Gezi Rehberi

Kekova’da Gezilecek Yerler, Kekova Tekne Turu Fiyatları

Kekova’da gezilecek yerler ve Kekova’da bulunan tekne turları insanlara birçok yeri gezip görme imkanı sunuyor. Burada tatil yapmak isteyenlerin ilk olarak tekne turu seçeneklerini değerlendirmeleri gerekir. Tekne turları sayesinde turistler Kekova’da bulunan birçok gezilecek yeri görme imkanına kavuşuyor.

İnsanlar Kekova’da bulunan eski kalıntıları gezerken aynı zamanda denizde yüzmenin tadını da çıkarabiliyor. Bölgede yapılan su sporlarına dahil olarak tüm olanakları değerlendirebilirsiniz.

Kekova Nerede?

Kekova, Türkiye’de Antalya ilinde yer alan bir ada ve yöredir. Antalya’ya bağlı olan Demre ilçesinin etrafında bulunan kayalıklardan oluşan adadır. Bu yöre, kristal berraklığıyla ünlü olan bir deniz manzarasına sahiptir ve yörede yüzme, snorkeling ve dalış gibi su sporları yapılabilir. Kekova aynı zamanda tarihi bir yöredir ve yörede antik Lycian kentleri, tarihi mezarlar ve antik limanlar gibi eserler bulunur.

Kekova Adasına Nasıl Gidilir?

Kekova Adası‘na özel gemi veya botlarla ulaşım sağlanabilir. Bunun yanı sıra, Antalya ilinde bulunan Demre ilçesine de ulaşım sağlanabilir ve oradan da Kekova Adası’na ulaşım sağlanabilir. Antalya Havalimanı’na inen yolcular, havalimanından Demre ilçesine ulaşım için otobüs, taksi veya kiralık araç kullanabilirler.

Demre ilçesine ulaştıktan sonra ise, Kekova Adası’na özel gemi veya botlarla ulaşım sağlanabilir. Ayrıca, yörede tur firmaları tarafından organize edilen tur seçenekleri de mevcuttur. Bu turlar, yöreyi gezme imkanı sunmakta ve Kekova Adası’na ulaşımı da içermektedir.

Antalya’dan Kekova’ya Nasıl Gidilir?

kekova
Kekova Adası
 1. Özel gemi veya bot: Antalya’dan Kekova Adası’na özel gemi veya botlarla ulaşım sağlanabilir. Bu seçenek, hızlı ve konforlu bir ulaşım imkanı sunmaktadır.
 2. Demre ilçesine gidip oradan Kekova’ya gitmek: Antalya’dan Demre ilçesine ulaşım sağlanabilir ve oradan da Kekova Adası’na ulaşım sağlanabilir. Antalya’dan Demre ilçesine ulaşım için otobüs, taksi veya kiralık araç kullanılabilir. Demre ilçesine ulaştıktan sonra ise, Kekova Adası’na özel gemi veya botlarla ulaşım sağlanabilir.
 3. Tur firmalarının organize ettiği turlar: Yörede tur firmaları tarafından organize edilen tur seçenekleri de mevcuttur. Bu turlar, Antalya’dan Kekova Adası’na ulaşımı da içermektedir ve yöreyi gezme imkanı sunmaktadır.

”Çıralı’da Gezilecek Yerler” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kekova’da gezilecek yerler;

  1. Kekova Adası
  2. Kaleköy (Simena)
  3. Theimussa Antik Kenti
  4. Aperlai Antik Kenti
  5. Gökkaya Koyu
  6. Korsan Mağarası
  7. Hamidiye Koyu
  8. Akvaryum Koyu
  9. Tersane Koyu
  10. Karaloz Koyu (Salyangoz Koyu)
  11. Esmeralda Koyu
  12. Burç Koyu
  13. Çamlık Koyu
  14. Buzağılık Koyu

Kekova Tekne Turu

Üçağız Kekova Tekne Turu, isminden de anlaşılacağı gibi Üçağız’dan kalkmaktadır. Akdeniz’in önemli ve temiz sahillerine sahip Kekova, Üçağız ve Kale köylerinin karşısında yer alan uzun bir adadır. İnsanları birçok yönü koruma altına alınmış bu adaya tekne turuyla ulaşarak manzaranın keyfini çıkarabiliyor. Kekova tekne turları sayesinde ziyaretçiler aynı zamanda Batık Kent ve Simena Kalesi’ni görürken çok güzel koylarda yüzme fırsatı elde ediyor.

Kekova’da yapılan tekne turları sayesinde adanın en güzel bölgelerini keşfedebilirsiniz. Tekne turlarına dahil olan turistler Toros Dağlarının muhteşem manzarasının keyfini de çıkarabiliyor. Tekne turu süresi boyunca turistler gölgenin en güzel manzaralarını seyrederken aynı zamanda serinletici denizde yüzmenin keyfini çıkarabilirler.

Tekne turları genel olarak sabah 10:30’da başlarken akşam 17:00’a kadar devam ediyor. Turlar sayesinde Kekova bölgesinde yer alan ve su altında kalan tarihi yerleri görebilirsiniz. Çünkü Kekova bölgesinde yer alan deniz suyu o kadar berrak ki suyun altı görünmesi mümkündür.

Kekova tekne turu hangi koyları geziyor?

 • Akvaryum Koyu
 • Tersane Koyu
 • Batık Şehir
 • Korsan Mağarası
 • Gökkaya Koyu
 • Hamidiye Koyu
 • Simena Kale Köy
 • Kumlu İskele

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu ismini suyun berraklığından ve temizliğinden almaktadır. Tekne turlarının duraklarından biri olan Akvaryum Koyunda yüzebilirsiniz, akıntı olduğundan yüzerken dikkat etmek gerekiyor.

Tersane Koyu

Tersane Koyu, düzenlenen tekne turu duraklarından birisidir. Antik dönemde yerleşim yerlerinden birisi olan Tersane Koyunda dilerseniz adayı gezebilir ve etraftaki güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Batık Şehir

Batık Şehirde, Antik çağ ve Roma-Bizans dönemine ait yapıları görmek mümkün. Batık Şehir’in kuzey bölümü yaşanan depremler sonucu ortalama 5-6 metre kadar suyun altında kalmış ve suyun altında kalan bölümü, suyun temiz olması nedeni ile gözle görülmektedir. Bölgedeki tekne turlarının cam tabanları sayesinde rehber eşliğinde Batık Şehrin hikayesini dinleyip aynı zamanda görebilmektesiniz.

Korsan Mağarası

Korsan mağarası

akvaryum-koyu-kas-kekova

Kekova tekne turu ne kadar sürüyor?

Kekova tekne turu sabah 10:30’da başlıyor, akşam 17:00’da bitiyor.

Kekova tekne turu fiyatı ne kadar?

Kekova tekne turu fiyatı yetişkin 400 TL, 7-12 yaş 200 TL, 0-6 yaş ücretsizdir.

Kekova tekne turu nereden kalkıyor?

Üçağızdan kalkan Kekova tekne turu ve Kaş limanından kalkan Kekova tekne turları mevcuttur.

Kekova Nerededir?

kekova-ucagiz

Kekova, Antalya’nın Demre ilçesinde Üçağız da bulunmaktadır. Kekova Adası dünya çapında popüler ve turistik bir ada olarak biliniyor. Kekova adası aynı yanında bulunan güzellikler de oldukça fazladır. Adanı batısında Dolichiste diye bir antik kent yer alırken kuzeyinde bulunan Batık Kent tarihe adeta tanıklık ediyor. Deniz ve doğanın buluştuğu yerde bulunan Kekova insanlara eşsiz bir güzellik sunuyor. Tarihi eskilere dayanan Kekova’da Helenistik ve Bizans uygarlıkların izleri bulunuyor.

Konum için tıklayınız.

Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Kekova‘da Batık şehir üzerinde tekne turları yapılmaktadır. Bir çok kişi buraya tekne turlarına katılmak için gelmektedir. Kayalık bir ada olan Kekova üzerinde herhangi bir yerleşim yeri bulunmamaktadır. Karadan ulaşımın olmadığı bu adaya sadece Tekne Turları ile ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Kekova Nereye Bağlı?

Köklü ve eski bir tarihe sahip olan Kekova Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı bir yerdir. Kekova bölgesi Kekova Burnu’ndan başlayarak Demre Ovası’na kadar uzanıyor. Uzun bir hat üzerinde uzanan Kekova’nın karşısında bazı adalar bulunuyor. Özel koruma altına alınan Kekova bölgesinde Kale ve Üçağız köyleri de bulunuyor.

İnsanlar deniz tatili ve kültür turizmini beraber yaşamak istiyorsa Kekova önemli bir seçenek olarak karşılarına çıkıyor. Eski yerlerin bulunduğu Kekova tarih ve denizi ile muhteşem bir konumda bulunuyor.

Kekova Bölgesi Hakkında

Kekova bölgesinin geçim kaynağı turizm ve tarıma dayalıdır. Burada restoranlar, tekneler ve pansiyonlar bulunmaktadır. Sit alanı olarak geçen Kekova bölgesinde belirli yerlerde dalış yapabilme imkanına sahipsiniz. Tekne turlarında Tersane koyunda yüzebilir, Batık şehrin bulunduğu bölgede yürüyüş yapabilir ve yüzerek tarihi kalıntılar arasından geçebilirsiniz.

Kekova’ya Nasıl Gidilir?

kekova-tekne-turu-ucagiz-antalya

Kekova Adasına gitmek için öncelikle Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Üçağız’a gelmeniz gerekiyor sonrasında adaya düzenlenen tekne turları ile Kekova Adasına gidebilirsiniz.

Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden doğal güzelliklere sahip Kekova’ya ulaşma imkanları bulunuyor. Kekova Adasına gitmek isteyenler Antalya’da yer alan şu hava limanlarını kullanabilirler.

 • Dalaman Havalimanı,
 • Antalya Havalimanı,

Dalaman Havalimanı ile Kekova arası 150 km olurken Antalya Havalimanı ile Kekova arası ise 220 km civarında bulunuyor. Kekova bölgesine gitmek isteyenler bu iki havalimanından biri kullanarak Kekova ulaşabilirler. Daha çok Dalaman havalimanı tercih ediliyor. Dalaman’a gelen turistler Kekova karayolu ile ulaşım olmadığı için deniz yoluyla gitmeleri gerekir.

Kekova Otelleri ve Konaklama

Kekova’da konaklama yapmak mümkün olmadığı için Kaleköy veya Üçağız‘da yer alan otellerde, pansiyonlarda konaklama yapabilirsiniz. Kekova’da güzel bir tatil geçirmek isteyenler için birçok otel seçeneği bulunuyor. Kekova’ya karayolu ile ulaşım olmadığı için deniz yolu tercih ediliyor.

Buraya ulaşanlar muhteşem doğa, tarihi yerler ve cam gibi denizle karşılaşıyorlar. Kekova’da yer alan otellerin tekneleri de olduğu için tekne turu yapma şansınız da bulunuyor. Tekne turları sayesinde turistler Kekova bölgesinde yer alan tarihi yapıları gezerken aynı zamanda masmavi ve berrak olan denizin tadını da çıkarıyor.

Üçağız’da Yer Alan Oteller ve Pansiyonlar

 • Telemenin Evi Pansiyon
 • Kekova Gönül Pansiyon
 • Kekova Pansiyon
 • Ekin Pansiyon
 • Cennet Pansiyon
 • Likya Pansiyon
 • Theimussa Pension

Kaleköy’de Yer Alan Oteller ve Pansiyonlar

 • Simena Pansiyon
 • Kale Pansiyon
 • Sahil Pension
 • Ömür Pansiyon

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu