Nerede - Nasıl Gidilir

Şahinkaya Trabzon

Şahinkaya’da, koyu yeşil ladin ormanlarından çıkan rengarenk kayalar… Sarp duvarlar, eşsiz rotalar, yarıklar ve eşsiz manzaralar burayı tırmanışçılar için hazinesi yapıyor. Trabzon’un Düzköy ilçesinde bulunan Şahin Kaya adlı kalker blok sporcuların gözdesi.

Dağ tırmanışını seviyorsanız burası sizin için en güzel seçeneklerden biri. Taş düşmesi veya kaya kütlesinin kopması gibi tırmanış riskleri bulundurmayan bu dağ; sunduğu doğal güzellikleri ve harika manzarasıyla dikkat çekiyor.

Olympos Teleferik inceleyebilirsiniz.

Şahin Kaya Hakkında Bilgi

kaya-tirmanisi-sahinkaya-3
Şahinkaya Kaya Tırmanışı

Uzaktan bakıldığında adeta bir kale görüntüsü veren Şahin Kaya bölgeye gelen ziyaretçilerin meraklanmasına sebep oluyor. Dağın yamacında bulunan kızılçam ormanları, kuş cıvıltıları ve tertemiz havası; kaya tırmanışı ve trekking gibi doğa sporlarıyla ilgilenenlerin ilk tercihi olan dağ veya rotalardan biridir.

Şahin Kaya’ya tırmanmak için öncelikle yürüyüş güzergahı olarak belirlenmiş patikadan yürümek gerekiyor. Bölgede bu kadar temiz kayalığa sahip olan başka bir dağ olmadığı için dağ tırmanışı yapan kişiler buraya sıklıkla gelmektedir.

Sadece ziyaretçilerin değil bilim insanların da merak ettiği bu Kaya Üstü Şahin Kaya Dağı hakkında bazı bilimsel veriler de elde edildi.

Dünyada türüne çok az rastlanır olan raf türü kalın kireçtaşı bu dağda bulunmaktadır. Bu tür kaya sayesinde dağın etrafında herhangi bir kaya düşmesi yaşanmamasının ve düz bir duvarın gelenleri karşılamasının ana sebebi budur.

Bu durum özellikle dağ tırmanışıyla ilgilenen kişilerin yararına olmaktadır. Çünkü sağlam kireçtaşı yapısı; olması gereken tutamak ve basamaklar sayesinde tırmanış yaparken daha rahat ve daha az riskle yapılabilmesini sağlar.

Kaya Üstü Konaklama ve Yeme-İçme

Kaya Üstü Nayino Dağ Evi; Trabzon’un Akçaabat ilçesinde, Düzköy’ün eşsiz Şahin Kaya tepesinde yer almaktadır. Bölgedeki tek konaklama ve yeme-içme ihtiyacının karşılanabileceği yerdir. Trabzon Havalimanı’na mesafesi ortalama 1 saattir.

Şahin Kaya Nerede? Nasıl Gidilir?

Şahin Kaya Dağı, Trabzon ilinin Düzköy ilçesinde bulunan Doğankaya Mahallesi’nde bulunmaktadır. Trabzon Şahinkaya Yaylası arasındaki mesafe 83 kilometredir. Yaklaşık 1 saat 20 dakikada bu mesafe gidilmektedir.  Bu bölgeye toplu taşıma ile ulaşım bulunmaktadır.

Dağın zirvesine özel aracınızla çıkmak isterseniz sizi bazı zorluklar beklemektedir. Karadeniz Bölgesi’nin dört mevsim yağış almasından dolayı toprak yol sürekli olarak bozulmaktadır. Bu yüzden hem sağlığınız hem de daha rahat bir sürüş için yazın gitmeniz tavsiye edilir.

Şahin Kaya Dağı ile bazı önemli şehirlerin arasındaki mesafe aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Mesafe                    Süre

Trabzon-Şahin Kaya: 83 km 1 saat 20 dakika
İstanbul-Şahin Kaya: 1141 km 17 saat 22 dakika
Rize- Şahin Kaya: 58 km 1 saat 11 dakika
İzmir- Şahin Kaya: 1499 km 21 saat 13 dakika
Ankara- Şahin Kaya: 817 km 13 saat 38 dakika
Bursa- Şahin Kaya: 1181 km 17 saat 57 dakika
Antalya- Şahin Kaya: 1371 km 21 saat 56 dakika
Diyarbakır- Şahin Kaya: 586 km 10 saat 44 dakika

 

Kapanış

Yoğun çalışma şartları, bitmeyen okullar, kendimize ayıramadığımız o vakit… İşte, güzel bir kaçamak için sizlere fırsat 😊 Şahin Kaya Dağı muhteşem doğası ve zirvesiyle sizlere keyifli bir vakit yaşama fırsatı veriyor. Doğayla iç içe olmayı ve doğa sporlarıyla ilgilenmeyi seviyorsanız burası tam da size göre.

Her yıl düzenlenen Uluslararası Kaya Tırmanışı Festivali için tarihleri inceleyebilirsiniz. Ruhunuzu dinlendirecek bu bölgeye giderseniz Nayino’da kahvaltı yapmayı da unutmayın.

Eğer daha önce bu bölgeye gittiyseniz, yaşadığınız deneyimleri bizimle ve ilk defa gidecek olan okurlarımızla paylaşmak için aşağıda bulunan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Böylelikle ilk kez gidecek olan okurlarımız için daha fazla rehberlik edebiliriz. Doğayla ve sevgiyle kalın. İyi tatiller dileriz 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu