Nerede - Nasıl Gidilir

Fındıklı Gezilecek Yerler

Türkiye’nin tüm şehirlerini gezip görmeyi kafasına koyan kişiler için Rize çok önemli bir durak. Yemyeşil bir doğanın insanları karşıladığı Rize’de çok önemli yapılar ve bambaşka bir kültür sizleri bekliyor olacak. Tabi ki tüm güzellikler Rize’nin merkezinde yer almıyor. Etrafındaki ilçelerinde de muhteşem manzaralar, tarihi yapılar ve sıcakkanlı insanlar ile karşılaşmak mümkün. Yıl içerisinde bir çok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olan Fındıklı, Rize iline bağlıdır.

Fındıklı 16 binlik nüfusuyla birlikte Rize’nin sevilen ilçelerinden bir tanesi. İlçenin fotoğraflarına baktığınızda adeta animasyon filmlerinden fırlamış gibi bir ilçe olduğunu fark edersiniz. Yemyeşil bir doğanın arasında, sınırlı sayıdaki yapılarda oturan insanlar hayatlarına son derece mutlu bir şekilde devam ediyorlar. Fındıklı gezilecek yerler ve muhteşem doğası da her yıl dışarıdan binlerce kişinin gelmesini sağlıyor.

Fındıklı, Lazca konuşan kişilerin çok yoğun olduğu bir ilçedir. İlçenin tamamı bu dili kullanıyor diyebiliriz. Bunun yanında şehrin ana geçim kaynağının fındık olduğunu söylemek sizi şaşırtmayacaktır. Ancak Rize’nin bir ilçesi olması sebebiyle çay üretimi de oldukça yüksek seviyede. Fındıklı gezilecek yerler için şehre gelen kişiler de her yıl halkın belirli oranda gelir elde etmesini sağlıyor.

Eskiden Viçe olarak isimlendirilen Fındıklı’nın tarihine baktığımızda 1500’lü yıllara kadar uzandığını görüyoruz. O dönemde Roma ve Bizans İmparatorluğu’nun bünyesinde bulunan Fındıklı her zaman Osmanlı’nın hedefleri arasında yer alıyordu.

Fatih Sultan Mehmet hükümdarlığı döneminde fethettiği yerlere Fındıklı ilçesini de ekledi ve bu muhteşem ilçe Osmanlı sınırlarına katıldı. O günden beri Türklerin kullandığı bu coğrafyanın gezilip görülmesi gereken yerlerini hep birlikte inceleyelim.

Olympos Gezi Rehberi için tıklayınız…

Mençuna Şelalesi

mencuna-selalesi
Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi buz gibi suyuyla daracık bir vadiden akan bu şelale sizi büyülemeyi başaracak. Gürül gürül akan ve görkemli bir görüntü ortaya çıkaran sular hem Fındıklı’nın hem de Karadeniz’in kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden bir tanesi.

Yaklaşık 70 metre yükseklikten dökülen sular harika bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Etrafında özel konaklama alanları yer aldığı için Fındıklı tatilinizi burada geçirmeniz en doğru seçenek olabilir.

Sizler için hazırladığımız Fındıklı gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan şelalenin isminde yer alan Mençuna hissedar anlamına geliyor. Hissedar Şelalesi olarak çevrilebilen bu şelalede ortaya çıkan görüntü sizi büyüleyeceğinden fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. İsterseniz suyun döküldüğü yerde yüzebilir, isterseniz yalnızca fotoğraf çekilmekle yetinebilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış.

Çağlayan Vadisi

findikli-caglayan-vadisi
Çağlayan Vadisi

Çağlayan Vadisi, Karadeniz’in yemyeşil vadileri ülkemize oksijen vermeye devam ederken ortaya muhteşem görüntülerin çıkmasına sebep oluyor. Çağlayan Vadisi de bu unutulmaz görüntüleri sunan yerlerden bir tanesi. Yemyeşil iki dağın arasında bulunan vadinin suları tıpkı Karadeniz suları gibi hırçın akıyor.

Uzun doğa yürüyüşleri sizin için harika bir aktiviteyse Fındıklı gezilecek yerler arasında bulunan Çağlayan Vadisi muhteşem bir seçenek olacak. Karadeniz’de yer alan ve adeta saklı bir cennet olan Çağlayan Vadisinde doğanın içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Yürüyüşünüzün tamamı ağaçların arasında, yemyeşil bir doğada gerçekleşiyor. Vadide başlayan yürüyüşünüzü vadiden ismini alan Çağlayan Köyü’nde sonlandırabilirsiniz. Köyle vadinin arası yaklaşık 5 kilometre. Ancak tertemiz oksijeni içinize çekerken bu mesafenin nasıl kat edildiğini hatırlamayacaksınız bile.

Fındıklı Merkez Cami

Fındıklı Merkez Cami 18. yüzyılda inşa edilmiştir. Fındıklı ilçe meydanında bulunan, Fındıklı Merkez Cami Fındıklı gezilecek yerler arasında sizlere sunabileceğimiz seçenekler arasında yer alıyor. İki katlı ve dikdörtgen bir formda inşa edilen cami tarihin izlerini en iyi şekilde yansıtmayı başarıyor.

Caminin oldukça zengin dış süslemeleri bulunmakta. Camiyi gördüğünüz anda neden önemli bir yapı olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak caminin iç kısmında da sizi başka sürprizler bekliyor. Caminin iç mimarisi de kusursuz bir şekilde tasarlanmış. Fındıklı’yı ziyaret ederseniz bu camiye uğramayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu