Gezilecek Yerler

Dalyan Gezilecek Yerler

Muğla ilinin Ortaca ilçesi sınırları içinde yer alan Dalyan mahalle statüsündedir. Bulunduğu konum Köyceğiz Gölü ve Akdeniz’in kavuşum noktasıdır. Dalyan iklimi, eşsiz doğa güzellikleri, tarihi mekanları ve plajları ile adeta bir cennettir.

Akdeniz iklimin yaşandığı bu coğrafyada hemen hemen 4 mevsim tişört ile dolaşabilirsiniz. Bölge turizm nedeniyle ilkbahardan başlayarak sonbaharın sonuna kadar göç almaktadır. Turizm açısından diğer önemli bir etkende Caretta Carettaların yumurtaladığı sahile sahip olmasıdır. Dalyan da ve Dalyan çevresinde gezilecek yerler oldukça fazladır.

Çanakkale Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

Dalyan Nerede?

Muğla iline bağlı Ortaca ilçesinde yer alan bir mahalledir Dalyan. Fethiye ve Marmaris in ortasında bir konuma sahip olması nedeniyle turistlerin uğrak mekanıdır. İsim benzerliğinden dolayı çeşme Dalyan gezilecek yerler denince aklınıza İzmir deki Dalyan gelmesin Muğla2da ki şirin tatil beldesi gelsin.

Dalyan’a Nasıl Gidilir?

Dalyan’ a gelmek için kara ve hava yolunu rahatlıkla kullanabilirsiniz eğer aracınız yoksa şehir içi otobüsleri ile Ortaca ilçesine gelip oradan Dalyan Belediye Şehir içi otobüsü ile 15 dakika içinde Dalyan’a ulaşabilirsiniz.

Hava yolu tercih ederseniz de Dalaman havalimanını kullanınız oradan Dalyan’a giden transfer arabaları ile 30 dakika içinde gideceğiniz yere ulaşmış olursunuz. Bisiklet sürmeyi seviyorsanız Ortaca’ dan bir bisiklet kiralayarak da Dalyan’a 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Dalyan Gezilecek Yerler Listesi

Kaunos Kral Mezarları: Antik Karya medeniyeti tarafından yapılan anıt mezarlar Dalyan’ın eşsiz simgelerinden biri haline geldi. M.Ö. 4. yüzyılda bölgede yaşayan Kaunos Krallarının tanrıya daha yakın olmak adına yükseklerde bulunan kayalara kendileri ve ailesi için anıt mezarlar yaptırmışlardır.

Dışardan görüntüsü iki tane ion tarzı sütun üzerine friz ve alınlık oturtulmuştur. Ölen kişinin unvanına ve statüsüne göre mezarı daha işlemeli yapılmıştır. Akşam olduğunda ışıklandırılan anıt mezarlar sevgi yolunda eşsiz bir manzara olarak görüntülenmektedir.

Kaunos Antik Kenti

kaunos-antik-kenti
Kaunos Antik Kenti

Yoğun bir ticaret akışına sahip olan kent Antik dönemde önemli ticaret merkezidir. Bu şehri M.Ö. Miletos’un oğlu olan Kaunos kurmuştur. şehir tarihsel süreçte sahip olduğu ticari potansiyeli nedeniyle çok kez el değiştirmiştir. Antik kentte muhteşem büyüklükte oturaklı yapıda tiyatro, Bazilika tarzında bir kilisesi, Roma tapınağı ve Roma hamamı bulunmaktadır.

Bu görkemli kent sayesinde her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist Dalayanı ziyaret etmektedir. Bu Antik Kent, UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde yer almaktadır. Buraya kara yoluyla ulaşım yoktur bu yüzden karşı tarafa geçerken sandal yada feribot kullanınız. Feribot yolculuğunun ardından 15 20 dakikalık keyifli bir yürüyüş sonrası Kaunos Antik Kentine ulaşabilirsiniz.

Kaptan June’un Kulübesi

Dalyan aşığı ve dalyan sever olması nedeniyle temelli ülkesini bırakıp Dalyanda bir barakada yaşamayı tercih eden June bütün ömrü boyunca caretta carettalar için çalışmalar yapmıştır kendisi yürüttüğü çevreci ve hayvan sever tavrı ile dikkat çekmektedir.

Kaptan June Kulübesi olarak adlandırılan mekanda gönüllü olarak uzun yıllar caretta carettaların bakımını yapmıştır. Bu kalbi güzel insanın kulübesi ziyaret edip faliyetlerini izleyebilirsiniz. Dalyan da Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfını kumuş ve bütün giderlerini kendisi karşılamıştır.

İztuzu Plajı

iztuzu-plaji
İztuzu Plajı

İztuzu Plajı 5 kilometre uzunluğunda tertemiz çarşaf gibi masmavi mutlaka dalyan gezilecek yerler listenizde ilk 3 te olması gereken yerdir. her yaştan insanın rahatlıkla girip yüzebileceği derinleşmeyen ve büyük dalgaların olmadığı sakin bir plajdır. Eğer aracınız yoksa dalyan merkezden kalkan dolmuşlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İztuzu Dalyanağzı Plajı

Bu plaja karadan ulaşım olmadığı için Belediye plajını yürüyerek geçtikten sonra ulaşabilirsiniz Tekne ile gelmek için ise Dalyan dan kalkan teknelerle sazlıkların arasından geçerek ulaşabilirsiniz. Bu plajda Belediyeye aittir.

Dekamer

dekamer
Dekamer

2009 yılında Caretta Carettaları korumak ve popülasyonunu sağlamak ve en önemlisi tedavilerini yapmak için açılan ülkemizin ilk Deniz Kaplumbağası Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezidir. Bu kuruluşu ziyaret edip hakkında bilgi alarak sizde burada gönüllü olarak çalışabilirsiniz. Kesinlikle Muğla dalyan gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Sinek Sekiz Kitabevi

sinek-sekiz-yayinevi
Sinek Sekiz Yayınevi

Dalyana gelip de Sinek Sekiz Kitapevi uğramamak olmaz. Dalyan gezilecek yerler listenizin ilk üçe yerleştirmelisiniz bu mekanı. Sadelik, huzur, ekolojik denge ve kendilerine has ürettikleri yüzde yüz doğal ürünlerine göz atmalısınız. Bu dükkanda kitap ve doğal ürün satışı da yapılmaktadır.

Kargıcak Bay

Kargıcak Koyunda ki tek işletmedir. Kaliteli bir mekan arıyorsanız dalyan civarı gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Kargıcak Bay kendi bahçesinde ürettiği doğal ürünlerini gelen misafirlerine ikram etmekte adeta doğaya uyumlu organik bir mekandır.

Dalyan Radar Tepesi

dalyan-radar-tepesi
Dalyan Radar Tepesi

Muhteşem doğanın güneş batarken ki kızıllığını görmek istiyorum diyorsanız Radar Tepesini ziyaret etmelisiniz. Her yer ayağınızın altında kalıyormuş gibi görünüyor yukardan Dalyan İztuzu Plajı, Çandar Tepesi, Sulungur Gölü ve Köyceğiz Gölü’nü görebilirsiniz. Muğla Dalyan gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz ayrıca buraya gelirken fotoğraf makinanızı da yanınıza almayı unutmayınız.

Sultaniye Kaplıcaları

Karadan Ulaşım olmayan kaplıcalara Dalyan merkezden bineceğiniz motor sayesinde ulaşabilirsiniz Tedavi Merkezi olarak kullanılan bu alanda insanlar çeşitli hastalıklardan kurtulmak için bulunmaktadır. Suyun içinde Kalsiyum sülfat, kalsiyum klorür ve radon bulunmaktadır. Kaplıcanın tarihçesi 2000 yıl öncesine dayanmaktadır.

Dalyan Sülüngür Gölü

dalyan-sulungur-golu
Dalyan Sülüngür Gölü

Dalyan merkezden araba ile on dakika uzaklıkta bulunan bu doğa içindeki eşsiz manzarayı kahvaltı yapmak için tercih etmelisiniz belediyeye ait göl kenarına konumlandırılmış olan masalarda güneşin doğuşunu selamlayabilirsiniz.

Dalyan’da Nerede Kalınır?

Dalayan’ da birçok konaklama fırsatı bulabilirsiniz kaliteli ve kusursuz bir hizmet almak istiyorum diyorsanız Bc Spa Hotel, Dalyan Summer Life Villa Apart Hotel (Adilan Villas-Apartments), hotel Dalyance ve Rota Hotel tercih edebilirsiniz.

Dalyan’da Ne Yiyip Ne İçmeliyiz?

Dalyan’a geldiğinizde mutlaka yöresel yemeklerini tatmalısınız. Yöresel ot kavurması, borana, keşkek ve hakiki doğal sıkım nar suyunu kesinlikle denemelisiniz.

Dalyan’ın Neyi Meşhur?

Dalyan’ın mavi yengeci meşhurdur sevgi yolu kenarında teknelerde tuttukları yengeçleri pişiren kadınların ellerinden mutlaka tatmalısınız. Nar suyu meşhur yüzde yüz organik sıkım bir nar suyu denemelisiniz.

Dalyan Merkezde Ne yapılır?

Dalyan merkez gündüz sakin olsa da geceleri mekanlarda açılan canlı müzik ve düzenlenen eğlence gösterileri ile dolup taşmaktadır.

Dalyan Merkezde Neler Var?

Dalyan’a geldiğiniz zaman öncelikle en göbekte herkesin hatıra fotoğrafı çektirdiği kaplumbağa heykeli var biraz yürüyünce kordon kenarına ulaşılır ve kordon kenarında çeşit çeşit cafe ve gece mekanları bulunmaktadır. kordonun sağ tarafında gezi tekneleri ve karşıya geçek için feribot yer alır.

Sonuç

Güzel bir tatil ve dinlenmek için tercih edilecek yerlerden birisidir dalyan Sizde hem kültürel miraslarımızı ziyaret etmek Kaunosun büyüleyici yapısını incelemek, radar tepesinde güneşin batışını izlemek, Çamur Banyosunda şifa bulmak, denizin tadını çıkarıp güneş altında yanmak istiyorsanız Dalyan’ı tercih etmelisiniz.

Dalyan civarı gezilecek yerler o kadar çok ki bunların en başında Fethiye gelmektedir. Fethiye, Göcek ve Dalaman’da yer alan koy ve plajları aynı gün içinde gezebilirsiniz. Diğer taraftan Akyaka ve Akbük plajlarına da 1 saatlik mesafede olan Dalyan bu cennet yerlerin tam orta kavşak noktasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu