Nerede - Nasıl Gidilir

Didyma Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti?

Didyma Antik Kenti, Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden biridir. Sadece bu tapınağı görmek için bile Didim’e gelebilirsiniz. 2500 yıl önce yapılmış onlarca muhteşem sütunun günümüze kadar gelmiş olması çok muhtemeldir. Bu şanlı tarihi görme şansını kaçırmayın.

Burası gerçekten bir antik şehir değil, eski bir hac merkezi ve bir kehanet tapınağıydı. Büyü, kehanet gibi inançlar eski çağlarda yaygındı. Hatta insanlar bu inanışlara dayanarak gelecek planları bile yapmışlardır.

Bu çoktanrıcılık çağında, duygular bile tanrılara atfedilirdi. Örneğin; Eros bildiğiniz gibi aşk tanrısıydı. Sadece duyguların değil, denizlerin, göllerin ve şarabın da kendi tanrıları vardı. Işık ve güneş tanrısı ise Apollon’du.

Siz de bu antik tarihi hissi almak istiyorsanız sıradaki gezi rotanıza burayı eklemelisiniz.

Didyma Antik Kenti Nerede?

didyma-antik-kenti
Didyma Antik Kenti

Didyma Antik Kenti, Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden biri olarak öne çıkan Aydın’ın Didim ilçesinde bulunuyor.

Diğer bir deyişle Milet, bugünkü adıyla Didyma ilçe merkezine 1 km uzaklıkta bulunan Didyma antik kenti Didyma’nın dini merkeziydi.

Türkiye’nin en popüler plajlarından biri olan Altınkum Plajı’na 3 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Didim ilçesine bağlanan Yenihisar köyü sınırları içerisindedir.

Didyma Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Didyma Antik Kenti’ne ulaşmanın birkaç yolu var. Bunlardan ilki toplu taşımadır. Ayrıca minibüsler de tercih edilen bir diğer ulaşım aracıdır. Didim merkezden hareket eden ve Yenihisar köyüne sefer düzenleyen minibüslerle kolayca ulaşılabilir.

Özel araç ile seyahat ediyorsanız öncelikle Didim merkeze ulaşım ayarlamanız gerekecektir. Buradan Yenihisar ilçesi tabelalarını takip ederek bölgeye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Altınkum Plajı ile yolu takip ederek aynı katta yer alan Didyma Antik Kenti’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Didyma Antik Kenti’nin bazı şehirlere olan uzaklığı şu şekildedir:

Şehir                                         Mesafe                                      Süre

İzmir 130 km 1,5 saat
Muğla 101 km 1,5 saat
Afyon 347 km 4,5 saat
Balıkesir 293 km 3,5 saat
Çanakkale 449 km 6 saat
Denizli 126 km 2 saat
Manisa 156 km 2 saat
Isparta 293 km 3,5 saat
Ankara 604 km 8 saat
İstanbul 685 km 9 saat
Bursa 442 km 6 saat

 

Didyma Antik Kenti Giriş Ücreti

didyma-antik-kenti-2
Didyma Antik Kenti

Didyma Antik Kenti için en cazip yol müze kart sahibi olmaktır. Çünkü müze kart sahipleri yılda 2 kez ücretsiz giriş yapabilmektedir. Müze kart plus sahipleri ise sınırsız olarak bu antik kente giriş sağlayabilirler.

Didyma Antik Kenti giriş ücreti ise kişi başı 50 TL’dir. Siz de bu harika antik kente gelerek dünyaca ünlü Apollon Tapınağı’nı yakından görebilirsiniz.

Didyma Antik Kenti Ziyaret Saati

  • Açılış Saati: 08:30
  • Kapanış Saati: 17:30
  • Gişe Kapanış Saati: 17:00

(Ayrıca Didyma Antik Kenti haftanın her günü açıktır.)

Didyma Antik Kenti Hakkında Bilgi

Aydın il merkezine 103 km uzaklıkta bulunan Apollon Tapınağı, 1937 yılına kadar süren çalışmaların ardından 1858 yılında İngilizler tarafından gün yüzüne çıkarılmıştır. Muazzam boyutuyla görenleri büyüleyen tapınağın M.Ö. 6. yüzyılın ortalarında yapıldığı tahmin ediliyor. Persleri yenen Büyük İskender adına yapılan tapınak Helenistik mimaride inşa edilmiştir.

Didyma’nın tarihi yerleri arasında oldukça önemli olan Didyma Antik Kenti, özellikle Apollon Tapınağı’nı görmek için listenize eklemeniz gereken yerlerden biri.

Didim antik kentine yolunuz düşerse Apollon Tapınağı’nı daha yakından görmenizi tavsiye ederim. Apollon adına yapılmış üçüncü büyük tapınak olarak önemli bir yer kaplar ve aynı zamanda Didyma’nın simgesi olan Medusa kabartmasını da barındırır.

Kapanış

Eğer siz de tarih kokan yerlerde bulunmayı seviyorsanız ve Helenistik döneme ilginiz varsa mutlaka ülkemizde bulunan Didyma Antik Kenti gitmeniz gereken yerlerden biridir.

Daha önce Didim’de bulunan bu tarihi ören yerine gittiyseniz etkilendiğiniz yapıları, yapıların hikayeleri hakkında bilgi vermek için aşağıda yer alan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Milattan önce 7. Yüzyılda inşaatına başlanmış ancak tamamlanamamış bir tapınak. Mitolojik yaratıkların kabartmaları bulunuyor. Oldukça korunmuş bir yapısı var. Bölgede kral yolu da bulunuyor. Müze kart ile girilebilen bölgede Medusa kabartmaları, farklı şekillerde sunaklar da mevcut.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu