Nerede - Nasıl Gidilir

Kızılcahamam Büyük Kaplıca Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Kış aylarında içinizi ısıtacak termal suyuyla, yaz aylarında ise sizi serinletecek çam ormanlarıyla Kızılcahamam Büyük Kaplıca ziyaretçilerini yılın dört mevsimi ağırlamaktadır.

Bir türlü iyileşemediğiniz o hastalığınızın şifasını çok uzaklarda aramayın. Ankara Kızılcahamam ilçesinde bulunan kaplıcalar sayesinde yıllardır aradığınız devayı bulabilirsiniz. Hafta sonu tatilinizi burada geçirmek en iyi seçeneklerden biri.

Oksijenin bol olduğu yemyeşil ormanlarla çevrili kaplıca, adeta görsel bir şölen bir yaşatıyor. Sabahın ilk ışıklarında buraya gelirseniz bu manzarayı sakin ve huzurlu bir şekilde izleyebilirsiniz.

Etrafında bulunan mekanlarda kahvaltı yaparak termal kaynak suyuna girmeden önce kendinizi şımartabilirsiniz. Ankara’da günübirlik yapılabilecek en güzel faaliyetlerden olan Kızılcahamam Büyük Kaplıca ziyareti hem fiziksel rahatsızlıklarına şifa olacak hem de ruhunuzu dinlendirecek.

Halikarnas Mozolesi Ulaşım Rehberini inceleyebilirsiniz…

Kızılcahamam Büyük Kaplıca Eşsiz Özellikleri

 • Sodyum bikarbonatlı sudur.
 • Klorür içerir.
 • Florür içerir.
 • Kaplıca suyu içme ve banyo kürü olarak kullanılabilir.
 • Akım debisi saniyede 60 litredir.
 • Su sıcaklığı 44-86,5 derece arasındadır.
 • Arsenik bulundurur.

Kızılcahamam Büyük Kaplıcanın Tarihi

kizilcahamam-buyuk-kaplica
Kızılcahamam Büyük Kaplıca

Kızılcahamam Kaplıcalarının geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. Hem tarih turizmi ile ilgilenenlerin hem de sağlık turizmi için bölgeyi ziyaret edenlerin ilgisini çekiyor.

Kızılcahamam termal banyolarında, tarihi Roma dönemine kadar uzandığı bilinen hamam kalıntılarından bölgenin tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yöre halkı tarafından Roma hamamı olarak bilinen eski hamamda iki büyük havuz ve bir toprak depo bulunuyor. Duvarları kil ve yumurta akı karışımıyla sıvalı olan hamam, o dönemde Anadolu’da bulunan tahminen 300 sıcak su banyosundan biriydi.

Kızılcahamam Büyük Kaplıca sadece muhteşem bir geçmişe sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda iyileştirici özellikleriyle de öne çıkıyor. 1402 Ankara Savaşı’ndan sonra yaklaşık sekiz gün bölgede kaldığı bilinen Timur’un bölgede dolaşan rivayetleri vardır.

Hikâyeye göre topal Timur bu kaplıcalardan yardım ve şifa diler. O sırada 80 derecedeki kaplıcaya “Aman Kızılcahamam” diye bağırır. Timur bu bağırışı ile kaplıcaya adını vermiş olur.

Kızılcahamam Kaplıcaları Şifa Dağıtıyor!

Kızılcahamam Büyük Kaplıca başta çocuk sahibi olamayan kadınlar olmak üzere birçok hastalığa ve rahatsızlığa tamamlayıcı, destekleyici, iyileştirici tedavi sunmaktadır. İşte, şifa olduğu hastalık ve rahatsızlıklar:

 • Kireçlenmeye bağlı eklem hastalığı (osteoartrit)
 • Yumuşak doku romatizması (fibromiyalji sendromu, diğer kas ağrıları)
 • Boyun, sırt ve kalça ağrıları
 • Boyun ve bel fıtığı ağrıları
 • Siyatik
 • Spor yaralanmasından sonra 3-4 hafta kullanılması gerekir.
 • Stres bozukluğu
 • Nörotrofik distoni (stres bozukluğuna bağlı kas ağrısı ve kasılması)
 • Vücutta sinir sıkışmasına bağlı uyuşma

Kızılcahamam Büyük Kaplıca Giriş Ücreti

kizilcahamam-buyuk-kaplica-nasil-gidilir
Kızılcahamam Büyük Kaplıca

Kızılcahamam Büyük Kaplıca giriş ücreti her bütçeye cazip gelecek şekildedir. Günümüzde hayat bu kadar pahalıyken kendi sağlığınız için ayıracağınız bu bütçe aslında hiçbir şey 😊

Umumi ve aile jakuzileri olarak değişkenlik gösteren fiyatları aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Giriş Ücreti
Umumi Kaplıca 25 TL
2 Kişilik Aile Jakuzileri 150 TL
4 Kişilik Aile Jakuzileri 200 TL
Özel Saunalı Jakuzili Oda 250 TL

 

Kızılcahamam Büyük Kaplıcada ayrıca bay bayan ayrı termal havuzlar bulunmaktadır. Kaplıca çalışma saatleri ise şu şekildedir:

Açılış Saati 08:00
Kapanış Saati 01:00

 

Kızılcahamam Büyük Kaplıca Nerede?

Kızılcahamam Büyük Kaplıca, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kızılcahamam ilçesine bağlı Yenice semtinde Kazım Karabekir caddesi üzerinde bulunmaktadır. Ankara merkezine yaklaşık 64 km uzaklıktadır. Şehir merkezine ise yürüme mesafesindedir.

Kızılcahamam Büyük Kaplıcaya Nasıl Gidilir?

Ankara ili kara, demiryolu ve hava ulaşımı ile ülkenin en avantajlı şehirlerinden biridir. Kızılcahamam’a giden ziyaretçiler de bu seçeneklerden yararlanabilir.

 • Havayolu ile ulaşım

Beypazarı’na uçmak isteyen ziyaretçilerin kullanması gereken havalimanı Esenboğa Havalimanı’dır. Havalimanı Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde, ilçeye yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunuyor. Buradan Kızılcahamam’a ulaşım Ankara Bolu Yolu üzerinden sağlanmaktadır.

Esenboğa Havalimanı’ndan Kızılcahamam’a doğrudan otobüs veya toplu taşıma yoktur. Havalimanından ayrıldıktan sonra sizi doğrudan Kızılcahamam’a götürecek özel bir otobüs firmasından hizmet alabilirsiniz.

 • Toplu taşıma ile ulaşım

Türkiye’nin başkenti Ankara’ya tüm şehirlerden otobüsle ulaşım sağlanmaktadır. Kızılcahamam’a otobüsle ulaşmak isteyen yolcuların ilçeye 80 km mesafedeki AŞTİ Terminali’ni kullanmaları gerekiyor.

AŞTİ Otobüs Terminali’nde indikten sonra Kızılcahamam’a giden servise binmek gerekiyor. Ulaşım ortalama 1-1,5 saat sürüyor ve bilet fiyatı ortalama 20 TL’dir. Otogardan Kızılcahamam’a direkt otobüs yoktur.

 • Tren ile ulaşım

İzmir Mavi Treni ve Yüksek Hızlı Tren hatları; İstanbul, İzmir, Kütahya, Konya, Balıkesir, Manisa ve Eskişehir’den Ankara’ya trenle seyahat etmenizi sağlar.

Yüksek Hızlı Trenin bulunduğu Çankaya ilçe istasyonunda indikten sonra Kızılcahamam’a transfer olabilirsiniz. Hızlı trenle İstanbul-Ankara arası 5 saat, Eskişehir-Ankara arası 1,5 saat, Ankara-Konya arası 2 saat sürmektedir.

 • Özel araç ile ulaşım

Kızılcahamam’a özel araçla ulaşmak için kullanılabilecek üç ana yol vardır. İlçeye kendi araçlarıyla ulaşmak isteyen ziyaretçiler, başlangıç ​​noktalarına göre İstanbul-Ankara, İzmir-Ankara ve Niğde-Ankara karayolu seçeneklerini kullanabilirler.

Kaplıcanın konumunun bazı merkezi şehirlere olan uzaklığını aşağıda bulunan tablodan inceleyebilirsiniz.

Ankara-Kızılcahamam 64 km
Samsun-Kızılcahamam 406 km
Bursa-Kızılcahamam 391 km
Kocaeli-Kızılcahamam 291 km
Kayseri-Kızılcahamam 400 km
İstanbul- Kızılcahamam 381 km
İzmir-Kızılcahamam 641 km
Diyarbakır Kızılcahamam 1094 km

 

Kapanış

Birçok merkezi bölgeye yakınlığı ile bilinen ve bu yüzden oldukça çok tercih edilen Kızılcahamam Büyük Kaplıca ziyareti gezi rotanıza öncelikle eklemeniz gereken bir yer. Suyun sıcaklığı tüm vücudunuzu dindirirken aynı zamanda stresini atacaksınız.

Eğer daha önce bu kaplıcaya geldiyseniz deneyimlerinizi bizimle paylaşmak için aşağıda bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz. Böylece ilk defa kaplıcaya gidecek olan okuyucularımıza daha fazla rehberlik edebiliriz. Sağlıkla kalın, şifalı tatiller dileriz 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu