Gezi Rehberi

Göynük Kanyonu Nerede? Aktiviteler, Giriş Ücreti

Göynük Kanyonu Antalya ilinde yer alır. Antalya’nın Kemer bölgesindedir. Türkiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve en büyük macera parkı olma özelliği vardır.

Kanyonda yaklaşık olarak on bir tür sürüngen yaşamını sürdürüyor. Göletlerde balıklar yaşıyor. Bu canlıların varlığı da doğal yaşamın tüm güzelliğini ortaya koyuyor. Elbette bu özellikler de ziyaretçileri bu alana çekiyor.

Göynük Kanyonunda mangal ve piknik yapmak yasaktır.

Bol oksijeni ve temiz suyu ile ziyaretçilerini karşılar. Göynük kanyonu, tatil ve çeşitli aktiviteler için en sık tercih edilen yerlerden biridir. Yerli olduğu kadar yabancı turistlerin de ziyaretçi akınına uğruyor. Doğa tutkunlarının uğrak yeridir. Zira doğa sporları için en ideal yerlerden biridir. Kanyonda, gölet ve havuzlar mevcut.

Serinlemek isteyenlerin de tercihi oluyor. Kanyona giriş yapıldıktan sonra yaklaşık 400 metre mesafede yer alan mağara görülmeye değerdir. Kanyonda iki adet asma köprü var. Bu köprüler kanyona güzel bir estetik sağlamış.

Doğal kaynaklardan gelen ağaç kovuklarından çeşmeler de dikkat çekiyor. Alanda piknik yapılması da mümkün. Kanyonda ağaç köklerinden, dal ve saçaklardan yapılmış hayvan figürleri vardır. Aynı zamanda kartal, dragon, dağ keçisi ve baykuş gibi hayvanların heykelleri de çocukların ilgi odağıdır.

Kanyonda yeme içme imkanları da memnuniyet verici. Zira alanda üç tane kafeterya bulunuyor. Buralarda gözleme, çay, kahve gibi her yeme içme ihtiyacı karşılanıyor. Alana girildikten sonra ilk 500 metre mesafede yer alan kafeterya daha büyük ve çeşitleri daha fazla. Diğeri ise panoramadadır. Üçüncü kafeterya ise doğal havuzun yanında hizmet veriyor. Bu işletmeler sayesinde ziyaretçiler yeme, içme ve mola verme gibi ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılıyorlar.

goynuk-kanyonu

Göynük Kanyonu Nerededir?

Göynük Kanyonu, Antalya ilinin Kemer ilçesinde yer alır. Kanyon, Göynük köyüne yaklaşık olarak 45 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Göynük Kanyonu Saat Kaça Kadar Açık?

Göynük Kanyonu çalışma saatleri 09:00 – 17:30 arasındadır.

Göynük Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Göynük Kanyonuna ulaşım sağlayanlar köyden motosiklet ya da 4×4 cip safari turlarıyla kanyona ulaşabilirler. Bunun dışında Kemer Belediyesi otobüsleri tercih edilebilir. Saat başı otobüs mevcut. Özel araçla gelenler vadinin başına dek gelebilirler.

Vadiden sonra ise iki üç kilometre bir dağ yolunun yürünmesi gerekir. Özel araçla ulaşımda Beldibi geçilir. Daha sonra Beydağları yönünde harekete edilir. Kanyona ulaşım kolaydır.

Göynük Kanyonu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Göynük Kanyonuna giriş ücreti 17 TL’ dir.

Göynük Kanyonu’nda Yüzülür mü?

Kanyonun belli bölümünde yüzülmesi mümkün. Göynük kanyonunun son 800 metrelik kısmında yüzülebilir. Bu kısım yüzülerek geçilir. Başka bir kısmında yüzülmez.

goynuk-kanyonu-antalya

Göynük Kanyonu Saat Kaçta Kapanıyor?

Göynük kanyonu haftanın her günü ziyarete açıktır. Haftanın her günü saat 09:00 ile 18:00 arasında ziyarete açıktır. Bu saatler dışında kanyona giriş yapılması mümkün değil.

Göynük Kanyonu Rafting

Göynük Kanyonu sıklıkla rafting için tercih ediliyor. Rafting için en ideal yerlerden biridir. Rafting yapmak isteyen ziyaretçiler bunun için 160 TL ödeme yaparlar. Can yeleği ve kask kirası olarak bu ücret ödenir.

Göynük Kanyonu’nda Otopark Ücretsiz mi?

Göynük kanyonu ziyaretçilerine pek çok imkan sunuyor. Bu imkanlardan biri de otoparktır. Ziyaretçilerin araçlarını park etmeleri için bir otopark mevcuttur. 15 TL olarak belirtilmiştir.

Göynük Kanyonu’nda Yapılacak Aktiviteler

Göynük kanyonunda yapılacak pek çok aktivite mevcut. Göynük Kanyonunda yüzebilirsiniz. İlk olarak dünyanın en iyi trekking parkurlarından biri olarak kabul edilir.  Bununla beraber, paintball, zip wire aktiviteleri de yapılır. Heyecanlı ve adrenalin yüklü aktivitelerle ziyaretçilerin ilgi odağı. Bunlar dışında alanda piknik yapılabilir. Özellikle bahar aylarında piknik aktivitesi tercih ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu