Nerede - Nasıl Gidilir

Çiçekli Köy YakaKöy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir şehir merkezine 30 dakika uzaklıkta bulunan Çiçekli Köy YakaKöy temiz havası, çam ağaçları, rengarenk çiçekleri, kahvaltı mekanları ve piknik alanları ile günübirlik şehir içi geziler için ideal yerlerden biri. Yakaköy, İzmir’in Bornova ilçesinde bulunmaktadır.

Köyler, çağımızın doğal ve sağlıklı yaşam akımı ile popüler oldu sanırım. Bu noktada günübirlik gezilerin ve hafta sonu gezilerinin merkezi olan köy, şehrin hemen yanı başında ama şehrin karmaşasından uzakta olmasıyla bize yardımcı oldu.

Çam ormanlarıyla kaplı dağları ve kayalıkları ile bu iki komşu köy, göz kamaştırıcı temiz havası, baharda rengarenk çiçekleri, cana yakın insanları, yöresel ürünleri ve ağız sulandıran kahvaltı sofraları ve piknikleri ile ziyaretçilerine sıkıcı ve stresli alanlardan uzakta rahat bir zaman geçirmeyi vaat ediyor.

Olympos Teleferik’i İnceleyebilirsiniz…

Çiçekli Köy YakaKöy Nerede?

İzmir ilinin Bornova ilçesine bağlı olan köyler, şehir merkezine 30 dakika uzaklıktadır. İzmir ve çevre illerden gelen ziyaretçiler doğanın yeşilin her tonuyla bütünleştiği bu köylerde özellikle kahvaltı için sık uğradığı bir yer olmuştur.

Çiçekli Köy YakaKöy Hakkında Bilgi

Bornova’dan ayrılıp Manisa’ya giden yolu takip ederken sağda bir tabela görenleri dağın eteğinde küçük bir köye yönlendiriyor. Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve eski evleriyle bu köyün geçmişi 19. yüzyıla kadar uzanıyor.

1817’de Bosna’nın Saraybosna şehrinden 17 Boşnak ailenin yerleştiği köy, eski adı Hamidiye iken, her bahar çevresini rengarenk çiçeklerin bir tatil beldesine çevirmesinden dolayı Çiçekli Köy olarak değiştirilmiştir.

Son yıllarda yaz kış günübirlik tatilcilerin gözdesi olan köy, özellikle kahvaltı salonuyla ünlü. Tereyağı, peynir, zeytin ve ekmeğin en leziz ve doğalları Çiçekli Köyde kahvaltı sofralarını şenlendiriyor. Ayrıca köyde “kendin pişir kendin ye” konseptinde birçok dükkân bulunuyor.

Bunlar arasında binlerce yıllık Hamidiye Camii ve 1817’de inşa edilen ve bugün hala özgün özelliklerini koruyan Fatih Sultan Köprüsü yer alıyor. Ayrıca geçmişte Manisa-Aydın arasında kervan yolu olarak hizmet veren tarihi Taş Köprüyü de kaçırmayın.

Çiçekli Köy YakaKöy Kahvaltı Mekanları

Köy şehir merkezinden uzaklaşıp stresini atmak isteyenler için doğal ve güzel imkanlar sunmaktadır. Yemyeşil ağaçların içerisinde yer alan restoranlar ve kahvaltı mekanları birçok kişinin hafta sonu için ideal tercihidir.

Tertemiz havası, doğal ürünlerden oluşan kahvaltı menüsü, hizmet veren köylü kahvaltıcılar ve ağaçların içerisinde bulunan piknik alanlarıyla yüksek talep gören Çiçekli Köy ve YakaKöy günümüzde İzmir halkı için Pazar kahvaltısı olarak gidilen popüler yerlerdendir.

Çiçek Köy YakaKöyünde Ne Yapılır?

cicekli-koy-yakakoy-nerede
Yakaköy – Çiçekli Köy

Çiçekli Köy ve YakaKöy, yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için ideal alanlardır. Tarihi Kervan Yolu Köprüsü’nü ve YakaKöy-Çiçekli Köy arasındaki 5 kilometrelik parkuru da yürüyüş yapabilirsiniz. Her iki köyde de yemyeşil ağaçların arasında ata binmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Yaka Köy Ormanı’nda atış poligonu, tuzaklar ve paintball sahası bulunmaktadır.

Çiçekli Köy Yaka Köye Nasıl Gidilir?

Çiçekli Köy ve YakaKöyüne gitmek için Bornova-Manisa anayolunu kullanmak gerekir. İzmir ili Bornova ilçesine geldikten sonra tabelalar yardımıyla köylere ulaşabilirsiniz. İki köy arası mesafe 9 kilometredir.

Çiçekli Köye giriş yaptıktan sonra sizi karşılan onlarca kahvaltı mekanını görüyorsanız Çamlık Caddesi ve Yaka Caddesine geldiniz demektir.

  • Toplu taşıma ile ulaşım

Bornova ilçesinde bulunan EVKA5 Metro durağından Beşyol Köyüne giden 316 numaralı hattın otobüsüne binmelisiniz. Bu otobüslerin güzergahı Çiçekli Köy mesire alanı-Çamaltı şeklindedir.

316 numaralı hattın kalkış saatlerini aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Kalkış: 06:00 Kalkış (EVKA3 METRO): 06:40
Kalkış: 06:40 Kalkış (EVKA3 METRO): 07:25
Kalkış: 07:25 Kalkış (EVKA3 METRO): 08:17
Kalkış: 08:10 Kalkış (EVKA3 METRO): 08:55
Kalkış: 09:00 Kalkış (EVKA3 METRO): 15:45
Kalkış: 09:40 Kalkış (EVKA3 METRO): 16:00
Kalkış: 16:32 Kalkış (EVKA3 METRO): 17:15
Kalkış: 16:50 Kalkış (EVKA3 METRO): 17:40
Kalkış: 18:00 Kalkış (EVKA3 METRO): 18:45
Kalkış: 18:30 Kalkış (EVKA3 METRO): 19:20
Kalkış: 19:35    
Kalkış: 20:10    

 

Kapanış

Çiçekli Köy ve YakaKöy kahvaltı mekanları; nefesinizi kesecek yemyeşil ağaçlarla çevrili, doğanın kalbinde. Ayrıca buraya gelmek için saatlerce yolculuk yapmanıza gerek yok.

Büyük çocuklu aileler için de eşsiz imkanlara sahipler. Çocuklar önce toprağa ve ağaçlara dokunuyor. Bu onların gelişimi ve refahı için önemli bir faktördür. Bazı yerlerde güzel oyun alanları var. Size tüm bilgileri vererek rehberlik etmek istedik. Afiyet olsun 😊

Eğer daha önce bu Çiçekli Köy veya YakaKöy kahvaltı mekanlarına gittiyseniz deneyimlerinizi bizimle paylaşmak için aşağıda bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz. Böylelikle ilk defa gidecek olan okuyucularımıza da daha fazla rehberlik edebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu