Gezilecek Yerler

Kaputaş Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Kaputaş Plajı, Türkiye’nin uluslararası turistik tanıtım destinasyonları arasında yer alır. Türkiye plajları özellikle yabancı turistler tarafından oldukça fazla ziyaret edilen yazlık alanlardandır. Deniz suyunun berraklığı, turkuaz rengi ve çakıl taşlarının yansıması gerçekten inanılmaz bir görüntüye ev sahipliği yapıyor. 187 basamaklı merdivenden aşağıya doğru inerek Kaputaş plajına ulaşabilirsiniz. Her ne kadar zor bir ulaşıma sahip olsa da yaz aylarında günlük 6000 ziyaretçi kabul ediyor, size tavsiyemiz erken saatlerde giderseniz daha rahat edeceksiniz. Kaş yolu üzerinden gelirken kayalıkların orada manzara fotoğrafları çekilebilirsiniz. Kaş, Kalkan tatil planınıza mutlaka Kaputaş Plajını eklemeyi unutmayın. Dağın yarılması ile ortaya çıkan bu doğal güzellik kanyon plajı olarak geçmektedir.

Kaputaş Plajı Nerededir?

kaputaş-plaji-nerededir

Kaputaş Plajı, Antalya’nın en batısında yer alan ilçelerden birisi olan Kaş’a bağlı bulunan Kalkan’da yer alır. Kaş’a 20 kilometre olan Kaputaş Plajı, Kalkan’a ise 7 kilometre uzaklıkta bulunur.

Kaş ile Kalkan arasında yer alan bir karayolu üzerinde Kanyon Ağzı adı verilen bir noktadadır. Arkasında bulunan derin ve dar bir kanyon ağzından süzülen soğuk su, plajın kumlarının hemen altından Akdeniz’e dökülür. Sit alanı olarak bilinen bu yerde asla yapılaşmaya izin verilmiyor.

Konum için tıklayınız…

Kaputaş Plajı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Kaputaş Plajına giriş ücreti alınmamaktadır. Ziyaretçilerin kendi sandalye ve şemsiyesini yahut plaj havlusunu getirmesi ile birlikte ücretsiz olarak yararlanabildiği Kaputaş Plajı, aynı zamanda içerisinde yer alan belediye işletmesi ile de tüm bu sandalye ve şemsiye materyallerine karşılık olarak bu hizmeti sağlamak adına ücret almaktadır. Sadece şezlong için 50 TL ve şemsiye için 50 TL olmak üzere toplamda 100 TL gibi bir ücret talep etmektedir.

Kaputaş Plajı Özelliği Nedir?

Kaputaş Plajının özelliği, deniz suyu aynı bölgeden akan kaynak su ile birleştiğinden oldukça soğuktur. Turkuaz rengi ile gelenleri büyüleyen Kaputaş Plajı, özellikle de denizinin temiz olması, çevre düzenlemesinin iyi yapılması ve sit alanı olarak yapılaşmaya izin verilmemesi nedeni ile uzun yıllardır Mavi Bayraklı unvanını elinde taşır. Denize girdikten sonra hemen derinleşmeye başladığı için ve belirli saatlerde dalgalar arttığından dikkatli bir şekilde açılmanızı öneririz.

En dikkat çekici özelliği ise suyun turkuaz rengidir. Hatta bir söylentiye göre turkuaz rengi Kaputaş denizinden ortaya çıkmıştır. Denizde oluşturulan güvenlik şeridine kadar yüzdüğünüzde suyun dibini görebiliyorsunuz tavsiyemiz yanınızda şnorkel ve gözlük götürürseniz denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Kaputaş Plajına Nasıl Gidilir?

Kaputaş Plajına gidebilmek adına öncelikle Kaş ilçesine ulaşılmalıdır. Kaputaş Plajı Antalya’da olmasına rağmen Muğla Dalaman Havaalanı’na daha yakın bir konumdadır. Antalya’da ikamet eden birisi öncelikle Antalya Otogarı’ndan Kaş’a giden otobüslere binmelidir sonrasında ise Kaputaş plajına giden araçlara binmeniz yeterli olacaktır.

Kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz, otopark alanı bulunmadığı için yalnız erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz. Aracınızı Kaş-Kalkan karayolu üzerine park etmek durumundasınız. Yazımızın sonunda konumu hakkında bilgi mevcuttur.

Kaş ilçesine ulaşım sağlandıktan sonra ise; Kaputaş Plajı minibüslerine binmek bu doğa harikası plaja ulaşma noktasında gerekli yeterliliktedir.

Özel bir araç ile Kaputaş Plajı’na ulaşmak için Marmaris, İzmir, İstanbul, Fethiye yahut Muğla’dan geliniyorsa eğer; Fethiye, Kaş ve Kalkan yolu takip edilerek Kaputaş Plajı’na ulaşmak mümkündür. Konya yahut Ankara’dan bu bölgeye gelinecekse Burdur-Çavdır yolu takip edilerek plaja ulaşılabilir.

Konum için tıklayınız…

kaputaj-plaji-tuvalet

Kaputaş Plajı Kum Mu?

Kaputaş Plajı’nda deniz turkuaz rengi ile görenleri hayrete çevirirken en çok merak edilenlerden birisi de denizinin nasıl olduğudur. Denizde kum ve çakıl taşları birlikte yer alır. Denize girilen yer ve denizin başlangıç noktası taşlık olduğu için yanınızda deniz ayakkabınızı yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Kaputaş Plajının Denizi Nasıl?

Kaputaş plajının denizi, kaynak suyu ile birleştiği için soğuktur. Sahili kum ve çakıl taşı karışık olup dilerseniz yanınızda deniz ayakkabısı getirebilirsiniz. Turkuaz rengi ile insanları büyüleyen bir manzaraya sahiptir. Denize girdikten bir kaç adım sonrasında hemen derinleştiği için dikkatli olmanızda fayda var.

Kaputaş Plajı Dünya Sıralamasında Kaçıncı?

İngiliz gazetelerinden birisi olan The Guardian tarafından hazırlanan Avrupa’nın en iyi 40 plajı listesinde Türkiye’den Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Kaputaş Plajı dereceye girdi. Ayrıca İngilizler tarafından Uluslararası “El Değmemiş Doğa Harikası Plajlar” listesine girmiştir.

Kaputaş Plajı Merdivenleri

antalya-kaputas-plaji

Sadece manzarasına bile bakılırken hayranlık uyandıran Kaputaş Plajı aşağı inmek isteyenler için adeta çok yorucu bir parkura dönüşür. Çünkü Kaputaş Plajı’nın güzelliğine erişmek için öncelikle 187 adet basamağın inilmesi gerekir. Yine aynı zamanda plajdan çıkmak için de bu 187 adet basamağı geri çıkmak gerekir.

Kaputaş Plajı Saat Kaçta Açılıyor?

Kaputaş Plajı’nın özel bir işletmeye bağlı olmaması nedeni ile herhangi bir açılış saati bulunmamaktadır, yalnız bazı dönemlerde caretta carettaların yumurtalarını buraya bırakmasından doları sabah saat 08:00 ile akşam 19:00’a kadar açık olmaktadır. İstenilen saatte gelip denize girebilmek mümkündür. Size tavsiyemiz erken saatlerde gitmeniz bunun nedeni ise; yaz aylarında ortalama ziyaretçi sayısı 6000’dir, sadece denize girmek isteyenler değil aynı zamanda fotoğraf çekilmek isteyenler tarafından da ziyaret edilmektedir. Plajın yoğunluğu olduğu kadar araba park yerlerinde de yoğunluk yaşanmaktadır. Sabahın erken saatlerinde gidip güneşin doğuşu izleyebilir ve geç saatlerde ise gün batımını izleyebilirsiniz.

Kaputaş Plajı ve İmkanları

Kaputaş Plajının içerisinde Kaş Belediyesi tarafından işletmesi yapılan bir restoran kafe bulunmakta, belediyeye ait  işletmeden dilerseniz şezlong, şemsiye kiralayabilirsiniz ortalama 80 TL – 100 TL arasında değişmektedir.  Duş, tuvaletten ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Kaputaş Plajı’nda Otopark Var Mı?

kaputas-plaji-park-yeri

Kaputaş Plajı’na ait otopark bulunmamaktadır, sadece karayolu üzerinde arabalarınızı park edebileceğiniz bir alan ayrılmıştır ve aracınızı buraya park edebilirsiniz, ücretsizdir. Bu bölgeye kendi aracı ile gelmek isteyenler park edecek alanlar bulunmaması sebebi ile araçlarını uzakta bir bölüme park etmek zorunda kalmaktadırlar. Bu sebeple kendi aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız, göz önünde bulundurmanızı isteriz.

Kaputaş Plajı ve Mavi Mağara

mavi-magara
Mavi Mağara

Kaputaş plajından 1 km uzaklıkta bulunan Mavi Mağara diğer bir adı ile Fosforlu Mağara eskilerde fokların yaşam alanıymış. 1972 yılında Jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedilmiştir. Karayolu ile ulaşımı olmayan sadece tekne veya kano turları ziyaret edilebilen Mavi mağara şimdilerde ise koruma altına alınarak ziyaret edilmesi yasaklanmış durumdadır. Eski dönemlerde fokların yaşam alanı olan Mavi Mağara, Kaş’a 18 km Kalkan’a ise 6 km uzaklıktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu