Gezi Rehberi

İnkumu Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesini gezmek ve doğal güzelliklerle buluşmak isteyen kişiler birçok farklı şehri tercih edebilir. Bartın, mütevazi yapısı ve çok kalabalık olmayan nüfusu ile birlikte ilk akla gelen şehirlerden bir tanesi değil. Ancak Batı Karadeniz’de yer alan bu şehir özellikle yaz ayları için saklı kalmış cennet noktalarından bir tanesi.

Bartın’ın sahil kesimleri son dönemde insanların dikkatini çekmeye başladı. Daha önceki dönemlerde yalnızca bölge halkının kullandığı plajlar artık yaz aylarında yerli turist çekebiliyor. İnkumu bölgesi bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. İnsanların İnkumu gezilecek yerler araştırmasına başlamasının sebebi de yazın bu bölgenin harika bir yapıya bürünüyor olması.

Sarımsaklı Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

İnkumu Plajı

inkumu-plaji
İnkumu Plajı

Ziyaretçileri İnkumu bölgesine gelmesinin başlıca sebebi, İnkumu Plajı. Haliyle plaj, İnkumu gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Son dönemde insanlar sessiz ve sakin yerleri daha fazla tercih etmeye başladıkları için yaz tatillerini İnkumu Plajı’nda geçirmeye başladılar. Tabi ki bunda bölgenin son derece ekonomik olmasının da etkisi çok fazla. Güney ve Batı kıyılarında rastlanan yüksek fiyatlar bu bölge için geçerli değil.

Plajda denize girmeniz için en uygun al olarak Temmuz ve Ağustos aylarını gösterebiliriz. Diğer aylarda su oldukça soğuk olacaktır. Karadeniz’de denize girdiğinizi unutmamanız gerekiyor. Akdeniz gibi ilkbahar ve sonbahar aylarında da girilebilir seviyede olacağını düşünmeyin. Karadeniz’in genel özelliği olarak dalgalı bir deniz olduğunu da söylememiz gerekli. Çok iyi yüzmüyorsanız uzaklara açılmanızı önermiyoruz.

İnkumu Plajı son dönemde çok sayıda turistin gelmeye başladığı bir adres olunca gelişmeyi başardı. Plaja gittiğinizde size şezlong ve şemsiye servisi yapılıyor. Bunun yanı sıra plajda yiyip içmeniz için uygun işletmeler de kuruldu. İnkumu gezilecek yerler listemizin ilk sırasında bulunan plajda giyinme kabinleri ve duşları da kullanabileceğiniz için kusursuz bir plaj tecrübesi yaşayacaksınız.

Güzelcehisar Koyu

guzelcehisar-koyu
Güzelcehisar Koyu

İnkumu bölgesi tamamen insanların denize girmek için tercih ettiği bir bölge. Haliyle İnkumu gezilecek yerler listemizde de genel olarak denize girilebilecek olan yerlerden bahsediyoruz. İnkumu olarak isimlendirilen bölgeye son derece yakın olan bu koy çok önceden sit alanı olarak belirlenmiş durumda. Haliyle burada herhangi bir işletme ya da yapılaşma olmasına izin verilmiyor. Kısacası denize girmek için iş başa düşecek.

Koya ulaşım sağladığınızda muhteşem bir manzara sizleri karşılıyor. Hırçın Karadeniz’in kayalıklara doğru büyük bir coşkuyla geldiği anlar içinizi kıpır kıpır yapabilir. Yaz aylarında bölgeye giderseniz eşyalarınızı kumsala bırakıp denize doğru koşmanız mümkün. Biraz serin bir karşılama yapacak olan Karadeniz’de yüzmek sizin için çok büyük bir keyif olabilir.

Güzelcehisar Lav Sütunları

guzelcehisar-lav-sutunlari
Güzelcehisar Lav Sütunları

İnkumu bölgesi aynı zamanda Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan oluşumları da bünyesinde barındırmakta. İnkumu gezilecek yerler listemizin bir diğer üyesi olan Güzelcehisar Lav Sütunları 80 milyon yıldır bu bölgede. Dünyamızdaki dağların ve benzeri yapıların oluşum dönemlerinden günümüze kadar ulaşmayı başaran lav sütunları harika bir görüntü ortaya çıkarmakta. Bilgisayarlarınızda yer alan arka plan resimlerine benzeyen bu alan sizi oldukça heyecanlandıracak.

Mugada Sahili

mugada-plaji
Mugada Sahili

Listemizin son sırasında yine denize girilebilecek bir alandan bahsetmek istedik. Meyve kokularıyla bezenen Mugada Sahili, Karadeniz’e girmek için en güzel noktalardan bir tanesi. Yazın doğal yaşamın içerisinde olduğunuzu kolaylıkla hissedebileceğiniz sahilde çok fazla bir kalabalık söz konusu olmuyor. Ancak sezonun ortasındaki birkaç hafta sahilde bolca insan görmek mümkün. Bunun dışında her yönüyle kusursuz bir bölge sizleri bekliyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu