Nerede - Nasıl Gidilir

Eymir Gölü Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti?

ODTÜ’nün incisi, Ankara’nın saklı güzelliği Eymir Gölü, doğanın mutlaka görülmesi gereken güzelliklerinden biri. Eymir Gölü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne aittir.

Zengin flora ve eşsiz faunaya sahip devasa bir doğal anıttır. Kışın donan ve farklı bir çehre sergileyen göl, her mevsim ziyaretçilerini büyülüyor.

Şehrin karmaşasından uzaklaşıp bambaşka bir güzellikler dünyasına adım atan bu ortam, Ankara’nın en ücra köşelerine bile ortalama 30 dakika uzaklıkta. Yani şehir merkezinde ama verdiği huzurla şehirden uzak.

Bozulmamış doğası size kendinizi milli parkta gibi hissettiriyor. Günün stresinden kaçmak isteyenlerin ziyaret ettiği göl, kıyısındaki mis kokulu çam ağaçlarına bir kez daha hayran bırakıyor. Ruh terapisi için, Eymir Gölü’ne yapacağınız harika bir gezi için daha fazla zaman kaybetmeyin. 😊

Didyma Antik Kenti Ulaşım rehberini inceleyebilirsiniz…

Eymir Gölü Eşsiz Özellikleri

eymir-golu-1
Eymir Gölü
 • 80 metre derinliğe sahiptir.
 • Yaklaşık 0,25 km genişliğinde ve yaklaşık 4,2 km uzunluğundadır.
 • Gölün çevresinde çeşitli bitki türleri bulunmaktadır. Ayrıca burada yüzlerce kuş türü yaşamaktadır. Bunlardan bazıları; Macar ördeği, Bari cinsi, yeşilbaş. Gölü çevreleyen sazlıklarda yuvarlanarak yaşamaktadırlar.
 • Nispeten küçük ve sığ bir göldür.
 • Güney kısmı ıslak çayırlarla kaplıdır. Çevresi tarım arazisidir. Kıyıları üzüm bağları ile kaplıdır.
 • Kadife balığı, turna balığı, yayın balığı ve sazan gibi balıkların yoğun olarak yaşadığı gölde, ne yazık ki kuş popülasyonunda ve toplu balık ölümlerinde düşüş yaşandığı biliniyor.
 • Alanı 1,09 km² ve 108,8 hektardır.
 • Ortalama derinliği 3,8 metredir.
 • En derin yeri 5,5 metredir. Sahilin uzunluğu 9 km’dir.
 • Doğu Kapısı’ndaki bir su terfi istasyonu, ODTÜ yerleşkesinin su ihtiyacını karşılamaktadır.
 • Eymir Gölü, özgünlüğü ve manzarasıyla ülkemizin en büyük zenginliklerinden biridir. Ankara’dan yolu geçenler bu eşsiz deneyimi kaçırmamalı!

Eymir Gölü Giriş Ücreti

eymir-golu-2
Eymir Gölü

Göle giriş ücretsiz olup tüm ziyaretçilere açıktır. Araba ile girmek isterseniz, ODTÜ’den temin edebileceğiniz Göl Giriş Kartına ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde gölün bulunduğu bölgeden araçla geçemeyeceksiniz.

Doğu kapısından girdiğinizde kiralık bisiklet kiralayabileceğiniz birçok yer var. Arabanızı dışarıda bırakıp göle 15-20 dakika yürüyebilirsiniz.

Kartı ODTÜ girişinde alabilirsiniz. Eymir Gölü’nün girişinde konuklardan bir form doldurmaları istenecektir. Adınızı ve soyadınızı, telefon numaranızı ve araç plakanızı doldurup göndererek aracınızı her gün kaydettirebilirsiniz. Kart sahipleri en fazla 4 kişi ile seyahat edebilirler.

Eymir Gölü Ziyaret Saati

 

Hafta sonları dahil her gün açıktır. Sabah 05:00, akşam 22:00 saatleri arasında giriş yapılabilir. Seyahat yazılarımızda verdiğimiz geleneksel tavsiyeyi tekrar edelim. Bence hafta içi erken gelmek daha iyi. Gölün sakinliğini daha güçlü hissedebilir ve doğal bir ortamda doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Eymir Gölü Nerede?

Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Şehrin güneyinde, Gölbaşı mevkiinde, ODTÜ yerleşkesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı 17 km’dir. Bu mesafeye Atatürk Bulvarı üzerinden 20-25 dakikada ulaşılabilir.

Eymir Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Tepelerle çevrili bu göl, büyük Ankara şehrinin koşuşturmacasından uzak. Tüm şehirden uzaklaşmak ve doğanın içinde biraz huzurun ve sessizliğin tadını çıkarmak istiyorsanız burası tam size göre. Gölün iki kapısı vardır.

 • Doğu Kapısı’ndan giriş

Doğu Kapısı’ndan girerseniz İmrahor Vadisi’ndeki Mühte Köyü’nden ulaşım sağlıyorlar. Oran’daki TRT binasının etrafından döndükten sonra ve 2,5 km yürümeniz gerekecek.

 • Batı Kapısı’ndan giriş

Batı Kapısı’ndan girenler Gölbaşı semtindeki polis akademisi lojmanları ile TEDAŞ lojmanları arasındaki yol üzerinde bulunmaktadır. Göle ulaşmak için Tedaş Spor Salonu’nu geçtikten sonra sola dönün.

Ankara-Konya yolundan da göle ulaşabilirsiniz. Gölbaşı Haymana Caddesi’ne dönün. Ardından tekrar sola dönün ve trafik ışıklarını takip edin. Kavşakta tekrar sola dönün ve Eymir Gölü’ne ulaşana kadar devam edin.

Kapanış

Eymir Gölü gezi rehberi tek cümleyle özetlenebilir: Ankara’daysanız burayı ziyaret edin. 😊 Özellikle Ankara’da sevgilinizle gidilecek yerler listenizin başında olmalı. Bisiklete binmek, yürüyüş yapmak, manzarayı seyretmek, özellikle gün batımını izlemek, harika fotoğraf kareleri çekmek, sessiz piknikler, balık tutmak

Ankara’nın göl tutkunlarının yüreğine su serpen ve mevsimsel ifadesini taşıyan Eymir Gölü’nü mutlaka gezi planlarınıza ekleyin. Özellikle kışın karlı manzaraya bakarken bir bardak içilmesi tavsiye edilir. Havasız ve karanlık şehirden kaçmak ve huzurun tadını çıkarmak istiyorsanız Eymir Gölü ile Ankara sizi bekliyor!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu