Gezilecek Yerler

Konya Sille Gezilecek Yerler

Bu yazımızda sizlere Konya Sille gezilecek yerleri, Sille Köyü hakkında bilgiler, Sille’ye nasıl gidebileceğinizi, Sille köyünü nerede olduğunu kısaca Konya çevresinde gezilecek yerleri yazdık.

Sille isminin anlamı “kaynayıp coşarak akan su” anlamına gelmektedir. Sille ismi araştırmacılara göre dönemin Roma kumandanı olan Sylla’dan bir kısım araştırmacılara göre ise Silenos’dan geldiği söylenmektedir.

Sille, Konya’nın 8 km kuzeybatısında yer alan Selçuklu ilçesine bağlı olan bir köydür. Tarihi ve kültürel olarak içerisinde bir çok zenginlik barından Sille Köyü yaklaşık olarak 5000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. 1923 yılında düzenlenen nüfus mübadelesiyle Rumlar tarafından terkedilmiştir.

Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı olan Sille Köyü, M.Ö 8-7. yüzyılda Frigyalılar tarafından kurulmuştur. Hristiyanlığı yaymak için Aziz Paul ve arkadaşları Konya’ya gelmiş ama tepkiler sonucu Sille Köyüne kadar çekilmişlerdir. İstanbul-Kudüs ziyaretleri arasında önemli konaklama yerlerinden biri olan Sille, dönemin Bizans İmparatoru olan Constantin’in annesi Helena tarafından Aya Elenia Kilisesi’ni yaptırmıştır.

Sille Köyüne Nasıl Gidilir?

Konya’nın merkezinden kalkan 64-A numaralı otobüs ile Sille Köyüne ulaşım sağlayabilirsiniz. 64-A numaralı otobüsün ilk durağı Sille Barajı son durağı ise 15 Temmuz Şehitler durağıdır. Kendi aracınız ile Konya merkezden ortalama 20-25 dk içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konya Sille Köyünde Ne Yenir?

Sille köyünde yoğurt çorbası, bamya çorbası, erişte pilavı, katmer, bazlama, tandır ekmeği, yaprak sarma, paça ve su böreği yiyebilirsiniz.

Konya Sille Gezilecek Yerler

Sille’de gezilecek yerler;

  • Gevale Kalesi

gevale-kalesi
Gevale Kalesi

Gevale Kalesi, Sille köyünün Takkeli Dağdında yer almaktadır, Selçuklu ve Karamanoğulları döneminde hükümdarların yaşadığı yer olan Gevale Kalesi, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olup içerisinde 5000 yıllık surlar bulunmaktadır.

  • Aya Eleni Kilisesi

aya-eleni-kilisesi
Aya Eleni Kilisesi

Aya Eleni Kilisesi, milattan sonra 327 yılında kurulmuş olup dönemin Bizans İmparatoru Konstantinus’un annesi Helena tarafından yaptırılmıştır. Anadolu’nun ayrı bir bina olarak inşa edilen ve yaklaşık 1700 yaşında olan ilk kilisesi.

Kiliseyi gezdiğiniz zaman başta Tanrı’nın resmedilişini, Hz İsa’nın 4 yanında Musa, Süleyman, Davud ve Danyal peygamberleri, ikonaları ve üzerindeki ejder motiflerini, Serafimleri, kuru kafa eklentili erken dönem hac motifini ve kilisenin girişinde Aziz George ve Aziz Manas’ın ortasında Grek Alfabesi kullanılarak yazılan Türkçe onarım kitabesini göreceksiniz. Bunlar haricinde daha pek çok kültütel güzellik ile karşılaşacaksınız. Konya ziyaretlerinizde mutlaka vakit ayrılmalı.

  • Zaman Müzesi/Şapel

zaman-muzesi-sapel
Zaman Müzesi

Türkiye’nin ilk zaman müzesidir. Zaman Müzesi içerisinde Roma, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri ait nadir eserler sergilenmektedir.

Müzenin en ilgi çeken eserleri arasında olan Usturlap ile zamanında astronomik, astrolojik hesaplamalar yapılıyormuş. Denizciler de yönlerini bu alet sayesinde bulurken, bulundukları yeri bile saptayabiliyorlarmış. Bir pusula ve GPS cihazı gibi düşünülebilir. Çok yönlü özelliklerinden dolayı bilgisayarın atası da denebilir.

  • Sille Müzesi

sille-muzesi
Sille Müzesi

1930 yılında inşa edilen Sille Müzesi ilk yıllarında Sille İlköğretim Okulu olarak kullanılmıştır. Sille müzesinin girişi ücretsiz olup ayrıca içeride ücretsiz rehberlik bulunmaktadır. Sille Müzesi içerisinde dönemin yaşamını anlatan bir çok eser yer almaktadır.

Silleliler tarihlerine ve kültürlerine öylesine değer vermişler ki, ilham verici bir müze ortaya çıkmış. Müze binasından tutun içerideki eserlere kadar her şey ince düşünülmüş, tasarlanmış ve yerleştirilmiş.

  • Koimesis Tes Panagias Kilisesi

koimesis-tes-panagias-kilisesi
Koimesis Tes Panagias Kilisesi

Koimesis Tes Panagias Kilisesi, Anadolu’nun ne kadar zengin bir bölge olduğunun kanıtlarından birisidir. Kayalara oyularak yapılan Koimesis Tes Panagias Kilisesinde, 2006 yılında yapılan çalışmalarda bir çok mezar bulunmuştur. Ayrıca yapılan kazılarda tahıl ve gıdaların saklandığı ambarlar bulunmuştur.

  • Tarihi Ali Ağa Hamamı

tarihi-ali-aga-hamami
Tarihi Ali Ağa Hamamı

Tarihi Ali Ağa Hamamı, 1884 yılında Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılmış olup içerisinde sıcak ve soğuk bölümleri mevcuttur. Tarihi Ali Ağa Hamamı artık müze olarak hizmet vermektedir.

  • Şeytan Köprüsü

seytan-koprusu
Şeytan Köprüsü

Şeytan Köprüsünün tarihi yaklaşık olarak 16. yüzyıla dayanmaktadır. Bir diğer adı Gavur Köprüsü olan Şeytan Köprüsünün yapım amacı dağlardan gelen suyun vadiden geçmesini sağlamakmış sonrasında ise iki yamacı birbirine bağladığı için köprü olarak kullanılmıştır.

Yapı olarak çok otantik, değişik bir mimariye sahip ve bence fotojenik bir yer. Maalesef ulaşımı konusunda herhangi bir bilgilendirici tabela veya yol yok. Sille barajına giderken arabanızı park alanına park ettikten sonra refüjden atlayarak küçük bir patikadan ulaşıyorsunuz.

  • Subaşı Hamamı

subasi-hamami
Subaşı Hamamı

Sille, Subaşı Hamamı Sille’de geçmişten günümüze kadar ulaşabilmiş iki hamamdan biridir. Sille merkezde bulunan Subaşı Hamamının 1800’lü yılların sonlarında yapıldığı düşünülüyor.

Odun ateşi ile ısınan hamam, hem erkekler hem de kadınlar kısmı bulunmaktadır. Sille’ye geldiyseniz ziyaret edeceğiniz başlıca yerlerden biri olan Hamamı Temmuz 2022’de ziyaret ettiğimiz zaman Selçuklu Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmaları devam ediyordu. Bu arada hamamın yanında bulunan çeşmeden akan suyun şifalı olduğu söyleniyor. Biz sıra beklemeyi göze alıp pet şişemize suyunuzu doldurup içtik.

  • Sille Baraj Parkı

sille-baraj-parki
Sille Baraj Parkı

Sille Baraj Parkı, ağaçlarla dolu geniş bir alana sahip. Dilediğiniz gibi kendi getirdiğiniz yiyecekleri yiyebileceğiniz alanlar mevcut. İçerisinde restoran mevcut olan Sille Baraj Parkında ayrıca, mangal yapmak için hazırlanmış özel alanlar var.

İçerisinde çocuk için eğlence alanları var. Otopark mevcut. Park sıkıntısı çekmedik. Giriş ücretli. Tuvaletler temiz. Mescit mevcut. Geniş ve temiz bir piknik alanına sahip.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu