Nerede - Nasıl Gidilir

Oylat Kaplıcaları Nerede? Nasıl Gidilir?

Kaplıcaların sıcak ve şifaları suları hafta sonu kaçamağınız için en doğru alternatif olabilir. Oylat Kaplıcaları sayesinde hem sağlığınıza kavuşacak hem de Bursa İnegöl’de keyifli vakit geçireceksiniz.

Yeşilin her tonunu barındıran ormanlık bir alanın yakınında bulunan Oylat Kaplıcaları, yılın dört mevsimi ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yazın deniz-kum-güneş yaparken kışın termal-havuz-şifa üçlüsünü denemelisiniz.

Özellikle Ekim ayında sonbaharın o doğal güzelliğini net olarak görebileceğiniz bir konumda bulunmakta. Bu soğuk aylarda içimizi ısıtacak, ruhumuzu dinlendirecek, fiziksel olarak sağlığımıza kavuşturacak Oylat Kaplıcalarına gitmek için hemen valizini toplamaya başlayabilirsin.

Hayıtlı Koyu Plajı Ulaşım Rehberini inceleyebilirsiniz…

Oylat Kaplıcaları Nerede?

oylat-kaplicalari-nerede
Oylat Kaplıcaları

Oylat Kaplıcaları, Bursa ilinin İnegöl ilçesinde konumlanmaktadır. İnegöl içesi Hilmiye mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İnegöl ilçe merkezine 27 km uzaklıktadır. Bursa şehir merkezine ise yaklaşık 72 km’lik mesafede bulunur.

Oylat Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Marmara bölgesinin güneyinde bulunan Bursa İnegöl ilçesine 27 km uzaklıkta olan Oylat Kaplıcalarına Bursa-Eskişehir yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

 • Toplu taşıma ile ulaşım

Bursa şehir merkezinden 7 gün boyunca sefer veren İnegöl ilçe otobüsüne binerek ilçeye gelinmelidir. Ardından Hilmiye dolmuşlarına binerek kaplıca alanına ulaşabilirsiniz.

 • Şahsi araç ile ulaşım

D200 Karayolu’nu kullanarak kolaylıkla Oylat Kaplıcalarına ulaşabilirsiniz. Aşağıda bulunan grafikten kaplıca alanının bazı önemli şehirlere olan uzaklığını öğrenebilirsiniz.

İstanbul- Oylat Kaplıcaları 242 km
Ankara-Oylat Kaplıcaları 380 km
Marmara Denizi-Oylat Kaplıcaları 100 km
Uludağ- Oylat Kaplıcaları 130 km
Bursa Havaalanı-Oylat Kaplıcaları 50 km

 

Oylat Kaplıcalarına Ne Zaman Gidilir?

Oylat Kaplıcaları her mevsim tatil yapabileceğiniz bir yerdir. Ancak yazlar şehre göre daha serin olsa da sıcak suda ıslanmak için sıcağı sevmelisiniz. Bunun dışında bence en iyi mevsim Şubat.

Düşünsenize; ormandasınız, ağaçlar kardan bembeyaz, temiz havada yürüyorsunuz, sıcak sudasınız ve güzelce uyuyorsunuz. Rahatlamak için fazlasıyla yeterli.

İşin maddi yönüne gelince, sömestr ve tatillerde işler değişiyor ve fiyatlar fırlıyor. Ayrıca indirim tatillerde paket olarak geliyor. Bu yüzden tatil dönemi dışında Oylat Kaplıcaları oldukça karlı.

Kısacası emeklilerin bu konuda şanslı olduklarını ve Oylat Kaplıcalarının keyfini çıkardıklarını söyleyebiliriz 😊

Oylat Kaplıcaları Şifa Dağıtıyor!

Oylat Kaplıcaları Bursa çevresinde en popüler termal kaynaklardan biridir. Şifaları saymakla bitmez. Hem fiziksel hem de ruhsal hastalıklar için tamamlayıcı, destekleyici ve iyileştirici etki göstermektedir. Şifa olduğu bazı hastalıklar şu şekildedir:

 • Stres
 • Zihin yorgunluğu ve depresyon
 • Romatizmal rahatsızlıklar
 • Düşük ve yüksek tansiyon
 • Böbrek hastalıkları
 • Çocuk felci
 • Kadın hastalıkları
 • Kırık ve çıkıklar
 • Cilt hastalıkları
 • Felç
 • Böbrek taşı düşürme.

Oylat Kaplıcaları Etrafında Gezilecek Yerler

oylat-kaplicalari-gezilecek-yerler
Oylat Kaplıcaları Gezilecek Yerler

Oylat sadece bir kaplıca değil, aynı zamanda güzel bir doğa köyüdür. İnegöl Oylat zaten ormanın ve doğanın tam kalbinde. Bu yüzden şifalı suların yanında çok güzel yerler var. Bu bölümde Oylat Kaplıcaları etrafında gezilecek yerleri tanıtacağız;

 • Oylat Vadisi

Otellerin bulunduğu bölgeye çok yakın ve özellikle buraya gelmezseniz kaplıca tatilinizin bir anlamı olmayacağına emin olabilirsiniz. Özellikle vadide bulunan köprüden geçmenin verdiği hissi size nasıl anlatabilirim ki.

 • Köylü Pazarı

Doğal ürünlerden hediyelik eşyalara ve kaplıca havuzu malzemelerine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Burada, Oylat’ta ihtiyacınız olacak hemen hemen her ihtiyaç karşılanabilir. Alışveriş yapacak başka bir yer bulunmamakta.

 • Oylat Şelalesi

Bu şelale de uğramadan ayrılmamanız gereken bir diğer yer. Orman yolundan geçerek ulaşabilirsiniz. Bazı insanlar için zor olabilir ama bence en keyifli kısmı ormanın derinliklerindeki şelaleye ulaşmak ve ağaçların arasından yürümek. Ancak yürümeyi sevmiyorsanız ona göre değerlendirmenizde fayda var.

 • Oylat Mağarası

Hilmiye köyüne 1 km uzaklıkta bulunan bu mağara tamamen doğal oluşumludur. 750 m uzunluğundaki mağaranın içindeki sıcaklık her zaman 18 santigrat derece olup, bunun bronşite karşı etkili olduğu söylenmektedir. Kesinlikle görmek isteyeceğiniz noktalardan biridir.

Oylat Kaplıcaları Rehber Yorumu

Ormanları ,şifali suları , dev mağarası ,şelalesi gezilesi yer oylat . Otelleri , günübirlik kaplıcaları şifalı sularından faydalanın.Kaplicalara gelmeden büyük magarasini mutlaka gezin.Özellikle şelalesine çıkın.( Şelale yolu bir km’lik zorlu bir çıkış gerektiriyor rahat kıyafet ve ayakkabı seçin)

Ancak yolun sonundaki şelalenin güzelliği harika .Ormanları her mevsim başka güzel. Ayrica oksijen deposu. Merkezde bulunan pazarından çevrede yetişen doğal yiyeceklerden mutlaka alın. Atv turlarıda var . Kısacası ailecek güzel bir hafta sonu gezisi olur.

Kapanış

Kışın dinlendirici bir tatil denilince akla ilk gelen ruhunuzu dinlendirecek tek yer olan Oylat Kaplıcalarıdır. Kaplıcaları ile ünlü Bursa İnegöl’e bağlı, huzurlu bir doğaya sahip bir köydür. Oylat’ta zamanın yavaş aktığını hissedeceksiniz.

Bu soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak olan bu kaplıcalara gitmek için valizleriniz hazırsa, şimdiden keyifli tatiller!

Eğer daha önce Oylat Kaplıcaları ziyaretiniz olduysa deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Böylece ilk defa gidecek olan okuyucularımıza rehberlik edebilirsiniz. Siz de bilirsiniz ki, güzel anılar paylaştıkça çoğalır! 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu