Gezilecek Yerler

Mordoğan’da Gezilecek Yerler

Mordoğan, görülmesi gereken bir yer. Bu başlık altında siz değerli gezerler için Mordoğan’da gezilecek yerler hakkında bilgiler sunuyor olacağız.

Neredeyse dört tarafı denizlerle çevrili olan bu yer, ulaşımı sağlanan bir pozisyonda. Sahiliyle, doğasıyla, ormanıyla ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan bu şehrin gezilmesi gereken pek çok yeri mevcut. Gelin sizlere bu bölgeler hakkında detaylı bilgiler verelim.

Halfeti Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

Mordoğan Nerede?

Mordoğan, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan İzmir’in bir noktası. Karaburun ilçesinde yer alan Mordoğan, ada gibi bir bölgede kendine yer vermiş durumda.

Mordoğan’da Gezilecek Yerler

Manal Koyu

manal-koyu
Manal Koyu

Manal Koyu, aileler için uygun bir koy. Sahili ile insanların ilgisini çekmeyi başaran bu yerde hem taşlık hem de kumsal arazi bulunmakta. Kalabalık gruplar için de tercih edilebilen bu noktada rehberlik eden görevliler de mevcut. Arabayla gelenler için otopark imkanının sağlandığını açıklayalım. Mordoğan’ın güneyinde bulunan bu koy, yol üzerinde yer alıyor. Ziyaretçiler, karayolundan giderken bir süre sonra ara yola girerek koya ulaşıyor.

Manal Koyu Rehber Yorumu

Denizi çok temiz ilk girerken biraz taşlık sonra kum. Çocuklu aileler için uygun. Kendi şemsiyenizi ve sandalyenizi getirip vakit geçirebilirsiniz. Ben uğraşmam diyorsanız beach var. 2 şezlong 1 şemsiye 150 yada 4 minder 1 büyük şemsiye 250 TL yiyecek içecek dışarıdan getirmek yasak. Deniz çok soğuk değil. Araba çekmek(ücretsiz) için yerler mevcut. Güzel bir koy öneririm.

Ayşe Kadın Cami

ayse-kadin-cami-mordogan
Ayşe Kadın Cami

Mordoğan’da gezilecek yerler arasında yer bulan Ayşe Kadın Cami, 15. yüzyılda Ayşe Kadın isimli bir kadının vasiyeti üzerine annesi tarafından inşa edilen bir yapı. Bu bina için Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir model geliştirildi ve bu model, Kabe’den getirildi.

Ayşe Kadın, daha öncesinde çeyizine çeşitli motifler işlemişti. Bu motifler arasında nergis, sümbül, karafil ve zeytin gibi işlemeler yer alıyordu. Caminin iç kısmında da bu motiflere yer verildi. O dönemden günümüze kadar gelen bina, halen dayanıklılığını koruyor.

Ayşe Kadın Cami Rehber Yorumu

1300’lü yıllarda inşa edilmiş, Osmanlıdan önce beylik döneminden kalma tarihi bir camidir. Balkan ve Makedonya’da ki camilerde görülen tavan süslemeleri muhteşem. Maalesef restore edilirken talihsizce üstü boyanmış sonra yeniden silinerek aslına döndürülmüştür.

Çok şirin ve buram buram tarih kokan bir camidir. Yan bahçesinde şimdilerde etnografya müzesine dönüştürülmüş cumhuriyetin ilk yıllarına ait bir okul binası mevcuttur. (Müesser Aktaş Etnografya müzesi).

Mimoza Koyu Plajı

mimoza-koyu-plaji
Mimoza Koyu Plajı

Çameli, plajları ve sahilleri ile ünlü bir yer. Bu bölgede kendine yer edinen sahillerden birisi de Mimoza Koyu Plajı olarak yer almakta. Plaj, ziyaretçilerden yüksek puan alan kaliteli bir yaşam alanı. Turistik gezi yapanlar buraya uğrayarak stres atabilir ve biraz dinlenme şansına sahip olur.

Mimoza Koyu Plajı Rehber Yorumu

Uzun bir koy ama alanı çok dar. Sadece işletmeler var ancak yer varsa alıyorlar. Biz Taşada otelin şezlonglarını kullandık. Şezlong ücreti yeme içme ücreti ödedik. Deniz güzel ama biraz ortalarda çok fazla otlar var. Halkın kullanabileceği bir alan göremedim. Belki iler de vardır. Otopark var ama pahalı park edebileceğiniz alan çok fazla yok.

Sarpıncık Deniz Feneri

sarpincik-deniz-feneri
Sarpıncık Deniz Feneri

Mordoğan’da gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir diğer yapı Sarpıncık Deniz Feneri olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Daha önce beyaz olan fakat sonrasında boyanan bu bina, restore edilmiş durumda. Deniz fenerinin özellikleri arasında 12 mil mesafeye kadar destek sağlaması yer alıyor.

1938 yılında inşa edilen deniz fenerinin denizden 97 metre yükseklikte bulunduğunu da ifade edelim. Denizin ve doğanın o güzel kokusunu içinde hissetmek isteyenler için Sarpıncık Deniz Feneri, harika bir manzara sunuyor.

Sarpıncık Deniz Feneri Rehber Yorumu

Büyüleyici bir manzara ve ortam. Denize bakarken sağ tarafınızda Midilli, solda ise Sakız adası 🤩 Biz yeni limandan doğru geldik ve genellikle yol tek arabanın geçebileceği bir yapıda. Son 1-2 km ise toprak bir yol ve arabayla fenere kadar inebiliyorsunuz. Denize inmek isterseniz patikalar var ama çok kolay patikalar değil. Çakıl taşlarından dolayı da kayma ihtimali çok yüksek.

Sazak Köyü

sazak-koyu
Sazak Köyü

Sazak Köyü, Mordoğan’ın batısında denize yakın bir yerleşim alanı. Eski ve terk edilmiş bir Rum köyü olan Sazak, günümüzde yıkılmış yani harabe olan pek çok binaya sahip. Geniş olması sebebiyle burada yaklaşık 1 saatlik gezi düzenlemek mümkün. Binalar, yoldan başlayarak tepeye kadar ulaşıyor. Ayrıca binalar taştan yapılmış durumda. Terk edilmiş bir şehir olmasına karşın bölgede fazlasıyla ev mevcut.

Dolungaz Koyu

dolungaz-koyu
Dolungaz Koyu

Mordoğan’da gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir diğer yer kuzeyde bulunan Dolungaz koyu olarak açıklanabilir. Suyuyla, sahiliyle ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bu noktada görülmesi gereken pek çok şey var. Sahilin karşısında ada bulunduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Dolungaz Koyu Rehber Yorumu

Koy sağ ve sol taraf olarak ikiye ayrılıyor. Sol tarafta camping işletmesi var. Sağ tarafta ise otopark olarak kullanılan bir alan ve uzun taşlı bir sahil yer alıyor, çadır kurmak için geniş ve manzaralı yerler var. Deniz çok temiz, sahil taşlı. Su oldukça serin, öğleden sonra çok dalgalı. Koya girişteki toprak yol çok dar, sağ taraftaki sahile inen yol ise baya bozuk.

Karaburun İskelesi

karaburun-iskelesi
Karaburun İskelesi

Buruna benzer şekliyle denize doğru açılan bir diğer nokta olan Karaburun, Karaburun iskelesi ile ziyaretçilerin uğradığı bir yer haline bürünmüş durumda. Manzarayı seyretmek için tercih edilebilecek bir yer olan bu iskele, aynı zamanda fotoğraf çekmek için de güzel bir ortam sunuyor. Eğer Karaburun İskelesi’ne ulaşmak istiyor iseniz yapmanız gereken şey Mordoğan’da karayolu üzerinden kuzeye doğru ilerlemek.

Karaburun İskelesi Rehber Yorumu

Güzel bir iskele. Sahil boyu balık restoranı işletmeleri mevcut. Fiyatları diğer bölgedeki restoranlara göre (Balikova, Mordoğan, Güzelbahçe) daha uygundu. Aksam sahil boyunca yürümesi com zevkli, sonuna doğru ufak bir takı boncuk pazarı mevcut. Sahilin yukarısındaki yola ücretsiz park edebilirsiniz. Mavi bayraklı incirli plajı buraya birkaç dakika sürüş mesafesinde.

Mordoğan Otelleri – Mordoğan’da Nerede Kalınır?

Mordoğan’da konaklayacak bir çok yer bulunmaktadır. Mordoğan gezinizde dilerseniz otel, apart ve butik otel konaklama seçenekleri mevcuttur.

 • Yıldız Motel Mordoğan (İskele Mevkii)
 • Üzüm İskelesi Pansiyon (İskele Mevkii)
 • Marina Otel (İskele Mevkii)
 • Deniz Otel Mordoğan (Ardıç Mevkii)
 • Tayfun Hotel (Ardıç Mevkii)
 • Liman Apart Hotel (İskele)
 • Club Mordoğan Otel
 • Aras Otel Mordoğan (İskele Mevkii)
 • Yakamoz Pansiyon
 • Mavi Keçi Butik Otel (Çatalkaya)
 • Sancak Hotel (Ayıbalığı Mevkii)
 • Seal Beach Club (Ayıbalığı Mevkii)
 • Barbun Pansiyon (Ayıbalığı Mevkii)
 • Mordoğan Akman Otel
 • Morkoyun Bungalow Kamp

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu