Gezi Rehberi

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2023 (Nasıl Alınır?)

Doğu Ekspres seyahati son yıllarda sosyal medyanın da yaygın kullanılması ile birlikte genç nesil arasında oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir. Kars kenti ve yol güzergahı üzerindeki Doğu Ekspresi geçtiği güzergah şehirlerin tanınmasını sağlamıştır. Artan yoğun talep karşısında biletler hemen tükenmekte ve şirketler taleplere karşısında yetersiz kalmaktadırlar. Bilet satışı yoğun olduğu için en az bir ay önceden büyük bir titizliklere biletlerinizi almayı tercih ediniz.

Doğu Ekspresinin son durak noktası Kars’tır. Bu şehirde insanlar Selçuklu Dönemi, Osmanlı Dönemi ve bölgenin kısa bir dönem Rusların eline geçmesi nedeniyle de Baltık Rus tarzı mimari eserlerle büyük bir göz şenliği yaşamaktadırlar. Bu turizm patlaması sayesinde Bölgedeki yerel işletmeler ve iş yerlerinin yüzleri gülmüştür. Kış mevsiminde artan talep karşısında fiyatların yükseldiği ve stokların erkenden tükendiği gözlenmektedir.

Kars bölgesi doğal güzellik bakımından oldukça zengindir. Borluk Vadisi, Ani Harabeleri, Kars Kalesi ve şehirde yer alan Baltık mimarisi eserleri, Sarıkamış Kayak Merkezi, Çıldır Gölü, Susuz Çay ve Aşıklar atışmasıdır. Kars şehrinde gece düzenlenen aşıklara atışmasının verdiği tat paha biçilemez çok eski tarihlerden beridir devam eden bu sözlü gelenek dinleyenlerim etkisi altında bırakmaktadır.

Örtülü Kuşetli Vagon, gece hat trenlerinde bulunmakta, evcil hayvan kabul edilmemekte ve birden fazla kişi ile rahat bir yolculuk yapılmaktadır. Örtülü kuşetli vagonda 2 şerli koltuklar bulunmakta ve 4 kişilik yatak şeklini alabilmektedir. Koltukların arasında katlanabilir masa yer almaktadır.

Antalya’nın Tarihi ve Turistik Yerlerini inceleyebilirsiniz…

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

dogu-ekspresi-seferleri
Doğu Ekspresi

Doğu Ekspres biletleriniz 30 gün öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Devler Demiryolları sitesinden online olarak satışa sunulmaktadır. Tatile çıkmadan 30 gün önce biletinizi almalısınız. Bazı zamanlarda artan yoğunluk nedeniyle bilet bulunamamaktadır.

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri ve Özellikleri

dogu-ekspresi-vagon

Doğu Ekspresi treninde üç farklı vagon seçeneği bulunmaktadır. Bunlar:

  • Pulman, Tasarım olarak otobüse benzeyen koltukta seyahat edilir. Yatak yoktur ortak kullanım ait tuvalet bulunmaktadır.
  • Pulman vagon yapısında iki artı bir koltuk düzeni bulunur. İsterseniz seyahat esnasında koltuğunuzu geriye doğru yatırabilirsiniz. Koltukların kenar kısmında şarj yerleri ve prizler mevcuttur. Masalar koltukların aralarında bulunmaktadır. Evcil hayvanlarınızı yanınızda getirmenize sadece bu vagon tipinde izin verilir.
  • Örtülü Kuşetli Vagon: 4 kişilik kompartıman bileti ile ranza olarak kullanılabilen koltukları ile sizi yataklı vagon kadar rahat hissettirecektir. Seyahatte kullanmanız için size temiz çarşaf ve yastık kılıfı verilmektedir. Koltuklar açıldığı zaman yatak haline dönüşebilmektedir. 4 bileti alırsanız rahat rahat seyahat edebilirsiniz. Koltukların ortasında katlanabilir masa mevcuttur.
  • Yataklı Vagon: En rahat ve vagonlu olan türüdür. İçerisinde yatak, buz dolabı, priz, masa ve lavabosu yer almaktadır. Masanızın üzerinde rahatlıkla yemek yiyip kitap okuyabilirsiniz.
  • Yemekli Vagon: Uzun süren yolculuklarda vagon içerisinde yiyecekler ve içecekler yedi yirmi dört seyahat edenlere satılmaktadır. Dörder kişilik masalar mevcuttur. yemekler hızlı bir şekilde istekleri doğrultusunda yolculara sunulur.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatlarının Yıldan Yıla Değişimi

dogu-ekspresi
Doğu Ekspresi
  • 2019 yılı yataklı vagon Doğu Ekspresi Bileti 140 TL,
  • 2020 yılı yataklı vagon Doğu Ekspresi Bileti 400 TL,
  • 2021 yılı yataklı vagon Doğu Ekspresi Bileti 480 TL,
  • 2022 yılı yataklı vagon Doğu Ekspresi Bileti 650 TL,
  • 2023 yılı yataklı vagon Doğu Ekspresi Bileti 1550 TL.

Doğu Ekspresinin Gidiş-Dönüş Güzergahı Nedir?

Doğu Ekspresinin Gidiş-Dönüş güzergahı Ankara’dan başlar ve Kars’ta sona erer. Ankara ve Kars arasında yolcularına hizmet vermekte olan Doğu Ekspresinde Ankara doğu ekspres güzergah noktaları Ankara dan başlayarak Kayseri, Sivas, ardından Erzincan ve Erzurum’dan geçerek Kars’a ulaşır. Yolculuk bazı durumlarda değişse de ortalama 25 saattir. Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars güzergahıdır.

Doğu Ekspresi Turu Kaç Gün Sürüyor?

dogu-ekspresi-bilet
Doğu Ekspresi

Akıllarda soru işareti yaratan soru Doğu Ekspres kaç gün sürüyor sorusunun cevabı 25 saattir. Siz kendi isteğinize göre Karsta kalış sürenizi değiştirebilir dönüş için ona göre bir bilet tarihi belirleyebilirsiniz. Doğu Ekspresi Ankara Kars arası 26 saat sürmektedir.

Doğu Ekspresine Hangi Mevsimde Gidilir?

Doğu Ekspres güzergahı sahip olduğu güzelliklerle her mevsim insanlara farklı farklı göz şölenleri sunmaktadır. Yaz mevsiminde ayrı bir güzel olan bu seyahat Kışın daha başka güzel olmaktadır. Karın her yeri örttüğü adeta bembeyaz bir masal aleminde gibi bir kaç gün yaşama fırsatı sunuyor sizlere. Tamamı donmuş Çıldır Gölü üzerine kayak yapmak ve atların çektiği kızaklarla eşsiz fotoğraf ve unutulmaz anılara sahip olabilirsiniz.

Doğu Ekspresinde Bilet Fiyatları

Bilet  listesi alınan bilet sınıfına göre değişiklik göstermektedir. Doğu Ekspress fiyat listesinin içlerinde en uygun fiyatlı olanı Pulman tarzı olandır. Yataklı Vagon türünün fiyatları diğerlerine göre daha yüksek olmakla birlikte en çok tercih edilen seyahat türüdür.

Doğu Ekspresinde Sigara İçiliyor Mu?

Doğu Ekspres seyahati esnasında diğer yolcuların rahatsız olmaması ve yangın çıkmaması için vagon içinde sigara içilmesi yasaktır. Ancak Doğu Ekspres güzergahı boyunca durulan mola verilen istasyonlarda rahatlıkla aşağıya inerek sigaranızız içebilirsiniz.

Doğu Ekspresinde Priz Var Mı?

Doğu Ekspres turları boyunca seyahat edeceğiniz vagonunuz eğer yataklı vagon ise her odada priz mevcuttur. Odada aynı anda birçok elektrikli alet çalıştırmak ve elektronik cihazlarınızı şarj etmede sıkıntı yaşamamanız adına priz çoğaltıcı bulundurmalısınız. Çünkü hem buzdolabı hem şarj aleti ve odanızı aydınlatmak için gece lambası kullanmak istemeniz durumunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Kaç Km Hızla Gidiyor?

dogu-ekspresi-2023
Doğu Ekspresi 2023

Doğu Ekspres Turları Ankara’dan başlayıp Kars şehrine varana kadar toplamda 25 farklı durakta durmakta ve mola vermektedir ortalama seyahat süresi 25 saat olarak bilinmektedir. Trenin saatteki ortala hızı 80 Kilometredir. Tabi ki bu mevsim ve bazı zorlu şartlara göre değişiklik göstermektedir.

Sonuç

Doğu Ekspres güzergahı toplamda 1933 kilometredir. Ankara ve Kars arasındaki bu seyahat ortalama 25 saat sürmektedir. Bu muhteşem seyahat esnasında doğa sizleri farklı birçok güzellik ile kucaklamakta ve kendine hayran bırakmaktadır. Seyahat esnasında dört kişilik bir vagonda arkadaşlarınız ile ölümsüz anılar biriktirebilirsiniz ya da yeni insanlar tanıyıp onlarla eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Vagonların içinde tuvaletler bulunmaktadır gayet temiz ve ferahtırlar. Evinizden yapıp getirdiğiniz ürünler bozulmasın diye onları buzdolabınızda saklayabilirsiniz. Oda içindeki masada dostlarla yapılan dostlarla içilen kahvenin hatırı unutulmaz. Yemek yemek için yemek vagonuna giderek orada farklı yemekler tatma zevkini deneyimleyebilirsiniz. Yemek esnasında farklı insanlara tanıyıp yeni dostluklar kazanabilirsiniz.

Ancak dikkat etmeniz gereken nokta kendinize ait vagonunuz da değerli eşyalarınızı bırakamayınız çünkü odalar sadece içerden kilitlenebiliyor dışardan kilitlenemiyorlar. Gece uyurken eğer odanızda tanımadığınız birisi kalıyor ise güvenlik önlemleriniziz elden bırakmayın ne olur ne olmaz. Her odada priz bulunmaktadır.

Gelirken yanınıza yedek kıyafet, yemek, içecek, tuvalet kağıdı, ıslak mendil, çoklu priz ve en önemlisi bu harika masalımsı anları ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinesi almayı unutmayınız. Vagonunuzda cam kenarında güneşin batışını izlerken oluşan romantik anın tadını şarabınızı ya da içkinizi yudumlarken çıkarmak isterseniz trende içki satışı yoktur ancak gelirken çantanızda trene sokmanız serbesttir.

Tren mola vermek için yol üzerinde güzergahlar da durduğu zaman görevli size buraya özgü sipariş verebileceğiniz yemek listesini getirmekte ve siz eğer isterseniz tren durduğunda yemeğiniz sizi beklemektedir. Bu sayede o yöreye özgü yemek ve tatlıları deneyimleme şansına sahip oluyorsunuz. Seyahat esnasında valizlerini koymak için ayrı bir bölüm gösterilmiyor valizleriniz sizinle aynı oda bulunmak zorundalar.

Eğer valiz sayınız çok ise onları masanın üzerine koymaktan başka şansınız kalmıyor ama o zamanda yemek yiyecek ve kitap okuyacak alanınızı yok etmiş oluyorsunuz. Doğu Ekspresi içerisinde duş bulunmamaktadır. Yataklı vagonlarda lavabo mevcuttur. Seyahat esnasında en güzel manzaralar İliç ve Erzurum arasında bulunmaktadır. Sizde unutulmaz bir kış tatili ve ömrünüz boyunca unutulmayacak yeni arkadaşlıklar edinmek istiyorsanız Bu tatil fırsatını kaçırmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu