Gezi Rehberi

Köprülü Kanyon Nerede? Nasıl Gidilir?

Antalya’da yer alan Köprülü Kanyon gezilecek yerler arasında kendini gösteriyor. Peki buranın çevresinde nerelere gidilebilir?

Köprülü Kanyon, Isparta’nın Sütçüler ilçesinden Antalya’ya doğru ilerleyen bir bölge. Rafting yapmak için harika bir nokta olan Köprülü Kanyon, devasa kanyonun üzerindeki köprü ile de insanların dikkatini çekmekte başarılı bir lokasyon. Ailenizle beraber Köprülü Kanyonda güzel vakit geçirebilir ayrıca burada rafting yapabilirsiniz.

Yaz aylarında büyük bir aktifliğe ulaşan bu yer, kış aylarında doğasıyla insanları büyülemeyi başarıyor. Kanyon üzerinde gezilebilecek pek çok yer karşımıza çıkıyor. İşte gezilecekler listesine eklenmesi gereken o yerler.

Çameli Gezi Rehberi için tıklayınız…

Köprülü Kanyon Gezilecek Yerler

1. Köprülü Kanyon Milli Parkı

koprulu-kanyon-antalya-rafting

Köprülü Kanyon, Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer almaktadır. 1973 senesinde Milli Park ünvanına sahip olmuştur. 14 kilometre uzunluğunda bir kanyon olan bu yer, ülkemizin en uzun kanyonu olarak da biliniyor. Ayrıca 14 kilometre uzunluğunda Köprü Çayı’na sahip. 100 metre derinliği bulunan bu kanyon, rafting yapanlar için de tercih edilen bir rota olması yanı sıra safari jeep etkinliklerine de katılabilirsiniz.

Bu arazide dikkat çeken oluşumlardan birisi peri bacalarına benzer oluşumlar. Ayrıca kanyonda bulunan köprü, günümüzde halen kullanılıyor. Ormanda gezmek isteyenler dağ keçisi, tilki, ayı, tavşan, kurt ve porsuk gibi hayvanlarla karşılaşabiliyor.

Köprülü Kanyon girişinde herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor buraya giriş ücretsizdir. İçerisinde seyir terası ve muhteşem doğası sizleri kendine hayran bırakacaktır.

2. Oluk Köprü

Köprülü Kanyon gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir diğer konum Oluk Köprü olarak açıklanıyor. Roma İmparatorluğu’ndan kalan bir köprü olduğu söylenen bu yapı, aynı zamanda antik bir yapı olma özelliğini taşıyor. 14 metre uzunluğunda bulunan ve 3,5 metre genişliğinde yer alan Oluk Köprü, özellikle yüksekliği sebebiyle dikkat çeken bir proje. Bu bölgeye gelenlerin incelemesi gerektiği yapılardan birisi de M.S. 2. yüzyılda yapıldığı düşünülen Oluk Köprü olarak yer alıyor.

3. Selge Antik Kenti

Selge Antik Kenti, bölgeye yakın bir mesafede bulunan önemli antik yerleşim yerlerinden birisi olmakta. Milattan önce 547 yılında kurulduğu bilinen bu yer, antik Pisidya bölgesinden birisi olarak geçiyor. Tiyatro salonu, mezar alanı, pazar yeri, tapınak ve çeşitli yapıların yer aldığı bu yer harika bir gezi imkanı sağlıyor.

4. Tazı Kanyonu

tazi-kanyonu

Köprülü Kanyon gezilecek yerler arasında Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda kendine yer bulan Tazı Kanyonu da yer alıyor. Köprülü Kanyon’a yakın bir mesafede olan Tazı Kanyonu, eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yaparken yükseklik korkusu olanlar için tehlikeli bir yer olabiliyor. Buraya giderken dikkatli olmak gerekir fakat gidildiğinde ise harika bir doğa ve kanyon görüntüsü ile karşılaşılıyor.

5. Rafting Sporu

Köprülü Kanyon Milli Parkı, 14 kilometre uzunluğunda bir akarsuya sahip. Genişliği ve hırçın bir şekilde akan suyu sebebiyle rafting sporu ile uğraşanlar, bu bölgeyi sevmekte. Rafting yapmak için harika bir lokasyon olan Köprü Çayı, özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih ediliyor.

6. Gelin Kavağı Şelalesi

Köprülü Kanyon gezilecek yerler arasında ziyaretçilerin karşısına Gelin Kavağı Şelalesi de çıkıyor. Gelin Kavağı Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan ve Köprülü Kanyon’un kuzeyinde olan bir nokta. Köprülü Kanyon’a gidenler, kuzeye doğru ilerledikçe bu şelale ile karşılaşabilir. Şelalenin çevresinde bulunan ağaçlar ve taşların renginin akan suyla birlikte değişmesi ortaya güzel bir görünüm katmış durumda.

7. Bozburun Dağı

Bozburun Dağı, insanların tercihi ettiği rotalardan birisi olarak bizlerin karşısına çıkıyor. 2.500 metrenin üzerinde bir zirveye sahip olan bu yer, beyaz topraklı yapısı ile dikkatleri üzerine çekerken ayrıca bu yer, devasa bir alana yayılmış durumda. Bölgede bununla birlikte farklı taş şekilleri de mevcut.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu