Gezi Rehberi

Göreme Milli Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Göreme Milli Parkı İç Anadolu Bölgesi’nin tarihi ve kültür kokan yerlerinden birisi olarak kabul edilir. Kapadokya’nın en eski yerleşim bölgesi olarak kabul edilen Göreme Milli Parkı’nı ziyaret etmek isteyen bireyler bölge ile ilgili daha fazla detaya ulaşmaya çalışıyor.

Göreme Milli Parkı Nerededir?

Göreme Milli Parkı Nevşehir sınırları içerisinde yer alan Kapadokya’da yer alır. Nevşehir’in en önemli bölgelerinden birisi olarak kabul edilen bu park geçmiş zamanlarda inzivaya çekilmek isteyen insanlar tarafından kullanılıyordu. Tarihi oldukça eskiye dayanan bu park her mevsim ayrı güzellikler sunmaktadır.

Göreme Milli Parkı Nevşehir, Avanos ve Ürgüp ilçelerinin arasında yer alıyor. Genel olarak 40 kilometrelik bir alanın üzerinde olan park yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapar. Ancak bölgeyi ziyaret etmek isteyen bireylerin 2-3 günlük plan yapması öneriliyor. Çünkü Göreme Milli Parkı’nda görülmesi gereken birçok farklı detay yer alıyor.

Göreme Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Göreme Milli Parkı’na gitmek isteyen turist sayısına bakıldığında her geçen yıl artış görünüyor. Ancak bölgeyi görmek isteyenler ulaşım detaylarını öğrenmek istiyor. Göreme Milli Parkı’na gitmek için tur otobüslerinden yardım alınabilir. Tur otobüsleri belirlenen gün ve saatte bölgeyi ziyaret etmek için hazır tutulur.

Göreme Milli Parkı’na özel aracıyla gelmek isteyen kişiler Nevşehir’e bağlanan kara yollarını kullanarak kısa süre içerisinde bölgeyi ziyaret edebiliyor.

Göreme Milli Parkı Giriş Ücreti

Göreme Milli Parkı’na giriş yapabilmek için ücret ödemek şarttır. Belirlenen ücreti ödemek istemeyenler Müze Kart çıkartabiliyor. Müze Kart sayesinde turistler ücretsiz bir şekilde bölgeyi gezme imkanı bulabiliyor. Müze Kartı olmayan turistler için belirlenen giriş ücreti 100 TL olarak duyurulmuştur.

Güncel giriş ücretleri dönemden döneme değişiklik gösterebiliyor. Ancak güncel giriş ücretlerini öğrenmek isteyen bireyler arama motorundan gerekli bilgiyi alabiliyor.

Göreme Milli Parkı İçinde Neler Var?

Göreme Milli Parkı’nı ziyaret etmek için birçok neden vardır. Birden fazla detayın yer aldığı Göreme Milli Parkı eşsiz bir mimari sunuyor. Bu eşsiz mimariyi detaylı olarak incelemek isteyen bireylerin 3-4 saatini vermesi önemlidir. Göreme Milli Parkı’nda bulunan yapılar şunlardır:

  • Kızlar ve Erkekler Manastırı
  • Elmalı Kilise
  • Aziz Basil Şapeli
  • Yılanlı Kilise
  • Tokalı Kilise
  • Azize Barbara Şapeli
  • Azize Katerina Şapeli

Göreme Milli Parkı’nda olan yapılardan en önemlisi Elmalı Kilise olarak bilinir.

Göreme Milli Parkı Kaça Kadar Açık?

Göreme Milli Parkı’nı ziyaret etmek isteyen turistler bölgenin kaça kadar açık olduğunu öğrenmelidir. Aksi halde bireyler planına sadık kalmakta zorlanıyor. Göreme Milli Parkı haftanın her günü sabah saat 08.00 ile akşam 17.00 arasında hizmet verir. Belirlenen saat dışında bölgeye giriş yapılamaz. Göreme Milli Parkı hafta içi olduğu gibi hafta sonları da açıktır.

Göreme

Göreme Milli Parkı’nı ziyaret etmek isteyen bireyler taksi kullanabilir. Özellikle Nevşehir merkezde olan taksiler 7/24 yerli ve yabancı turiste hizmet veriyor. Bu da Göreme Milli Parkı’na gitmeyi kolaylaştırır. Bunun yanında Kapadokya’daki dolmuşlarla da bölgeye ulaşım sağlanır.

Göreme’ye gitmek bireylerin geçmiş yaşantıları çıplak gözle gözlemlemesini sağlar. Bu da bireylerin ufkunu açan önemli bir detaydır.

goreme-nevsehir

Ürgüp ve Göreme Aynı Yer mi?

Ürgüp ve Göreme, Nevşehir sınırları içerinde yer almaktadır ve ikisi bir birinden farklıdır. Ürgüp, Nevşehir’e 20 km uzaklıkta Göreme ise Nevşehir’e 10 km uzaklıkta yer almaktadır.

Milli Park Olmaktan Çıkarıldı mı?

Göreme Milli Parkı1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Buna ek olarak 1986 yılındaki Bakanlar Kurulu kararı ile milli park ilan edilmiştir. 1986 yılından günümüze kadar milli park olarak kabul edilen Göreme Milli Parkı 2019 yılında milli park olmaktan çıkarılmıştır. 22 Ekim 2019 tarihinde alınan kararla Göreme’nin milli park statüsü düşürülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu