Nerede - Nasıl Gidilir

Gönen Kaplıcaları Nerede? Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in ilçelerinden biri olan Gönen Kaplıcaları, kaplıca gezileri ile oldukça ünlü ve kaplıcaların şifalı sularının birçok rahatsızlığa şifa verdiği biliniyor.

Gönen’in tarihi yerleşimi, bölgede yapılan kazılarda ortaya çıkarılan mozaikler ve oyma taşlarla ilçe yerleşiminin Hristiyanlık öncesine kadar uzandığını gösteriyor. Bulunan yazıtta şehrin adı kaplıcalar şehri anlamına gelen “Thermi” olarak geçmektedir. Bu bölgenin ünlü hamamları yüzyıllardır “Granikaion Hamamı” olarak anılmaktadır.

Doğal güzelliğinin yanı sıra sahip olduğu tarihi eserler ve yaz turizmine sağladığı katkı nedeniyle sadece Balıkesir için değil ülkemiz için de önemli bir yer tuttuğu söylenebilir.

Antalya Karaalioğlu Parkını inceleyebilirsiniz.

Gönen Kaplıcaları Çevresinde Gezilecek Yerler

Gönen kaplıcalarının ziyaretinde etrafta gezebileceğiniz yerler.

 • Güvercinli Köprü

Gönen Çayı üzerinde bulunan Güvercinli Köprü, bölgenin ilgi çekici yerlerinden biridir. Roma eseridir. Köprü çok yıpranmış durumda ama şimdiden tarihi atmosferini ve o dönemin izlerini koruduğu söylenebilir.

 • Gönen Mozaik Müzesi

Gönen Mozaik Müzesi, Gönen Kaplıcalarının hemen yanında yer almaktadır. Müze; Osmanlı, Roma ve Bizans’a ait dönemlerden kalan taş eserleri sergilemektedir.

 • Gönen Parkı

İlçenin tam kalbinde yer alan Gönen Parkı da ilçede keşfedilmeye değer bir diğer nokta. Bu bölgede eskiden tarihi bir mezarlık vardı ama bir deprem mezarlığı yerinden oynatarak yerine semt parkı oluşturmuştur. Birçok turistin ziyaret ettiği park, stres atmak ve güzel vakit geçirmek için harika bir yer.

 • Alacaoluk Kalesi

Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Alacaoluk Kalesi de bölgeye gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken bir diğer önemli simge yapılardan biridir. Dağların arasında yer alan kaleye ulaşım oldukça zordur ancak her yıl binlerce kişinin kaleyi görmek için ziyaret etmesiyle tarih meraklılarının büyük ilgisini çekmektedir. İlçe, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra önemli bir yaz turizmi birleşimidir.

 • Denizkent

İlçenin en değerli yazlık yerlerinden biri olan Denizkent hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle denize girmek için en uygun yerlerden biridir.

Gönen Kaplıcaları Faydaları

Bölgedeki kaplıca sularının insan vücuduna sağladığı faydaları ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini aşağıdan öğrenebilirsiniz.

 • Kas-iskelet sistemi bozuklukları
 • Solunum yolları rahatsızlığı
 • Sindirim sistemi hastalığı
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Kalp-damar hastalığı.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı tarafından da bu hastalıklara iyi geldiği saptanmıştır.

Gönen Kaplıcaları Nerede?

Gönen Kaplıcaları, Balıkesir şehrinin Gönen ilçesinde yer alan Banyolar Caddesi’nde bulunmaktadır. Gönen ilçe merkezine çok yakındır. İl merkezine uzaklığı ise 88 kilometredir.

Gönen Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

İlçe merkezinde yer alan Gönen Otogarı sayesinde Gönen Kaplıcalarına otobüs seferleri bulunmaktadır. İlçeye 90 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanı sayesinde kaplıca alanına uçakla da ulaşmak mümkündür.

 • Şahsi Araç ile Ulaşım

Gönen’e özel araçla ulaşım için birçok seçenek var. Çanakkale-Bursa karayolu popüler bir ulaşım şeklidir ve güzel vakit geçirebilirsiniz. Sahil yolunu seçerseniz deniz manzarasını izleyebilirsiniz.

 • Toplu Taşıma ile Ulaşım

Toplu taşıma seferleri ile Gönen Kaplıcalarına ulaşmak isteyenler bu konuda büyük bir avantaja sahip. İlçede bulunan Gönen Otogarı sayesinde düzenli otobüs seferlerine binebilirsiniz.

 • Hava Yolu ile Ulaşım

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı sayesinde Gönen’e seyahat etmek için uçak yolculuğu da tercih ediliyor. İlçe ile havalimanı arasındaki 90 kilometrelik yol, uçak veya belediye otobüsü ile sağlanabiliyor.

Kapanış

Gönen Kaplıcaları hayatınızda en az bir kere gidip görmeniz ve şifasından yararlanmanız gereken bir yer. Ayrıca içeriğimizde bahsettiğimiz çevresinde bulunan gezilecek yerleri de keşfedebilirsiniz.

Eğer daha önce Gönen Kaplıcalarına gittiyseniz bizlere deneyiminizi ve görüşlerinizi paylaşmak için aşağıda yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Böylece ilk defa gidecek olan okurlarımıza rehberlik edebilirsiniz. Şifalı kaplıca tatilleri dilerim 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu