Nerede - Nasıl Gidilir

Germencik Gümüş Kaplıcası Nerede? Nasıl Gidilir?

Bu soğuk kış günlerinde hem içinizi ısıtacak hem şifa olacak hem de ruhunuzu dinlendirecek bir yer mi arıyorsunuz? İşte aradığınız o seyahatle alakalı tüm bilgiler bu içeriğimizde mevcut. Aydın’da bulunan Germencik Gümüş Kaplıcası doğayla iç içe bulunmaktadır.

Ormanlık alandaki yeşilin tonları, kuşların cıvıltısı ilkbaharda bambaşka olsa da Germencik Gümüş Kaplıcası özellikle sonbahar ve kış aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Ege bölgesinin en önemli kaplıcalarından birisi olmakla birlikte şifalı kaynak sularından sayılmaktadır. Bir tek Aydın değil, İzmir ve Manisa başta olmak üzere yurdumuzun dört bir yanından termale ziyaretçi gelmektedir.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Ulaşım Rehberini inceleyebilirsiniz…

Germencik Gümüş Kaplıcası Eşsiz Özellikleri

 • Su sıcaklığı 40-41 derece arasındadır.
 • Gümüşdağı’nın yamacından granit kayaları arasından kaynak olarak gelen sular sonrasında birleşir ve dere halinde akar.
 • İçerisinde sodyum bikarbonat bulunmaktadır.
 • Kullanım şekli

Germencik Gümüş Kaplıcası Nerede?

Germencik Gümüş Kaplıcası, Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın ilinin Germencik ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Germencik ilçesine bağlı Gümüşköy beldesinde yer almaktadır. Kaplıca tesisi ilçeye 14 km, il merkezine 36 km uzaklıktadır.

Germencik Gümüş Kaplıcasına Nasıl Gidilir?

Germencik Gümüş Kaplıcasına ulaşım için iki farklı seçenek bulunmaktadır: Toplu taşıma, özel araç.

 • Toplu taşıma ile ulaşım

Toplu taşıma ile gelmek isteyen ziyaretçiler Germencik ilçesinden Gümüşköy minibüslerine binerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

 • Özel araç ile ulaşım

Özel araç ile gelmek isteyenler Germencik merkeze geldikten sonra tabelalar yardımıyla kolayca termal su kaynağı alanına ulaşabilirler.

Germencik Gümüş Kaplıcası Şifa Kaynağı

Germencik Gümüş Kaplıcası fiziksel ve ruhsal birçok hastalığa tamamlayıcı, destekleyici, iyileştirici tedavi sunmaktadır. Şifa kaynağı olduğu bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar ise şu şekildedir:

 • Romatizma
 • Nevralji
 • Karaciğer hastalıkları
 • Safrakesesi hastalıkları
 • Kadın hastalıkları
 • Deri ve cilt hastalıkları.

Germencik Gümüş Kaplıcası Yakınlarında Gezilecek Yerler

Tarih boyunca Değirmencik olan kaplıca alanın adı değişti ve bugün bildiğimiz Germencik adını aldı. Germencik’in sunacak çok yeri var ve her yıl birçok turisti kendine çekiyor. Bu bakımdan Germencik ilçesi, bir kısmı söz konusu ilçenin eşsiz doğal güzelliğini içinde barındıran birçok tarihi eser ve sit alanı barındırmaktadır.

·Kanlıbahçe Şehitliği

Germencik ilçesindeki Kanlıbahçe’nin şehit edilmesinin çok acıklı bir hikayesi var. Tarihimizde bilinen büyük taarruzdan sonra kaçan Yunan askerleri Germencik ilçesine sığındı. Bu sırada Türk güçlerinden kaçan Yunan askerleri Germencik ilçesinde yaşayan 94 kişiyi kurşunlayarak canlı canlı kuyulara attı.

Bu olayların geçtiği yer ise günümüzde Kanlıbahçe olarak bilinmektedir. Yunan ordusu tarafından şehit edilenler için söz konusu yere mermer bir lahit dikildi. Bu nedenle Germencik ilçesine gelen ziyaretçilerin geçmiş olayları anmak ve şehitler için dua etmek amacıyla Kanlıbahçe Şehitliği’ni ziyaret etmeleri büyük önem taşıyor.

 • Selatin Anıt Ağacı

Germencik ilçesinde bulunan Selatin Hatıra Ağacı 1200 yaşında, 9 metre gövdeli oldukça yaşlı bir ağaç. Aynı zamanda ağacın yüksekliği 18 metredir. Özellikle yaşlı ağaçlara ilgi duyanlar arasında Selatin anıt ağaçları büyük ilgi görmektedir. Germencik’e gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Selatin Anıt Ağacıdır. Son olarak, Selatin Hatıra Ağacına gelen ziyaretçiler, ağacın bulunduğu çeşitli dinlenme alanlarında dinlenip doğanın tadını çıkarabilirler.

 • ·Magnesia Antik Kenti

Magnesia Antik Kenti, Germencik ilçesine bağlı Tekin köyü yakınlarında yer almaktadır. Bu konuda Magnesia antik kentinin Magnes ve Giritliler tarafından kurulduğuna dair rivayetler bulunmaktadır.

Magnesia Antik Kentinin tarihi serüvenlerine bakıldığında birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı söylenebilir. Bu bakımdan Magnesia Antik Kenti nihayet Roma devletinin egemenliğine girmiştir.

Günümüzde Magnesia Antik Kenti, farklı dönemlerden ve farklı medeniyetlerden birçok kalıntıya sahiptir ve dolayısıyla burayı ziyaret edenler farklı medeniyetlerin dokularıyla karşılaşacaktır. Germencik’in görülmeye değer yerleri hakkında verilen bilgilere bakıldığında Magnesia Antik Kentinin önemi çok büyüktür.

 • Leukophryene Tapınağı

Leukophryene Tapınağı sözde Arkaik dönemde inşa edilmiş, ancak tapınağın süreç içinde bilinmeyen nedenlerle yıkılmasının ardından Helenistik dönemde yeniden inşa edilmiştir. Aynı zamanda söz konusu tapınak Anadolu’nun dördüncü büyük tapınağıdır. Leukophryene Tapınağı’nın tarihi olarak ünlü mimar Hermogenes tarafından yaptırıldığı söyleniyor.

Kapanış

İçeriğimizde bahsettiğimiz gibi Germencik Gümüş Kaplıcası çevresinde bulunan doğal güzellikler, tarihi kalıntılar ve birçok değerli mekâna sahiplik etmektedir. Eğer kaplıca alanında uzun süreli kalmayı düşünüyorsanız gezilecek yerlere de bir göz atın derim!

Eğer daha önce bu kaplıca alanına gittiyseniz deneyimlerinizi bizimle paylaşmak için aşağıda bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz. Böylelikle, ilk defa gidecek olan okuyucularımız da seyahat öncesi daha çok fikir sahibi olabilirler. Şimdiden iyi tatiller dileriz 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu