiyseniz deneyimlerinizi, düşüncelerinizi ve anılarınızı bizimle paylaşmak için aşağıda yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Böylelikle ilk kez gidecek olan okurlarımıza siz de rehberlik edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu