Gezi Rehberi

Dünyada Tek, Eşi Benzeri Yok: Otlukbeli Gölü

Otlukbeli Gölü, Erzincan’ın Otlukbeli ilçesinde yer alan ve dünyada tek olan traverten set gölüdür. Uzunluğu 160 m, genişliği 50 m ve ortalama derinliği 15 m ile 18 m arasındadır. Dünyada eşi benzeri olmaması nedeniyle bilim adamları tarafından doğal anıt kabul edilmektedir.

Otlukbeli Gölü Neden Kırmızı?

Otlukbeli Gölünün kırmızı olmasının nedeni; yer altında bulunan kaynak suyunun kükürt ve demir yönünden çok zengin olmasıyla travertenin renginin kızıla dönmesine neden oluyor.

Otlukbeli Gölünün Keşfi

otlukbeli-golu
Otlukbeli Gölü

Otlukbeli gölünün ilk keşfi, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinden Prof. Dr. Erdoğan Akkan ve Prof. Dr. Metin Tuncel tarafından dünyaya duyurulmuştur. Yapılan keşif sonrası tutanaklara “Bu set şimdiye kadar Türkiye’de örneği görülmemiş, taradığımız dünya literatüründe de eşinin bulunduğuna dair bir yayına rastlamadığımız, bu nedenle hiçbir sınıflandırmada yeri bulunmayan çok özel bir türdendir.

Traverten seddi, daha da özel olarak, normal karst kaynaklarının değil, maden sularının oluşturduğu traverten seddi’dir. Böylece, Otlukbeli Gölü ile göl türlerine bir yenisi daha eklenmiş bulunmaktadır. “Traverten Seddi Gölü” ya da “Maden Sularının Oluşturduğu Traverten Seddi Gölü” oluşu açısından yurdumuzda ve herhalde yeryüzünde eşinin bulunmadığı göz önüne alınarak, Otlukbeli Gölünü “Doğal Anıt” olarak nitelemek istiyoruz.

Otlukbeli Gölüne Nerede? Nasıl Gidilir?

Otlukbeli Gölü, Erzincan’ın Otlukbeli ilçesinde yer almaktadır. Yaklaşık olarak il merkezine 140 km uzaklıkta yer almaktadır. Otlukbeli Gölüne gitmek için Çayırlı Yolu üzerinden 20 km ilerledikten sonra, Otlukbeli Yolu’nu takip etmeniz yeterlidir.

Otlukbeli Gölü Hangi Saatlerde Açık?

Otlukbeli Gölünü, 10:00-17:00 ziyarete açıktır.

Otlukbeli Gölü Giriş Ücreti Ne Kadar?

Otlukbeli Gölünün giriş ücreti yoktur. Ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu