Gezi Rehberi

Ayvalık Boşnak Köyü, Küçükköy Yeniçarohori

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alan Küçükköy eski adı ile Yeniçarohori, Rumlardan miras kalan kaderine terk edilen eski bir köy. Yeniçeriler tarafından kurulan Yeniçarohori’de Rumlar ve Boşnaklar yaşadıktan sonra terk edilmiş şimdilerde ise sanat köyü olarak anılmaktadır.

Küçükköyün hikayesi ise dinlenmeye değer, bir kaç arkadaş köye yerleşmeye karar verdikten sonra yolları buraya düşüyor ve kaderine terk edilen köyü yeniden hayata geçirmeye karar veriyorlar evleri satın alıp ardından sanat ve teknolojinin iç içe olduğu bir köy haline geliyor.

Sanatçılar tarafından keşfedilen Küçükköy’ün tarihi 1462’lere dayanıyor. Osmanlı’nın Midilli adasını fethetmesi ile başlayan bu süreç Midilliyi en iyi gören köye Yeniçerileri yerleştiriyor ve Yeniçeri Köyü olarak biliyor.

Sarımsaklı Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz.

Küçükköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Küçükköy, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde yer almaktadır. Ayvalık’a uzaklığı ortalama 6 km yani 10 dk’dır. Küçükköy’e ulaşmak için aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz. Ayrıca çok yakınında Sarımsaklı Plajı yer almaktadır ortalama ulaşım süresi 2 km yani 3 dk’dır.

Küçükköy’de Gezilecek Yerler

Küçükköy gezinizde ziyaret edebileceğiniz yerleri sıraladık.

  • Kıraarthane

Türkiye’den sizi uzaklaştıracak, çok seçkin, sofistike ve süblim bir zaman aralığına taşıyacak bir mekan Kıraarthane. Sergileri, aktiviteleri, seminerleri ve teknoloji çağını önden yakalamış gidiyor ve takipçisini peşisıra sürüklüyor olmasıyla Kıraartane bu çağın en ileri gelenlerinden. Bu işleri fikredenlerin zikredenlerin gönlüne, aklına, emeğine sağlık. Bu güzel insanlar dünyayı değiştirmeye geldiler. Onları bilin, onları iyi izleyin.

  • Küçükköy Kültür Merkezi

kucukkoy-kultur-merkezi
Küçükköy Kültür Merkezi

Sergi, etkinlik ve toplantılar için kullanılan Küçükköy Kültür Merkezi yerel halk tarafından da düğün, kına gibi organizasyonlarda kullanılmaktadır.

  • Küçükköy Kent Müzesi

kucukkoy-kent-muzesi
Küçükköy Kent Müzesi

Küçükköy Kent Müzesinin içerisinde göç ile gelenlerin eşyaları sergilenmektedir. Küçükköy tarafında bulunan bu müzenin etrafında zaman geçirebileceğiniz kafe ve restoranlar bulunmaktadır.

  • Barkhan Müze

Okan Karadağ’ın birçok eserinin sergilendiği yer olan Barkhan Galerisini ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde heykeller ve takıların bulunduğu eserler sergilenmektedir.

  • Artura Gallery

artura
Artura

Artura Gallery, Küçükköy’ün girişinde yer almaktadır. Ayvalık tatilinizde mutlaka uğramanız gereken bir mekan, gittiğinizde anlayacaksınız her yeri özenle hazırlanmış bir galeri.

  • Artura Art Craft

artura-art-craft
Artura Art Craft

Küçükköy’de Nerede? Ne Yenir?

  • Lala’nın Börek Evi
  • Potoplika Kafeterya
  • Zet Cafe
  • Majka

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu