Gezi Rehberi

Mersin Doktorun Yeri Kayacı Vadisi

Mersin Doktorun Yeri Kayacı Vadisi; Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Limonlu Kasabası’nda, denizden 12 km içeride yer alıyor. Toros Dağları’nın orta kesiminden doğan 120 km uzunluğundaki Lemas (Limon) Çayı, buradaki dağların arasında çok dik ve keskin bir vadi oluşturur.

Akarsuların aşındırdığı vadi yüzeyinin kırmızımsı olmasından dolayı Kızılgeçit Vadisi olarak da anılmaktadır.

Özellikle yaz aylarında Mersin’in sıcağından kaçmak için Mersin Doktorun Yeri Kayacı Vadisi çok iyi bir alternatif. Denizden 10 km uzaklıkta, sıcaklığın bu kadar ani düşmesi buraya ilk defa gelenleri şaşırtabilir. Yükseltmenin yanı sıra Lemas Çayı’nın buz gibi suları da bu soğumaya etki ediyor.

Vadi boyunca birçok kır lokantası ve dinlenme alanı bulunmaktadır. Buradaki tezgahlarda yemek yiyip dinlenmek için çınar ağaçlarının altındaki suya ayaklarınızı sokabilir ya da piknik yapmak için kendi yemeğinizi getirip kamelya kiralayabilirsiniz.

Nehir boyunca uzanan küçük göletlerin buzlu sularında serinleyin, çınar ağaçlarının arasından süzülen güneşin büyülü manzaralarına hayran kalın, fotoğraf çekin ve yürüyüş yapın.

Nehir boyunca zengin bir bitki çeşitliliği var. Sahile yaklaştıkça, sedir, kızılçam ve ardıç ormanlarına doğru kuzeye gidildikçe defne, sandal ağacı ve keçiboynuzu gibi Akdeniz bitki örtüsü sıklaşır. Irmak boyunca ziyaretçilerin gözlerini büyüleyen uzun çınar ağaçları vardır.

Kız Kalesini inceleyebilirsiniz.

Mersin Doktorun Yeri Nerede?

Kayacı Vadisi’ndeki Doktorun Yeri Mesire Alanı; Mersin İlçesi, Erdemli Mahallesi, Limonlu Belediyesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin merkeze 45 km uzaklıktadır.

Mersin Doktorun Yeri’ne Nasıl Gidilir?

Doktorun Yeri’ne toplu ulaşım yoktur, bu nedenle kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz. Öncelikle Mersin ilinden Limonlu beldesine gitmeniz gerekiyor.

Limonlu kasabasındaki eski asfalt yolda 12 km’lik bir yolculuk, tavuk kuşu çiftliğine götürür. Çiftliği geçtikten sonra Lamos Deresi ile karşılaşacaksınız. Biraz daha ileri gidince Doktor’un Yeri için bir işaret göreceksiniz.

Doktorun Yeri Giriş Ücreti

doktorun-yeri
Doktorun Yeri

Hem yaya hem de araç girişlerinde giriş ücreti alınmaktadır. Doktorun Yeri’ne giriş ücreti 50 TL’dir. Giriş ücretini ödedikten sonra piknik yapabilir, mangal yapabilir veya yürüyüş yapabilirsiniz.

Kapanış

Doktorun Yeri dört mevsim ziyaret edilir. Özellikle yaz aylarında serinlemek için gidilmesi önerilir. Vadi boyunca piknik yapabilir ya da buradaki özel dükkanlardan birinde yemek yiyebilirsiniz. Kayacı Vadisi ayrıca yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için popüler bir alandır.

Eğer siz daha önce bu vadiye geldiyseniz deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıda bulunan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Şimdiden, keyifli tatiller dileriz 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu