Gezilecek Yerler

Halfeti’de Gezilecek Görülecek Yerler

Şanlıurfa’nın gezilip görülmesi gereken birçok yeri bulunuyor. Bunlardan birisi de Halfeti. Bu başlıkta Urfa Halfeti gezilecek yerler hakkında bilgi vereceğiz.

Halfeti, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şanlıurfa şehrinin bir ilçesi. 40.000’den fazla nüfusa ev sahipliği yapan Halfeti, 450 metre rakımda bulunuyor. Ayrıca ilçenin yüzölçümü 646 kilometrekare. Şehrin milattan önce 855 yılında kurulduğu düşünülüyor. Ayrıca bu bölge Pers, Partlar, Asur, Hitit ve Makedon gibi pek çok medeniyet ile karşılaştı. Tarih kokan bu ilçede gezilmesi gereken birçok nokta mevcut.

Gaziantep Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

Urfa Halfeti Gezilecek Yerler

Halfeti’de gezilecek yerleri sizler için sıraladık.

Eski Halfeti

halfeti
Halfeti

Halfeti’de gezilmesi gereken noktalardan birisi eski Halfeti olarak yer alıyor. Eski Halfeti, Halfeti’nin orijinal hali olarak açıklanabilir. Sonrasında yeni yerleşim yerleri inşa edilerek bölge, daha da gelişmiş durumda. Ayrıca bununla ilgili bilinmesi gereken bir diğer şey eski bölgenin baraj yapımı sonrasında sular altında kalması. Tekne turları ile beraber eski yerleşim yerinde tur atılabiliyor. Eski Halfeti’de dikkat çeken konumlardan birisi caminin minaresinin görünmesi. Bu da bölgenin simgelerinden birisi haline gelmiş durumda.

Rumkale

rumkale
Rumkale

Halfeti’nin kuzeybatısında bulunan Rumkale, Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği bir konumda yer alıyor. Yüksek kayalara sahip olan Rumkale, bir tepe üzerinde hayat bulmasının yanı sıra antik dönemlerden günümüze kadar gelen bir yapı.

Şu anda otların arasına karışmış olan bu yerde Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı ve hendek gibi pek çok yapı kendine yer veriyor. Urfa Halfeti gezilecek yerler arasında bulunan bu kalenin nehir kısmında yer alan giriş kısmının ağaçlarla donatılması da ziyaretçilerin ilgisini çeken bir pozisyon.

Savaşan Köyü

savasan-koyu
Savaşan Köyü

Savaşan Köyü, Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlıdır. Fırat Nehrinin kıyısında bulunan Savaşan Köyü, Halfeti’ye 22 km uzaklıkta yer almaktadır. Mimarisi ile dikkat çeken Savaşan köyü içerisinde Taş işlemesi bulunan evler, arnavut kaldırımlı dar sokaklara ev sahipliği yapmaktadır.

Birecik Barajının taşması nedeni ile sular altında kalan Savaşan köyünde yaşayan çok az bir nüfus mevcuttur. Ayrıca Batık Cami minaresi Savaşan köyünde yer almaktadır. Savaşan Köyünü ziyaret etmek isterseniz Fırat Nehri üzerinden buraya giden teknelere binmeniz yeterlidir.

Değirmen Deresi

degirmen-deresi
Değirmen Deresi

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde doğuya doğru giden yolda bulunan Değirmen Deresi, destansı görünümüyle turistlerin uğrak noktası haline gelmiş bir yer. Burada gezmek isteyenler derenin çevresinde bulunan aşındırılmış taşlar ile karşılaşıyor. Bu taşlar, şekli itibariyle dikkat çeken bir yapıda bulunup birbirinden eşsiz manzaraları insanlara sunuyor.

Halfeti Socrates Antik Konukevleri

socrates-antik-konukevleri
Halfeti Socrates Antik Konukevleri

Urfa Halfeti gezilecek yerler listesinde doğallığı ile öne çıkan bir tesis olan bu yer, harika kahvaltısı ve muazzam odaları ile insanların severek tercih ettiği bir konum halinde. Aileler arasında oldukça popüler olan konuk evleri, personellerin servis kalitesiyle de insanların ziyaret ettiği bir lokasyon.

Özellikle iş seyahatine çıkanlar ve turistler arasında popülerliği ile bilinen bu binanın odalarını incelediğimizde doğal mağara tarzı odalar ve çeşitli motifler karşımıza çıkmakta. Mobilyalar da en uygun şekilde seçilmiş.

Birecik Barajı

birecik-baraji
Birecik Barajı

Halfeti’nin güneyinde yer alan Birecik Barajı, bölgenin önemli barajlarından birisi. Baraj yapıldıktan sonra yükselen su seviyesiyle daha farklı bir görünüme ev sahipliği yapmaya başlayan Birecik Barajı, burayı ziyaret eden pek çok turistin de memnuniyetle karşılaşmış olduğu bir nokta haline geldi. Bu bölgede yapılması gereken şeylerden birisi tekne turuna katılmak.

Zeugma Antik Kenti

zeugma-antik-kenti
Zeugma Antik Kenti

Milattan önce 300 yılında inşa edilen Zeugma Antik Kenti, Urfa Halfeti gezilecek yerler listesinde yer bulması gereken ve Halfeti’nin güneyinde karşımıza çıkan bir nokta. Üzerine inşa edilen bir yapı ile korunan bu yere ulaşmak için aracın biraz geride park edilmesi ve birkaç dakikalık yürüme mesafesinde ilerlenmesi gerekiyor.

Binanın içerisinde taş sütunlar, yerde bulunan bazı motifler, çeşitli aletler, duvarlar ve bazı yapılar gibi pek çok şey bulunmakta. Bölgenin karşısında Apama adında bir antik kent daha yer alıyor. Özetle Halfeti’ye ayak basan insanların gitmeye can atması ve buradaki tarihi güzellikleri görmesi gerektiği yerlerden birisi Zeugma Antik Kenti olarak bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu