Gezilecek Yerler

Sarımsaklı’da Gezilecek Yerler

Yaz tatili için ülkemizde bolca seçenek mevcut. Hepimiz bu yazı nerede geçireceğimize karar vermekte zorlanıyoruz. Her ne kadar yaz tatili için ekonomik şartlar zorlaşsa da kendimize uygun bir yer bulma şansımız var. Sarımsaklı kesinlikle bu seçeneklerden bir tanesi. Sarımsaklı gezilecek yerler listesini elinize alıp bu muhteşem yerde unutulmaz bir tatil dönemi geçirebilirsiniz.

Mudurnu Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

Şeytan Sofrası

seytan-sofrasi
Şeytan Sofrası

Ayvalık ilçesinin bir tatil beldesi olan Sarımsaklı’da Şeytan Sofrası adına doğal bir oluşum bulunuyor. Çok eski dönemlerdeki lav hareketleri ile oluşan kayalıkta ayak izine benzeyen bir çukur bulunmakta. Tarih boyunca bu çukurun şeytanın ayak izi olduğu söylenmiş ve herkes buraya gelerek ayak izine benzeyen çukuru inceleyip içerisine para atıyor.

Sarımsaklı Plajı

sarimsakli-plaji-
Sarımsaklı Plajı

Ege Bölgesi’ni tercih etmenizin sebeplerinden bir tanesi muhteşem denizi olmaktadır. Bu harika denizi görüp farklı bir adrese gitmek çok zor. Sarımsaklı Plajı günlerinizin önemli bir kısmını geçireceğiniz yer olabilir. 7 kilometre uzunluğa sahip olan plajda muhteşem vakit geçirebilirsiniz. Sarımsaklı gezilecek yerler arasında her zaman kendisine yer bulmayı başaran plajda masmavi bir deniz sizleri bekliyor.

Badavut Plajı

badavut-plaji
Badavut Plajı

Sarımsaklı bölgesindeki tek plaj Sarımsaklı Plajı değil. Yaz aylarında milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan bölgede birçok farklı plaj yer alıyor. Badavut Plajı, Şeytan sofrası ya da Cunda Adası gibi gezilecek olan yerlere yakınlığı sebebiyle çok fazla tercih ediliyor. Siz de Sarımsaklı gezilecek yerler listesindeki noktaları gezeceğiniz günlerde denize girmek için bu harika plajı kullanabilirsiniz. Tertemiz ve çabuk derinleşmeyen bir deniz sizleri karşılayacak. Ancak diğer plajlara göre 1-2 derece daha soğuk olduğunu unutmayın.

Tımarhane Adası

timarhane-adasi
Tımarhane Adası

Sarımsaklı sınırları içerisinde Taşlı Manastır olarak da isimlendirilen bir ada bulunmakta. Ada yerel halk tarafından Tımarhane Adası olarak isimlendiriliyor. 19. yüzyılın başında bu ada psikoterapi merkezi olarak kullanılmaktaydı. Psikolojik sorunlar yaşayan kişiler tedavi amacıyla buraya gönderiliyor ve buradaki konutlarda tedavi görüyorlardı. Haliyle ismi de Tımarhane Adası olarak kaldı.

Çamlık Koyu

Ege’den bahsederken koylarını konuşmamak mümkün değil. Denize girmeniz en sakin halini arayan kişiler için koylar muhteşem bir adres oluyor. Çamlık Koyu kesinlikle Sarımsaklı gezilecek yerler arasında önemli bir konumda. Yeşil ile mavinin buluştuğu bu koyda muhteşem bir deniz sizleri bekliyor olacak. Sakinliğin en üst safhada yer aldığı bu koyda huzurlu bir deniz günü geçirebilirsiniz.

Sarımsaklı Deliklitaş

Sürekli olarak denize girip yüzüp geri çıkmak sizi sıkıyor olabilir. Öyle bir durumda Sarımsaklı’da yer alan Deliklitaş bütün düzeninizi değiştirecek ve yüzmeyi daha heyecanlı bir hale getirecektir. Kayık ya da teknelerle ulaşımın sağlandığı Deliklitaş, çok eski dönemlerde oluşmuş olan bir kayalık. Geçmiş dönemde suyun alında kalan bu kayalar artık suyun üzerindeler ve birçok kişi tarafından ziyaret ediliyorlar. Farklı bir yerde denize girmek ve bu delikli kayalıkları görmek isterseniz kesinlikle burayı ziyaret edebilirsiniz.

Cunda Adası

cunda-adasi
Cunda Adası

Ayvalık ve etrafından bahsederken Cunda Adası’nı dışarıda bırakmak mümkün değil. Ege Denizi’ndeki en büyük 4. ada olan Cunda Adası bünyesinde birçok önemli yeri barındırıyor. Adaya gittiğinizde de Sarımsaklı gezilecek yerler gibi özel bir gezilmesi gereken yerler listesi ile karşılaşabilirsiniz. Tarih boyunca aktif olarak kullanılan bu adada sizi çok şaşırtacak yapılarla karşılaşmanız mümkün.

Cunda Adası Rehber Yorumu

-Özellikle Rahmi Koç Müzesine giden dar ve taş sokaklar çok hoşuma gitti. Limanda bulunan mekanlar, hediyelik eşya dükkanları, balık restoranları, meyhaneleri, taş butik otelleriyle güzel bir yer. Ayvalık ile cunda arasında dolmuş seferlerini bulunmakta.

-Ayvalik’ın, Balıkesir’in, Turkiyenin turizm gözbebegi konumlardan birisi. Buraya gelip kendini eski Rum evlerinin arasındaki sokaklara vuracaksın. Kah bir müzeye uğrayacaksın, kah bireylerde kahve içeceksin. Efsane Cunda!!!

Tuz Gölü

Ülkemizde flamingoların gözlem alanı olan yerlerden bir tanesi olan Tuz Gölü, Sarımsaklı beldesine yalnızca 6 km. uzaklıkta bulunuyor. İçerisinde yer alan maddeler sebebiyle pembe renkte olan gölde fotoğraf çekilmek için muhteşem bir alan. Kıyıdan pembe bir suyun içerisine ayaklarınızı sokmanız da unutulmaz bir deneyim olacak.

Taksiyarhis Kilisesi

taksiyarhis-anit-muzesi
Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi, 1873 yılında inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Kelime anlamı ”Baş Melek” olan Taksiyarhis Kilisesi, Ayvalık’ta kurulan ilk kilisedir. Taksiyarhis Kilisesi giriş ücreti 20 TL’dir, dilerseniz kilisenin girişinde müze kart kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu