Nerede - Nasıl Gidilir

Otağtepe Fatih Korusu Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Doğa, manzara ve yeşilliklerle çevrili masmavi deniz. Aradığınız şey buysa içeriğimizi okumalısınız. Otağtepe olarak bilinen Fatih Korusu, 1997 yılında bir kararname ile bugünkü halini almıştır.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün yanı başında büyüleyici manzaralar sunan Otağtepe Fatih Korusun da zamanın nasıl geçtiğini anlamadan edemiyorsunuz. İstanbul’da hava solumak istiyorsanız, burası herkes için mükemmel bir yer. Eşiniz, çocuklarınız veya arkadaşlarınızla gelip yeryüzünün saklı cennetini görme şansı yakalayabilirsiniz.

Hem köprülere hâkim hem de yemyeşil atmosferiyle çok sevimli bir yer. Bu yüzden onun güzelliğini tarif etmek için icat edilmiş herhangi bir kelime olduğunu sanmıyorum. Bu yüzden lütfen şimdi içeriğimizi okuduktan sonra hazırlanın ve muhteşem yeri görün. 😊

Saklı Göl Evleri Ulaşım Rehberini inceleyebilirsiniz…

Otağtepe Fatih Korusu Hakkında Bilgi

otagtepe-fatih-korusu-nerede
Otağtepe Fatih Korusu

Resmi kayıtlarda adı artık Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak geçse de “Otağtepe” olarak biliniyor. 2000 yılında Koç Holding ve Tema Vakfı’nın bağışlarıyla açılan muhteşem bir mekandır. Manolyadan nilüfere, Gülibrişim’den at kestanesine kadar pek çok nadide bitki ve çiçek var.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün inşası sırasında buradan alınan arazi kullanılmış ve alan tahrip edilmiştir. Daha sonra dolgu, bugünkü görünümünü veren çevre düzenlemesi çalışmasıyla sonuçlandı.

Otağtepe Parkı’nı anlatırken çoğu zaman kelimeler kifayetsiz kalır. Oraya gitmediyseniz ve hiç fotoğraf görmediyseniz, hayatınızı boşa harcamış olmalısınız. Tabii bu ifade İstanbullular için de geçerli. İstanbul’a şehir dışından gelen herkes burayı mutlaka görmeli.

Park içerisinde yer alan Cafe Otağtepe, çayınızı yudumlarken eşsiz bir manzara sunuyor. İstanbul’da güzel bir gün geçirmek istiyorsanız doğru bir tercih yaptığınızı ilk adımdan anlayacaksınız.

Parkta 15.300 bitki türü var ve bunun ne anlama geldiğini daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Açık hava müzesi benzeri bir mekânda çok güzel vakit geçireceğinizden eminiz.

Otağtepe Fatih Korusu Ziyaret Saati

Parka girmek için 09:00-19:30 saatleri arasında orada olmanız gerekmektedir. Bunun dışında parka dışarıdan giriş kapalıdır. Ancak, restoran kısmı aktif olarak daha uzun süre hizmet vermektedir. Park tabiat parkı olmasına rağmen sit alanı olduğu için giriş çıkış saatleri konulmuştur diyebilirim.

Otağtepe Fatih Korusu Giriş Ücreti

Canınız sıkıldığında gidebileceğiniz bu parkın en güzel yanlarından biri de girişin ücretsiz olması. Böylece parkta geçirdiğiniz süre boyunca giriş ücreti olmadan harika bir konumda olduğunuzu her zaman bileceksiniz.

Otağtepe Fatih Korusu Nerede?

İstanbul’un Beykoz semti desek sürpriz olmaz mı? Beykoz bölgesinde bu tür parklardan çok var çünkü size önerebileceğimiz en iyi park burası.

Otağtepe Fatih Korusu’na Nasıl Gidilir?

otagtepe-fatih-korusu
Otağtepe Fatih Korusu

Kendi arabanız yoksa toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Özellikle Beykoz’a yakınsanız bu parka gitmek için pek çok seçenek var. Bunlardan bazıları:

  • Kadıköy’den gitmek isterseniz 14M otobüsüne binmeniz gerekiyor.
  • Üsküdar’dan gitmek isterseniz 15M otobüsüne binmeniz gerekiyor.
  • Cevizlibağ’dan kalkan ve tüm İstanbul’u dolaşan 500T otobüsünü de kaçırmamak olmaz elbette.

Otağtepe Fatih Korusu Rehber Yorumu

Şubat ayı içerisinde gittik, yüksek olması sebebiyle esinti vardı biraz soğuktu, çocukla gideceklere tavsiyem atkı bere mutlaka alın. Google navigasyona yazınca doğrudan getiriyor, hafta sonu olmasına rağmen otopark sorunu yoktu, sebebi de içeride piknik yapmak bir şeyler yemek içmek yasak olduğundan gezinti sonrası hemen herkes bekleme yapmadan oradan ayrılıyor olması.

Kış olması sebebiyle bahardaki gibi canlı değildi ama yine de sessiz ve insanı rahatlatan bir havası var. Bazı olumsuzluklar gözüme çarptı; öncelikle bu kadar değerli ve güzel bir alanın bakımının tam yapılmayışı, oturakların aydınlatmanın demir korkulukların eskimiş ve boyalarının sökülmüş olması, beton merdivenlerin hasarlı ve dökülmüş olması, en güzel manzarası olan boğaz kısmının ağaçlık ve çalılıklarla kapanmış olması kötü olmuş, ufak bir budama ile boğaz daha güzel görülebilir.

İçeride lavabo bile olmaması çocuklu aileler için sıkıntı olmuş, ayrıca her yerde yasak tabelaları rahatsız edici geldi bana. Sakin bir yer arayıp yürüyüş yapmak isteyenlere göre harika bir yer, çocuklar için bir şey olmadığından biraz sıkılıyorlar, yine de görülmesi gereken bir yer, tavsiye ederim.

Kapanış

Boğazın inci mercanı olarak adlandırılan Otağtepe Fatih Korusu şehrin keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biridir. Buraya geldiğinizde bol bol fotoğraf çekinmeyi unutmayın. Anılar biriktikçe ve paylaştıkça çoğalır.

Eğer daha önce bu harika parka gittiyseniz deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Böylece ilk defa gidecek olan okurlarımıza da rehberlik edebilirsiniz. Bin bir nadide çiçeğin olduğu bu yerde keyifli vakit geçirmenizi dilerim. 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu