Gezilecek Yerler

Mudurnu Gezilecek Yerler

Bolu’nun bir ilçesi olan Mudurnu, merkeze uzaklığı ortalama 52 km’dir. Bir çok mimari değere ev sahipliği yapan Mudurnu ”Kentsel Sit Alanı” ilan edilen bir bölgedir. M.Ö. 5000’li yıllara kadar bir geçmişe sahip olan Mudurnu, Hititlerden Selçuklulara kadar uzanan tarihe sahiptir. Kaplıcaları ile tercih edilen Bolu doğal ortamı ile büyük bir ilgi görmektedir.

Narlıdere Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

Mudurnu’da Gezilecek Yerler

Mudurnu ziyaretinizde gezilecek görülecek yerleri sizler için sıraladık.

Mudurnu Babas Kaplıcası

mudurnu-babas-kaplicasi
Mudurnu Babas Kaplıcası

Mudurnu Babas Kaplıcası, Bolu’nun Mudurnu ilçesine 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Dilerseniz Ankara caddesi üzerinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Mudurnu Babas kaplıcası günlük kullanıma açıktır. Yer altından çıkan sıcak su, bölgede kaplıca turizmini başlatmıştır ve bölgede bir çok kaplıca tesisi bulunmaktadır.

Sarot Kaplıcası

sarot-termal-hotel
Sarot Termal Hotel

Sarot Kaplıcası, Mudurnu ilçesine 35 km uzaklıkta bulunmaktadır, D140 üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Sarot Kaplıcasının çevresinde her bütçeye uygun bir çok konaklama tesisi bulunmaktadır. Sarot Kaplıcasının suyunun birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir ve bu sayede bir çok kişi burayı ziyaret etmektedir.

Abant Gölü Tabiat Parkı

abant-golu-tabiat-parki
Abant Gölü Tabiat Parkı

Abant Gölü Tabiat Parkı, Mudurnu ilçe merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır. Mudurnu üzerinden ortalama 30 dk’lık bir mesafesi bulunan Abant Gölü Tabiat Parkına kendi aracınız veya halk otobüslerini de kullanarak gidebilirsiniz. Abant Gölü Tabiat Parkı ve çevresinde yamaç paraşütü, kamp, piknik, bisiklet turu, yaban hayatı gözlemleme, fotoğrafçılık, olta balıkçılığı, atla gezinti, trekking gibi bir çok aktiviteleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Doğal bir yaşam alanına sahip olan Abant Gölü ve Tabiat Parkında yaşayan bir çok bitki, ağaç ve hayvan yaşamaktadır. Sarıçam, karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç, ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papaz külahı, alıç, çoban püskülü, kuşburnu, bunlardan bir kaç tanesidir. Yoğun bir ilgiye sahip olan Abant Gölü ve Tabiat parkı yıl içerisinde sadece yerli değil aynı zamanda yabancı ziyaretçileri de bulunmaktadır.

Abant Gölü Tabiat Parkı Rehber Yorumu

İçerisinde oteller, restoranlar ve kafelerin bulunduğu bir park. Etrafında yürüyüş yapmak için çok uygun bir yürüyüş yolu var. Dört mevsim ayrı bir güzellik sunuyor. Piknik yapmak isteyenler için uygun yerler ve mangallar bulunuyor. Fotoğraf çekmeyi sevenler için bulunmaz bir ortam.

Kamp yapmayı sevenlerde düşünülmüş, göl manzaralı orman içinde mükemmel bir kamp alanı yapılmış. Milli park içinde at binmek isteyen misafirler için bir işletme bulunuyor. Gölün çevresinde otomobiliniz ile tür atma imkanı sunuyor.

Çocuk parkı: Çocuklar için oyun alanları var.
Tuvaletler: Gölün çevresinde çeşitli yerlere yapılmış yeterince tuvalet bulunuyor, bakımlı ve temiz.
Köpeklere uygunluk: Köpeğinizi gezdirebilirsiniz fakat sahipsiz köpekler bulunuyor.
Piknik alanı: Piknik için her türlü imkanı sunuyor.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı

suluklu-gol-tabiat-parki
Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Mudurnu ilçe merkezine 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Sülüklü Göl Tabiat Parkı aynı zamanda doğal sit alanı olarak işaretlenmiştir ve sit alanı olduğunu için buranın çevresinde herhangi bir işletme veya market bulunmamaktadır. Sülüklü Göl Tabiat Parkına gitmek isterseniz mutlaka yanınızda yiyecek içecek bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Dilerseniz Sülüklü Göl Tabiat Parkına düzenlenen gezilere katılabilirsiniz.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Rehber Yorumu

Bir doğa harikası. Huzur bulmak için gidilmesi gereken yer. Gidene kadar yollarda bir miktar sıkıntı yaşanıyor. Özellikle son 8 km toprak ve taş yoldan ibaret, bu sebeple yağmurlu havalarda gidilmesini tavsiye etmem. Tabi aracınız buna uygunsa gidebilirsiniz ancak binek araçla zorlanırsınız.

Ben kuru havada gitmeme rağmen yol bir miktar yordu. Kamp atmak için çok güzel yerler var. Bölgede yemek satan bir yer olmadığı için tedarikli gidin. O yolu geri dönüp alışveriş yapmak istemezsiniz 😀 Ancak alana giriş yaptığınızda bütün zorlukları geride bırakacağınızı söyleyebilirim. Göl etrafında herhangi bir yapı olmaması sebebi ile doğanın tadını çıkarıyorsunuz.

Mudurnu’da Neler Yapılır?

Mudurnu ziyaretiniz de dilerseniz trekking, kamp, bisiklet gezintisi, piknik, balıkçılık, yaban hayatı gözlemle, fotoğrafçılık gibi aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Fotoğraf çekmek ve doğal ortamda bulunmak isterseniz Abant Gölü Tabiat Parkı ve Sülüklü Göl Tabiat Parkı’na gidebilirsiniz. Şehir manzarasını izlemek isterseniz Şehriman Tepesini ziyaret edilebilirsiniz.

Mudurnu’da yer alan popüler tarihi yerleri gezmek isterseniz, Mudurnu Saat Kulesi, Yıldırım Bayezid Hamamı ve Mudurnu Tarihi Evlerini ziyaret edebilir burada güzel bir zaman geçirebilirsiniz.

Mudurnu’da Ne Yenir?

Mudurnu’nun meşhur olduğu yemekler arasında sadece Mudurnu tavuğu değil aynı zamanda kaşık sapı, bombay fasulye, güveç, cevizli ekmek, cızlama, oğmaç çorbası, mudurnu saray helvası, turşu ve kızılcık çorbası Mudurnu’nun meşhur olduğu yemekler arasındadır.

Tekkeliler Konağı, Mudurnu’nun en ünlü restoranı ve otelidir. Restoran kısmını mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Mudurnu’ya Nasıl Gidilir?

Mudurnu’ya İstanbul’dan TEM otoyolundan ulaşım sağlayabilirsiniz. Bolu’ya ulaştıktan sonra 30 – 45 dk sonra Mudurnu’ya ulaşabilirsiniz. Bolu – Bilecik Yolunu kullanabilir ve D160 karayolunu kullanarak 1 saatte ulaşım sağlanabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu