Gezi Rehberi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Nerede? Giriş Ücreti

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Gülhane parkı girişine yakın bir konumda yer alan İstanbul Arkeoloji Müzelerinin girişinde Müze Kart geçerlidir. İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti öğrenci 30 TL, yetişkin 60 TL’dir.

Dünyanın en saygın müzeleri arasında yer alan ve içerisinde yaklaşık 1.5 milyon adet eser bulunan bu müze 13 Haziran 1891 yılında Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuş ve en eski müze binası olarak kayıtlara geçmiştir. Gittiğinizde anlayacaksınız ki Türkiye’nin her yerinden tarih fışkırıyor.

İstanbul’un Tarihi ve Turistik Yerlerini inceleyebilirsiniz.

istanbul-arkeoloji-muzeleri-nerede
İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi içerisinde bulunan en önemli eserler;

  • Aşk Şiiri Tableti

Dünya’nın bilinen en eski aşk şiirini görmek isterseniz müzeyi ziyaret etmeniz yeterlidir. Nippur Antik Kentinde bulunan Aşk Şiiri Tableti, Sümer dilinde çivi yazısı ile yazılmıştır.

  • Büyük İskender Büstü

Büyük İskender Büstü, Bergama Antik Kentinde bulunmuş olup mutlaka görülmesi gereken bir eserdir.

  • Sidamara Lahdi

Osman Hamdi Bey tarafından İstanbul’a getirilen Sidamara Lahdi, 1900 yılında bulunmuş olup yaklaşık olarak 32 tonluk bir ağırlığa sahiptir.

  • İskender Lahdi

İskender Lahdi, İstanbul Arkeoloji Müzesinde yer alan en önemli eserlerden biri olup 1887 yılında Sayda’da yapılan kazılarda bulunmuştur.

  • Kadeş Barış Antlaşması Tabletleri

Kadeş Barış Antlaşması Tabletleri insanlık tarihinin ilk bilinen yazılı barış anlaşması olup, İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu