Gezilecek Yerler

Kaş’ta Gezilecek Yerler, Antik Kentler

Kaş’ta gezilecek görülecek yerleri, hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu yazımızda Kaş ve Kaş’a yakın bölgelerde yer alan herkesin görmesi gereken turistik yerleri paylaşacağız.

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kaş’ta gezip görebileceğiniz yerleri sizler için yazdık. Ülkemizde Akdeniz iklimine sahip olan ve genellikle plajları ile ön plana çıkan bir ilçedir. Kaş ilçesi özellikle yaz aylarında pek çok farklı ülkeden turistik gezi amacıyla ülkemize turist çekmektedir. Likyalıların başkenti olan Kaş, aynı zamanda birçok antik kente sahiptir.

İstanbul’un Tarihi ve Turistik Yerlerini inceleyebilirsiniz…

Kaş ilçesi sadece plajları ile değil doğal ve tarihi güzellikleri ile de ülkemizin sayılı yerlerinden birisidir. Kaş’a gittiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerleri sıraladık;

 • Antiphellos Antik Tiyatrosu
 • Uzun Çarşı ve Kral Mezarı
 • Kekova Batık Şehir
 • Kaleköy
 • Üçağız
 • Saklıkent Kanyonu
 • Patara Antik Kenti
 • Ksanthos
 • Phellos
 • İsinda
 • Pirha Antik Kenti
 • Apollonia Antik Kenti
 • Kaputaj Plajı

Antiphellos Antik Tiyatrosuantalya-kas-antiphellos-antik-tiyatrosu

Antiphellos Antik Tiyatrosu, Likyalılar döneminden günümüze kadar ulaşan ve tarihi güzellikleri seven turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Antiphellos’tan günümüze kadar kısmen tarihi dokusunu koruyarak gelen Antiphellos Antik Tiyatrosu, Likyalıların en nadide eserlerinden birisidir. Muhteşem deniz manzarası ve gün batımını kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

O döneme ait hiçbir eser günümüze kadar ulaşmaya başaramamıştır. Elbette Antiphellos Antik Tiyatrosu dışında. Tiyatronun en üst kısmına çıktığımızda muhteşem bir manzaraya sahip olabilirsiniz. Özellikle turistler akşam saatlerinde Bu bölgeyi ziyaret ederek Meis Adası üzerinde güneşin batışını izlemektedir.

Antiphellos Antik Tiyatrosu Kaç Kişiliktir?

Antiphellos Antik Tiyatrosu ortalama 3000 kişilik bir kapasiteye sahiptir.

Antiphellos Antik Tiyatro Nerededir?

Antiphellos Antik Tiyatro, Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunmaktadır.

Antiphellos Antik Tiyatro Kaça Kadar Açık?

Antiphellos Antik Tiyatro sürekli açıktır belirli bir saat kısıtlaması yoktur.

 

Uzun Çarşı ve Kral Mezarı

kas-uzun-carsi

Uzun Çarşı ve Kral Mezarı, Kaş ilçesinin merkezinde bulunan pek çok hediyelik eşyanın yanı sıra el yapımı ve doğal ürünler satmaktadır. Arnavut Kaldırımlar dan oluşan çarşıda sadece alışveriş yapmak değil aynı zamanda döneme ait tarihi ahşap evleri de görmek için ziyaret edebilirsiniz.

Çarşının tam ortasında Kral Mezarı olarak Bilinen büyük bir lahit ortaya çıkmaktadır. Eski dönemlerde bu lahit Kaş ilçesinin başlangıç noktası olarak kabul edilmekteydi. Tarihçilerin araştırmalarına göre M.Ö 4. yüzyıla ait olduğu bilinen eserde kadın ve erkek motifleri yer almaktadır. Uzun Çarşı’da ziyaret etmeniz önerilen yerler;

 • Ahşap ev içlerine yapılan restoranlar
 • Doğal taşlardan yapılan takı mağazaları
 • Doğal ürünlerin satıldığı pazar
 • Ahşap ve tarihi dokusunu koruyan sokaklar
 • Kral Mezarı

Uzun Çarşı ve Kral Mezarı Nerede?

Uzun çarşı ve Kral mezarı, Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunmaktadır.

Kekova Batık Şehir

kekova-batik-sehir-antalya

Kekova Batık Şehir, aslında eski dönemlerde yaşanan bir deprem sonucunda Dolkisthe Antik Kenti’nin oluşturduğu kalıntılar ile dolu olan bir alandır. Burası Kaleköy’ün tam karşı kısmında ve Kekova Adası olarak bilinen adanın etrafında yer almaktadır.

Genellikle bu bölgeye bazı doğal güzellikleri görme amacıyla da tekne ve yatlar demir attığı atmaktadır. Bölgenin uç kısmına geldiğinizde Bizans Devri’ne ait bir kiliseyi görebilirken aynı zamanda yüksek ama denize inen merdivenler ile de manzaranın ne kadar harika olduğunu anlayabilirsiniz.

Kekova Batık Şehir nerede?

Kekova Batık Şehir, Antalya ilinin Demre ilçesinde yer almaktadır. Kaleköy, Üçağız açıklarında bulunmaktadır.

Kekova Batık Şehir nasıl gidilir?

Kekova Batık Şehire gitmek için Üçağız’dan kalkan Kekova Tekne Turlarına katılmanız yeterlidir. Kara ulaşımı ile gitmeniz mümkün değildir. Üçağız’dan kalkan Kekova tekne turları ile 20-30 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Kaş limanından kalkan Kekova tekne turları ile 3.5 saatte varılmaktadır.

2022 Kekova tekne turu fiyatları ne kadar?

2022 Kekova tekne turu fiyatları kişi başı 400 TL bunun içerisinde öğle yemeği, çay ve meyve ikramı da dahildir.

Kekova Olimpos arası kaç km?

Kekova Olimpos arası, ortalama 130 km olup, 2 saat 35 dakika içerisinde varılmaktadır.

Kaleköy (Simena)

kalekoy-simena-kas-antalya

Kaleköy, Likyalılar döneminde Simena adı ile bilinmekteydi. Kaleköy’de dalış imkanı olmadığı için genellikle turistler bir kano yardımı ile bölgenin keşfini yapabilirler. Liman bölgesini ziyaret ettiğinizde Likya dönemine ait mezar anıtlarını görebilirsiniz. Kaleköy, bir yamaç hizasında bulunduğu için en tepe kısımda farklı restoranlarda yemeğinizi yerken aynı zamanda harika bir deniz manzarasını izleyebilirsiniz. Kaleköy’e taşıt ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır sadece deniz yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaleköy nereye bağlı?

Antalya’nın Demre ilçesinde Üçağız köyünde bulunmaktadır.

Kaleköy Kaş arası kaç km’dir?

Kaleköy kaş arası 32 km’dir.

Kaleköy’de denize girilir mi?

Kaleköy’de denize girebilir hatta dalış yapabilirsiniz.

Antalya’dan Kaleköy’e nasıl gidilir?

Önce karayolu ile Antalya’dan Üçağız’a geleceksiniz, sonrasında Üçağız’dan kalkan tekne turlarına katılıp Kaleköy’e gidebilirsiniz.

Üçağız

uc-agiz-kalekoy-antalya-kas

Üçağız, Kaş’a bağlı oldukça küçük, salaş ama bir o kadar da renkli bir kasabadır. Burada genellikle Kekova ve Kaleköy’e, tur tekneleri düzenlenir. Antalya ile Kaş arası yat limanı olarak da kullanılabiliyor. Eğer tatilinizi küçük ve şirin bir kasabada yapmak istiyorsanız burası sizin için oldukça idealdir. Burada yanık dondurmanın ve balık restoranlarının keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Üçağız Kekova Turları nereleri geziyor?

Kekova tekne turlarının gezi güzergahı;

 • Üçağız Köyü
 • Akvaryum Koyu
 • Kekova Adası ve Batık Şehir
 • Burç Koyu
 • Korsan Mağarası
 • Gökkaya Koyu
 • Esmeralda Koyu
 • Simena Kalesi (Kaleköy)
 • Üçağız Köyü

Üçağız’da nerede kalınır?

Üçağız’da konaklama yapabileceğiniz yerler;

 • Telemenin Evi Pansiyon
 • Kekova Gönül Pansiyon
 • Kekova Pansiyon
 • Ekin Pansiyon
 • Cennet Pansiyon
 • Likya Pansiyon
 • Theimussa Pension

Saklıkent Kanyonu

kas-fethiye-saklikent-kanyonuSaklıkent Kanyonu’nun güzelliği rivayete göre bir deprem sonucu oluşmuştur. Yaklaşık 18 kilometre bir uzunluğa sahip yüksekliği 150 m – 600 m arasında değişmektedir. Kanyon turistlere eşsiz bir güzellik sunmaktadır. Kanyon içerisinde pek çok işletme yer alır. Kanyon içerisinde eşsiz yer şekillerini görmek ve buz gibi suyun etrafına yürüyüş yapmak sizler için ilgi çekici olabilir. Yanınızda mutlaka plastik ayakkabı veya deniz ayakkabı gitmenizi tavsiye ederiz.

Saklıkent Kanyonu giriş ücreti ne kadar?

Saklıkent kanyonu giriş ücreti yetişkinlere 13 TL, öğrenci ücreti 6.50 TL’dir.

Saklıkent Kanyonu ziyaret saatleri nedir?

Saklıkent kanyonu ziyaret saatleri 08:45 – 19:30’dur.

Patara Antik Kenti

Patara plajının yanı sıra Patara antik kenti de Kaş için büyük öneme sahiptir. Kaş’a yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıkta yer alan Patara, Likyalıların başkentli olarak bilinmektedir. Antik kenti gezmek için müze kartınızı kullanabilirsiniz.

patara-antik-kenti-antalya-kas

Patara Antik Kentine Giriş Ücretli Mi?

Patara antik kentine giriş ücretlidir, girişte müze kartınızı kullanabilir eğer yanınızda yoksa kimliğiniz ile müze kartı çıkartabilirsiniz.

Patara Antik Kenti Hangi Uygarlığa Aittir?

Patara antik kenti, Likya Uygarlığına ait bir antik kenttir.

Patara Antik Kenti Ne Amaçla Yapılmıştır?

Patara antik kentinin yapılış amacı, Anadolu üzerinden Roma’ya o dönem tahıllar aktarılmaktaydı ve Patara buradaki konumu itibariyle depo görevi görmekteydi.

Kaputaş Plajı

kaputas-plaji-kas

Kaputaş Plajı, Kaş Kalkan yolu üzerinde yer almaktadır, Kalkan yerleşim yerine ise 7 km uzaklıktadır. Türkiye’nin en ünlü plajlarından biri olan Kaputaş plajı masmavi denizi ve doğası ile ziyaret edenleri büyülüyor. Denizin bir kısmı kısmen soğuktur bunun nedeni ise yeraltından gelen yeraltı suları ile deniz birleşmektedir. Denizi ve sahil kısmı ince kum ve çakıl taşlardan oluşmaktadır. Kaputaş Plajı, Kaş’ın en popüler plajı arasında yer almaktadır.

Kaputaş Plajı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Kaputaj plajına giriş ücretsizdir. Kaş Belediyesine ait olan Kaputaş plajı içerisinde yiyecek içecek bulunmaktadır, dilerseniz şezlong, şemsiye kiralayabilirsiniz.

Kaputaş Plajının Özelliği Nedir?

Kaputaş plajının özelliği, Mavi Bayraklı olmasıdır. Mavi Bayrağın nedir? diye soracak olursanız, 44 ülkede Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın belirli özelliklere sahip plajlara ve marinalara verdiği ödüldür.

Kaputaş Plajı Nerededir?

Kaputaj plajı, Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunmaktadır. Kalkan’a 7 km, Kaş’a ise 20 km mesafede yer almaktadır.

Xanthos Antik Kenti

ksanthos-kas-antikkent

Xanthos Antik Kenti, Fethiye’ye yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunmaktadır. ”Dünya Kültür Mirası” listesinde yer alan Xanthos Antik Kentinden bugüne kadar gelmiş bir çok tarihi eser bulunmaktadır. 1838 yılında Charles Fellows, Xanthos antik kentini keşfetmiş ve burada bulduğu bir çok eseri Londra’ya götürmüştür. 2011 yılında Akdeniz Üniversitesi tarafından kazılara devam edilmiştir.

Xanthos Antik Kenti Hangi Uygarlığa Aittir?

Xanthos antik kenti, Likyalılara aittir.

Xanthos Giriş Ücreti Ne Kadar?

Xanthos giriş ücreti 25 TL’dir. Müze kartınızla da giriş yapabilirsiniz.

Xanthos Antik Kenti Nerededir? Nasıl Gidilir?

Xanthos antik kenti, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Kınık Beldesindedir. Tepeye doğru giden yol sizi Xanthos antik kentine ulaştıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu