Gezi Rehberi

Doğanbey Köyü Gezilecek Yerler

Ege’nin saklı köylerine inmek ve inanılmaz doğal güzellikler ile karşılaşmak istiyorsanız Doğanbey Köyü ziyaret etmeniz gereken yerler arasında ilk sırada bulunuyor. Son derece mütevazi bir yapıya sahip olan köyde yeşilin yanı sıra morun ve sarının da her tonunun Ege’nin maviliği ile nasıl buluştuğunu görebilirsiniz.

Tarihi taş evleri, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla birlikte bir köyün daha ne kadar güzel olabileceğini düşünmeye başlayacağınız bu köy içinizdeki keşfetme aşkını ortaya çıkaracak.

Birçok insan tarafından bilinmeyen Doğanbey Köyü’nü gördükten sonra kesinlikle görülmesi gereken ancak saklı kalmış yerlerin bulunduğunu fark edecek ve bu bölgeleri ziyaret etmek için yollara düşeceksiniz.

Sizler için hazırladığımız Doğanbey Köyü gezilecek yerler listesine geçmeden önce köyün tarihi hakkında da biraz bilgi vermek istiyoruz.

Doğanbey Köyü, Aydın’ın Söke ilçesinde bulunmaktadır. Burası eski bir Rum köyü. Dilek dağları tarafından çevrelenmiş olan bu köy Kurtuluş Savaşı sonrasında Yunanistan’a göç eden Rumlardan kalan evlerin restore edilmesi ile birlikte ayakta kalmış. Selanik’ten ülkemize dönen Türkler bu evlere yerleştirilmiş ve burada yaşamaya başlamışlar.

Türkler buradaki iklim şartlarını analiz ettikten sonra Doğanbey Köyü’nün yerini bir miktar değiştirmişler. Köy halkı tarıma daha elverişli olan kısma geçmiş ve bu kısımdaki yapılaşma ile adeta yeni bir köy kurulmuş.

Ancak eski bölgede kalan Rum evleri hiçbir zaman tahrip edilmemiş ve çok iyi bakılmış. Böylece bu evlerin tamamı günümüze ulaşmayı başarmış. Doğanbey Köyünün nasıl bir yer olduğunu merak ediyorsanız kısaca bahsetmek gerekirse kendine has, sakin ve sessiz bir köydür.

Zaman geçtikçe köy büyümüş ve iki köy tekrar birbirine bağlanmış. Artık Doğanbey Köyü gezilecek yerler listesindeki bölgeleri ziyaret ettiğinizde karşınıza farklı kültürlerin birbirine bağlandığı tek bir köy çıkıyor.

Rum ve Türk mimarisinden oluşan evler, Arnavut kaldırımları ve yemyeşil doğası ile birlikte bu harika köyü ziyaret ettiğinize kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Doğanbey köyüne gitmek için, Aydın’ın Söke ilçesine varmanız gerekiyor sonrasında ise 35-40dk’lık bir yolunuz kalıyor.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

dilek-yarimadasi-büyük-menderes-deltasi
Dilek Yarımadası

Köyün hemen giriş kısmında Büyük Menderes Deltası Milli Parkı yer almakta. Bölgenin doğal yapısının korunmasında çok önemli bir yere sahip olan bu milli parkta bisiklet yolu, seyir terası, yağmur barınağı, mağaralar, dalış noktaları ve restoranlar yer alıyor.

Köye geldiğinizde kusursuz bir şekilde korunan harika doğayı gözlemlemek adına bu parka giriş yapabilirsiniz.

Parkın içerisinde yapılabilecek farklı aktiviteler bulunmakta. Balıkçılık bunlardan bir tanesi. Olta balıkçılığını seviyorsanız bu milli park tam size göre.

Bunun yanında piknik yapabilir, bisiklet sürebilir ya da doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz. Amatör olarak fotoğrafçılık yapıyorsanız Doğanbey Köyü gezilecek yerler listemizin ilk sırasında bu milli park size muhteşem manzaralar sunabilir.

Tarihi Rum Evleri Arasında Yürüyüş Yapın

Sizin için hazırladığımız Doğanbey Köyü gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında tarihi Rum evleri yer alıyor. Yüzlerce yıl öncesinde inşa edilen bu taş evler günümüze kadar ulaşmayı başarmış durumda. Evlerin arasında gezerken doğal güzelliklerin yanında tarihi dokuyu da rahatlıkla hissedeceksiniz.

Köydeki Rum evlerinin içerisinde en ünlüsü Papazın Evi olarak isimlendirilen yapı. İsminden de anlaşılabileceği gibi Rum döneminde papazın yaşadığı bu ev insanların uğrak noktasıydı.

Sonrasında da köy için önemli bir sembol haline geldi. Tarihi evleri seviyorsanız Papazın Evi’ni gezmeden bu alandan ayrılmamanızı öneriyoruz.

Osmanlı Kıyafetleri Müzesi’nde Tarihe Dokunma Fırsatı

Sizlere Doğanbey Köyü gezilecek yerler listesinde sunabileceğimiz son adres Osmanlı Kıyafetleri Müzesi olacak. Köyde aktif olarak yaşamaya devam eden yalnızca 1 aile bulunuyor.

Hala köyde yaşayan Aksoy ailesi köyü canlı tutmasının yanı sıra Osmanlı Kıyafetleri Müzesi’ni de kurarak bölgeyi çok daha değerli bir hale getirmiş.

Açılan müzede Osmanlı döneminden köyde kalmış olan eşyalar, fotoğraflar ve belgeler yer alıyor. Bütün bu eserleri yakından görme şansını elde edebileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu