Gezilecek Yerler

Ermenek’te Gezilecek Yerler

Anadolu toprakları çok uzun yıllardır insanlara ev sahipliği yapıyor. 1071 senesinde Türkler Anadolu’ya girmeden önce de bu topraklarda insanlar yaşıyordu. Araştırmalar özellikle Konya bölgesinde çok eski yıllara dayanan eserleri ortaya çıkarmakta. 5000 yılı aşkın süredir insanların bu coğrafyada yaşamına devam ettiği tahmin ediliyor.

Ermenek, Batırması ile meşhur bir yerdir. Genelde yaz aylarında yenmekte olan Batırma (Cevizli, Etli ve Deli Batırık) çeşitleri bulunmaktadır.

Ermenek olarak isimlendirilen bölge de binlerce yıldır kullanılan alanlardan bir tanesi. İlk etapta Konya iline bağlı olan Ermenek sonrasında Karaman iline bağlanmıştır. Hiçbir zaman turizm merkezine dönüşmeyen ilçede huzurlu ve tatil yapmanız mümkün.

Çok sayıda doğal güzellik ve tarihi yapı ile bezenen Ermenek gezilecek yerler listemiz sizin için hazır. Hemen listemizdeki kaçırılmaması gereken yerleri incelemeye başlayın.

Ermenek’te yetiştirilmek üzere bir çok ağaç çeşidi bulunmaktadır; elma, kiraz, şeftali, kayısı, erik, iğde, ceviz, çilek, kivi, fındık, zeytin.

Bozcaada Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

Ermenek Barajı

ermenek-baraji

Ermenek Barajı, hazırladığımız Ermenek gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alıyor. Ermenek ilçesinin bulunduğu bölge çok uzun süre kuraklıkla boğuşmuş ve ürün almakta zorlanmış.

Teknoloji hayatımıza tam olarak girmeden önce insanlar burada yaşamakta ciddi zorluklar çekerlermiş. Ancak sonrasında yapılan atılımlarla birlikte bölge canlanmış ve tarıma son derece elverişli bir hale gelmiş. Ermenek Barajı bu dönüşümün başkahramanlarından bir tanesi.

Bölgede yer alan susuzluk sorununu çözmek adına yapılan Ermenek Barajı bunda sonra derece başarılı oldu. Barajın içerisinde belediye tarafından işletilen tekneler yer alıyor.

Bu teknelerle barajın güzelliğinin daha yakından tecrübe etme şansınız bulunuyor. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız sosyal medya hesaplarınız için bu barajdan muhteşem fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Ilısu Şelalesi

Ilısu Şelalesi genel yapıları sebebiyle her zaman insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Ilısu Şelalesi, Karaman merkezine 25 kilometre uzaklıkta olup ve ulaşım çok zor değildir.

Özel aracınız bulunuyorsa aracınızla birlikte şelalenin yanına kadar gitmeniz mümkün. Ilısu Şelalesi kaynak suyu burada yaşan bölge halkının içme suyunu karşılamaktadır.

Sıcak yaz aylarında bölgeyi ziyaret ederseniz şelale, serinlemeniz için muhteşem bir alan. Büyük bir şiddetle yere düşen şelale sularından tek bir avuç almanız dahi serinlemeniz için yeterli olacak. Şelalenin bulunduğu alandaki ormanlıkta yürüyüş yapabilirsiniz.

Tol Medresesi

ermenek-tol-medresesi

Tol Medresesi, Karaman’ın Ermenek ilçesinde yer almaktadır. Bildiğiniz üzere Karamanoğulları bu bölgede bulunan bir beylikti. Beyliğin önde gelen isimlerinde bir tanesi olan Emir Musa Bey 1339 senesinde bir medrese yapılmasını istedi ve günümüze kadar ulaşmayı başaran Tol Medresesi ortaya çıktı.

Tol Medresesi, Karamanoğlu zamanında inşa edilmiş ilk Medrese olma özelliğini taşımaktadır.

1611 senesinde onarıma ve bakıma alınan medresenin genel hatları korundu ve küçük yenilemeler yapıldı. Tarihçilere göre bu medrese, Karamanoğulları tarafından yapılan ilk medrese olma özelliğine de sahip. Bu yüzden Ermenek gezilecek yerler listemizde kesinlikle atlanmaması gerekiyor.

Ermenek Ulu Cami

ermenek-ulu-cami

Ermenek Ulu Cami, Ermenek ilçesinde Çınarlı mahallesinde yer almaktadır. İlçenin büyük bir kısmında, eski dönemde inşa edilmiş olan camiler bulunur. Tarihi yapısı ile dikkat çeken bu yapılarda ibadet etmek herkes için inanılmaz bir deneyim olacaktır. Ermenek ilçe merkezinde yer alan Ulu Cami bunun en büyük kanıtlarından birisidir.

Tol Medrese gibi Emir Musa Bey tarafından inşa edilen cami muhteşem bir görüntüye sahip. Sütunlarında ve tavan işlemlerinde muhteşem ayrıntılar ile karşılaşmanız mümkün.

Zeyve Pazarı

 

Hazırladığımız Ermenek gezilecek yerler listesinde yalnızca doğal güzelliklere ya da tarihi yapılara yer vermiyoruz. Dışarı çıkıp gezmeyi ve alışveriş yapmayı seven kişiler için de muhteşem adreslerimiz var.

Zeyve Pazarı Ermenek ilçesi için bu alanların ilk sırasında yer alıyor. Ermenek gezilecek yerler listemizde kendisine yer bulan bu pazarda el yapımı takılar satılmakta. Haftanın her gününde muhteşem takılar görmek mümkün.

Bölgenin genel özelliği olarak bu pazarda da fiyatlar oldukça ucuz. Ermenek gezilecek yerler araştırmasında bulunan okuyucularımızın yanına çok fazla para almasına gerek olmayacak. Beğendiğiniz özgün takıları almanın keyfini sürebilirsiniz.

Ermenek, Zeyve Pazarı arası ortalama 30 km uzaklıkta yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu