Gezilecek Yerler

Narlıdere Gezilecek Yerler

Narlıdere gezilecek yerler ile bilinmesi gereken önemli şehirlerden birisi. Bu ilçe hakkında bilinmesi gereken noktaları derledik.

Narlıdere, Ege Bölgesi’nde yer alan İzmir’de bulunan bir ilçe. 50 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Narlıdere’nin rakımı 30 metre olarak karşımıza çıkıyor. Sahili bulunan bu bölgenin kuzeye baktığını ifade edelim. Nüfusu 70.000 civarında olan ilçe, sıcak iklimiyle de sevilen bir konum.

Narlıdere denince akla gelen pek çok tarihi, turistik ve doğal güzellik var. Bunlar arasında Narlıdere Sahili, Narlıdere Pazarı ve Çatalkaya Dağı gibi yerler bulunuyor. Neyse, lafı daha fazla uzatmadan sizlere bu konumlardan söz edelim.

Ayvalık Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

Narlıdere Gezilecek Yerler

Narlıdere’de gezilecek görülecek yerleri yazımızda bulabilirsiniz.

Çatalkaya Dağı

catalkaya
Çatalkaya

Çatalkaya Dağı, Çatalkaya’nın zirvelerinden birisi. Dağa çıkan bir yol bulunuyor. Bu yolda ilerledikten sonra dağın tepesine yaklaşılıyor. Bir süre sonra insanlar, zirveye çıkmak istediklerinde yürüyüş yapmak gerekecek. Dağın zirvesine ulaşınca ise şahane bir manzara insanları karşılıyor. Bir tarafta şehir bir tarafta deniz bir tarafta ise daha uzak araziler buradan rahatlıkla görünüyor. Özellikle güneşli havalarda tercih edilmesi gereken bir nokta.

Muhteşem bir doğaya sahip, yer yer çöpler var tabi ki insanoğlunun ulaştığı yerlerde, arabayla çıkılan ve ulaşılan kısımları çöplük ama orman içlerinden yürüdüğümüzde bizleri içine çeken temiz havası ile ciğerleri şenlendiren bu dağı çok sevdim.

Narlıdere Sahili

narlidere-sahili
Narlıdere Sahili

Narlıdere gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir diğer şey sahili olmakta. Zaten buraya gelen pek çok kişi sahili ile büyük ihtimalle karşılaşır. Geniş bir sahil hattına yer veren Narlıdere, sahili en iyi şekilde düzenlemiş durumda.

Sahilin sunduğu özelliklerden birisi toplu taşıma imkanının yer alması. Palmiye ağaçları ve çeşitli bitkilerle süslenen bu bölgenin bir diğer özelliği oturma alanlarına yer vermesi. Bu sayede insanlar, hem sahilde tur atıyor hem de oturabiliyor. Güneşli günlerde harika bir gezintiye imkan tanıyan Narlıdere Sahili, ziyaretçilerini bekliyor.

Teleferik

narlidere-teleferik
Narlıdere

Narlıdere’nin doğusunda bulunan teleferik hattı, şehri ve çevre ilçeleri yukarıdan izlemek isteyenler için harika bir tercih sunuyor. İlçe merkezine yakın bir konumda bulunan teleferik merkezi dağdan aşağıya doğru bir hatta sahip. İnsanlar, teleferik hattına bindikten sonra manzaranın güzelliğine hayran kalarak bu anı eşsiz bir şekilde yaşayabiliyor.

İzmir’de iseniz hele de Balçova da iseniz vaktinizde varsa hem İzmir’i tepeden seyretme hem de orman içerisinde temi hava alma şansına sahipsiniz demektir. İzmir ekonomi üniversitesi karşısında yer alan teleferik te İzmir kart ve kredi kartı geçiyor biniş 25 TL. Şimdiden iyi seyirler.

Nif Dağı

nif-dagi
Nif Dağı

Bu bölgeye turist olarak gelenlerin gitmeye can attıkları noktalardan birisi Nif Dağı oluyor. Yüksek bir konumda yer alan Nif Dağı, ilçe merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta. Narlıdere gezilecek yerler arasında bulunması gereken bu dağın yüksekliği 1.510 metre olarak açıklanıyor. Bu dağın özelliklerinden birisi Antik Çağ’da Olimpos adını taşıması. Olimpos adını taşıyan toplam 19 dağ bulunuyor. Bu da onlardan birisi.

İnkaya Mağarası

inkaya-magarasi
İnkaya Mağarası

Narlıdere’ye yakın olan bir diğer yer İnkaya Mağarası. Bu mağara, 30 metre derinliğe kadar inen ve yer yer 5 metre yüksekliğe ulaşan bir yapı. Doğal bir yapı olmasına karşın eski insanların bu mağarayı kullandığı tespit edilmiş durumda. 222 metre uzunluğunda bulunan İnkaya Mağarası, 1993 yılında keşfedildi. Ayrıca mağarada çeşitli ilkel eşyalar barındırılıyor.

Narlıdere Pazarı

narlidere-pazari
Narlıdere Pazarı

Şehir merkezinde bulunan ve gidilmesi gereken noktalar arasında Narlıdere Pazarı yer almakta. Narlıdere gezilecek yerler arasında bulunan bu pazar, çok geniş bir alana ev sahipliği yapıyor. İçerisinde çeşitli yiyecekler, içecekler, baharatlar ve hediyelik eşyalar bulunmakta. Ayrıca burada hayvan pazarı dahi yer alıyor. Narlıdere’ye gelenler hediyelik eşya almak için bu pazarı tercih edebilir.

Atatürk Kültür Merkezi

narlidere-ataturk-kultur-merkezi
Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi

Atatürk Kültür Merkezini ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu