Gezi Rehberi

Kapadokya Nerede? Gezilecek Yerler Listesi

Kapadokya, yasal olarak Nevşehir ilimize bağlı olsa da konum olarak Niğde, Kırşehir, Aksaray ve Kayseri illerine karasal olarak yayılmıştır. Neredeyse her bir ilde bir parçası bulunmaktadır. Coğrafi bakımdan oldukça geniş bir alanı kapsar aynı zamanda oldukça kalabalıktır.

Kalabalık olmasının temel nedenleri arasında yerli halk olduğu kadar turizm amaçlı gelen kişilerde vardır. Kapadokya’nın nüfusu her geçen yıl ilçeyi ziyaret eden ve ilçede yaşamaya karar veren insanların varlığı ile artmaya devam etmektedir.

Turizm açısından oldukça zengin olduğundan dolayı Kapadokya gezilecek yerler harita ve konaklama alanlarınızı da tatil yapmadan çok önce belirlemeniz gerekir. Peki, Kapadokya gezilecek yerler nerelerdir?

Marmaris’te Kamp Yapabileceğiniz yerler yazımızı inceleyebilirsiniz…

Kapadokya Gezilecek Yerler Listesi

kapadokya1
Kapadokya

Kapadokya’nın simgesi haline gelen peri bacalarına benzer doğal oluşumlar dünyanın farklı yerlerinde görülebiliyor olsa da en yoğun görüldüğü tek yer Nevşehir’dir. Aynı zamanda “Dünyanın 25 Harikası” adlı listede 5. sırada yer almaktadır.

1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer alarak ülkemizin önemli simgelerinden birisi konumundadır. Kapadokya’da peri bacalarının yanı sıra gezilip görülebilecek birçok yeri de vardır.

Bu yerler hem doğal güzellik severler tarafından hem de tarih severler tarafından oldukça beğeni toplamaktadır. Kapadokya dendiği zaman gezilmesi gereken bazı yerler şuralardır;

 • Göreme Açık Hava Müzesi,
 • Göreme Örenyeri,
 • Aşk Vadisi,
 • Güvercinlik Vadisi,
 • Güllüdere Vadisi,
 • Zemi Vadisi,
 • Uç Hisar Kalesi,
 • Ürgüp,
 • Avanos,
 • Devrent Vadisi,
 • Ihlara Vadisi,
 • Derinkuyu Yer Altı Şehri,
 • Keşlik Manastırı,
 • Mazı Yer Altı Şehri,
 • Ağızkarahan Hanı,
 • Ortahisar Kalesi,
 • Kolonlu Kilise,
 • Üzümlü Kilise,
 • Paşabağ gibi yerlerdir.

Bu yerlerin yanı sıra şehir merkezinde de verimli vakit geçirmek için bir çok mekanda yer alır. Konaklama bakımından da birçok fiyat aralığında konaklama noktaları bulmak mümkündür. Ancak tatil planı oluşturmaya karar verirken konaklama yapacağınız yerleri daha öncesinde ayırtmayı unutmamalısınız.

Kapadokya için tatil planı yaparken hangi mevsimde gideceğinizde oldukça önemlidir. Özellikle kış mevsimlerinde gidecekseniz tatil planınızı Kapadokya kışın gezilecek yerler şeklinde tekrar güncellemeniz gerekir.

Kapadokya Nerede?

kapadokya-gezilecek-yerler
Kapadokya

Kapadokya ülkemizin Nevşehir iline bağlı olan ilçelerden birisidir. Konumu bakımından çevresindeki birçok ile de yakınlık halindedir. Nevşehir’de bulunan Kapadokya adlı turistik bölge ise coğrafi olarak yaklaşık olarak 250 kilometre karelik bir alan üzerinde yer alır.

Oldukça merak edilen bir diğer detaylardan biri ise Kapadokya ve Ürgüp’ün aynı yerde olup olmadığı ile ilgilidir. Ürgüp’te, Nevşehir ilinin ilçeleri arasında yer almaktadır. Kapadokya için tatil rotanızı oluştururken Kapadokya Ürgüp gezilecek yerler şeklinde aynı maddeleri içeren bir listeleme yapabilirsiniz.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Kapadokya neredeyse tüm dünya tarafından birçok turistin ziyaret ettiği noktalardan birisi olmasına rağmen ulaşım açısından pek gelişmiş durumda değildir. Özellikle Kapadokya içerisinde yakın veya uzak fark etmeksizin konaklama yapmak için kullanabileceğiniz tek seçenek taksilerdir. Taksi kullanmak istemeyen kişiler ise çoğunlukla araç kiralamayı tercih ederler.

Bunun haricinde Kapadokya’da bir otobüs terminali bulunmadığından dolayı, bu bölgeye ulaşmak için Nevşehir Otobüs Terminali veya bir diğer seçenek olan Ürgüp Otobüs Terminali’ne iniş yapmanız gerekir. Bu terminallerden otobüs, taksi gibi ulaşım araçlarını kullanarak Kapadokya’ya ulaşabilirsiniz.

Ulaşım için havayollarını tercih etmek isteyen kişiler içinde durum aynı şekilde ilerler. Kapadokya’da bir havaalanı olmadığında dolayı ya Nevşehir’e ya da Kayseri’ye iniş yaparak bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gaziantep’te Nerede Kalınır?

Gaziantep için birçok farklı konaklama seçeneği vardır. Birçok kişinin zevkine ve konforuna bağlı olarak tasarlanan bu yerlerde aynı zamanda tarihi esintilerde görülür. Gaziantep’te konaklamak için Anadolu Evleri, Rahmi Bey Konağı Butik Otel, Alibey Konağı, Asude Konak, Tuğcan Otel, Gaziantep Şirehan Otel, Grand Hotel Gaziantep, Divan Gaziantep gibi konaklama merkezlerine öncelik verebilirsiniz.

Kapadokya’da Ne Yiyip Ne İçmeliyiz?

Kapadokya’da yöresel lezzetlere hayran kalmamak elde değildir. Özellikle eski dönemlerin kültürel yemeklerini tatmak için vazgeçilmez noktalarından birisi de Kapadokya’dır.

Kapadokya dendiğinde tadılması gereken lezzetler dendiğinde ilk akla gelenler ise testi kebabı, meşhur kabak çekirdekli erişte, etli yaprak sarma, Ürgüp köfte, meşhur Kayseri mantısı ve meşhur Nevşehir mantısı, düğün çorbası, kuru kaymak, dolaz, köftür, nohutlu yahni, ayva dolması, zerde ve zerdeli pilav, kayısı yahnisi, gendirme gibi lezzetler yer almaktadır. Tüm bu lezzetler Kapadokya’nın neredeyse her yeme içme mekanında tadabileceğiniz yöresel lezzetlerdir.

Kapadokya’da Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Kapadokya’da yaptığınız ziyaretleriniz esnasında hatıra olarak kendinize veya sevdiklerinize hediyelik eşya almak isteyebilirsiniz. Bölgede genel olarak alışveriş yapabileceğiniz bir çok hediyelik eşya dükkanı vardır. Bu yerlerden şehrin simgeleri olan seramik ürünler, çanaklar, eski dokuma halılar, antika eşyalar, altın ve gümüş işlemeli ürünler veya onyx taşı adı verilen değerli doğal taşlardan satın alabilirsiniz.

Kapadokya Hangi Sırayla Gezilir?

Kapadokya gezilecek yerler bakımından oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir. Ancak gezi planlarınızı yaparken Nevşehir Kapadokya gezilecek yerler şeklinde bir liste oluşturabilirsiniz. Eğer konaklama yeriniz çevre bölgelerde ise konakladığınız yere en yakın bölgeleri sırayla gezmeye başlayabilirsiniz.

Ancak genel olarak merkezi bir alanda konaklama yapıyorsanız öncelik olarak Göreme Müzesi ve Göreme Milli Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Daha sonrası Paşabağları ve Güvercinlik Vadisini görmekle devam edebilirsiniz. Daha sonrasında ise konumunuza bağlı olarak en yakın çevrelerden daha uzak çevrelere kadar tüm bölgeleri sıraya alırsanız daha verimli bir tatil geçirirsiniz.

Kapadokya İlk Nereye Gidilir?

Kapadokya küçük bir bölge olarak bilinse de başka bölgeler ile iç içe olduğundan dolayı gezilecek açıdan birçok fazla alana sahiptir. Bu yerleri belirli bir sıraya almak gerekirse konaklama alanınıza en yakın bölgelerden itibaren tüm bölgeleri sıraya sokabilirsiniz. Ancak Kapadokya dendiği zaman ilk akla gelen bölgelerden birisi şüphesiz ki peri bacaları olduğundan dolayı önceliği buraya da verebilirsiniz. Özellikle zaman kısıtlamanız varsa tarihi bölgeleri ve tarihi simge haline gelen yerleri en baş sıralara almayı unutmamalısınız.

Kapadokya Günübirlik Neler Yapılır?

kapadokya-at-turu

Kapadokya günübirlik olarak verimli gezebileceğiniz bir yer değildir. Tüm güzelliklerini görmek ve lezzetlerini tatmak için en az bir haftalık bir program yapmanız gerekir. Eğer zaman kısıtlamanız varsa ve günübirlik bir gezi yapmak zorunda kalmışsanız gezi programlarına katılmakta fayda vardır. Bir rehber olması durumunda bir gün içerisinde hem tarihi güzellikleri, hem de doğal güzellikleri mümkün olan en verimli şekilde keşfetmeniz daha kolay olur.

Sonuç

Genel olarak Kapadokya bölgesel olarak gezilecek birçok doğal ve tarihi güzelliğe sahiptir. Konaklama bakımından ise fiyatlar ortalama seyredir. Oldukça güzel ve tarihi olarak dekore edilmiş beş yıldızlı otellerde genellemeye bakıldığında uygun fiyatlara konaklama yapılabilir.

Yemek içme konusunda genellikle yöresel lezzetlerin ağırlıklı olduğu restoranlar söz konusu olsa özellikle otellerde daha modern lezzetleri de tatmak mümkündür. Gerek yerel halkın yardımseverliği ve misafirperverliği gerekse tüm dünya tarafından bilinen tarihi yapıları ile birlikte mutlaka görülmesi gereken bölgeler arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu