Gezi Rehberi

Demre’de Gezilecek Yerler, Demre Nasıl Bir Yer?

Demre bölgesi, Akdeniz kıyısına ve güzel kumsallara sahip olmasına rağmen, elverişsiz doğa koşulları nedeniyle insanların önemli bir kısmı geçimini turizmden ziyade tarımdan sağlamaktadır. Türkiye’de en çok yeşil biberin üretildiği yer burasıdır. Turistik otellerin işletmeciliği ise daha az yapılmaktadır. Genelde buralarda olmaktan memnun olduğun bir şehirdir.

demre-myra

Demre Nereye Bağlı?

Demre Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Akdeniz bölgesinde yer alan 30 bin nüfuslu Antalya’nın küçük ilçelerinden biridir. Bölgenin tarihi çok eski zamanlara kadar uzanmaktadır. Noel Baba’nın da o bölgede doğduğu söyleniyor. Bu nedenle Noel Baba etkinlikleri her yıl 6 Aralık’ta gerçekleşir.

Antik çağlardan kalma çok fazla tarihi kalıntı bulunmamakla birlikte günümüze kadar korunmuş ve en az hasarla ulaşılabilen bir tiyatro bulunmaktadır.

Demre Gezilecek Yerler

 • Myra Antik Kenti
 • Nicholas (Noel Baba) Kilisesi
 • Andriake Antik Kenti ve Likya Medeniyetleri Müzesi
 • Andriake Kuş Cenneti
 • Çayağzı Plajı ve Caretta Caretta Gözlemi
 • Soura (Sura) Antik Kenti
 • Hoyran (Sorouda) Nekropolü
 • Trysa Antik Kenti ve Heroon Anıtı
 • Simena Antik Kenti (Kaleköy)
 • Üçağız Antik Kenti (Theimussa)
 • Kyaenai Antik Kenti
 • Arykanda Antik Kenti
 • Kekova Tekne Turları
 • Burguç Şifalı Soğuk Su (Demre Soğuk Su)

kekova-tekne-turu

Gezilmeye değer yerler Demre ilçesi, görülmeye değer yerler arasında dikkat çekiyor. 18 kilometre uzunluğundaki bu plajda çeşitli piknik ve eğlence alanları ziyaretçilerini bekliyor. Bu mekanlar bölgede kurulmuş birçok restorana bağlıdır.

Deniz ve güneşin iç içe olduğu keyifli bir gün için, yavaş yavaş renklenmeye başlayan Beymelek sahil bölgesini de eklerseniz bölgenin enfes lezzeti mavi yengeç tadına bakmanız önerilir.

Antalya Demre’nin gezilecek çok daha önemli yerleri var. Kekova Adası, Simena Kalesi, Saura Antik Kenti, Trysa Antik Kenti, Heroon Anıtı gibi birbirinden değerli yerler Demre gezilecek yerler listesini oluşturan siz değerli misafirlerimizi bekliyor.

Demre otelleri ve pansiyonlar sayfamızdan da bu değerli yerleri bulduktan sonra karşınıza çıkabilecek konaklamaları görmek ve Demre ziyaret listenizde görmek için yardım alabilirsiniz. Seçilen odaların tüm fiyat bilgilerine ve odaların sunduğu farklı hizmetlere ve alternatif bilgilere ulaşır ve en kısa sürede rezervasyon işlemine başlarsınız.

Demre’de Nerede Denize Girilir?

 • Taşdibi Plajı
 • Çayağzı Plajı
 • Sülüklü Plajı
 • Beymelek Plajı
 • Cağillı Plajı

antalya-demre-tasdibi-plaji

Antalya’nın ilçelerinden biri olan Demre kısa bir sahil şeridine sahiptir ancak bölge deniz turizmi ile uğraşabilir. Genellikle tatillerini kalabalıktan uzak ve doğaya yakın geçirmek isteyenlerin tercihi olan Demre, coğrafi koşulları nedeniyle ziyaretçilerine kısıtlı bir sahil şeridi sunuyor. Bu nedenle, bölgede sınırlı sayıda yüzülebilen plaj bulunmaktadır.

Demre’nin hemen tüm plajlarında deniz temiz ve berraktır. Alan küçük olduğu için plajlar arasındaki mesafe oldukça kısadır. Ayrıca küçük alanın avantajı tarihi binaların sahillere yakın olması ve gün içerisinde hem tarihi turlar hem de plaj keyfi yapılabiliyor.

Antalya Demre Arası Kaç Kilometre?

Antalya Merkezden Demre’ye ve Antalya Merkezden Demre’ye ulaşım karayolu ile mümkündür. Demre’nin Antalya’ya uzaklığı yaklaşık 142 kilometredir. Ortalama 2 saat 20 dakikalık bir yolculuktan sonra bölgeye ulaşım ayarlanabilmektedir. Antalya Otogarından iki saatte bir minibüsler hareket etmektedir.

Demre bölgesinde havalimanı bulunmadığından bölgeye ulaşım hava yolu ile iki farklı seçenek ile düzenlenmektedir. Konumu sayesinde Muğla sınırlarına hizmet veren Dalaman Havalimanı ve Antalya Havalimanı üzerinden uçuşlar bulunmaktadır.

Demre yüzölçümü ve nüfus olarak küçük bir ilçe olduğundan başkentten bölgeye otobüs bağlantısı yoktur. Ancak bölgeye ulaşım Antalya Otogarı üzerinden dolaylı olarak sağlanabilmektedir.

Demre Nasıl Bir Yer?

Demre Antalya körfezinin batısında şehir merkezinin batısındadır. Tarihsel süreç içerisinde başta Likyalılar olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölge, üç tarafı dağlarla çevrili bir alanı kaplamaktadır. Bölge, tarıma da elverişli bir Akdeniz iklimine sahiptir.

Gezilecek ve görülecek birçok önemli yeri olan Demre, M.Ö. Farklı dönemlerden tarihi yapılar, farklı doğal güzellikler ve eşsiz kumsallar var. Ziyaretçilerine huzurlu bir tatil vaat eden bölge, ulaşım bağlantıları açısından da elverişli bir konumda bulunuyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bölgede ayrıca Likya, Bizans ve Roma döneminden kalma tarihi yapılar da bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu