Gezi Rehberi

Çayyolu’nda Gezilecek Yerler

Başkent Ankara her zaman bize muhteşem gezilecek noktalar sunan ve canımızın asla sıkılmayacağı bir şehir. Birçok kişi işi sebebiyle Ankara’yı ziyaret ediyor ve şehre zaman ayırmadan geri dönüyor. Ancak şehirde gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer var. En azından birkaç gününüzü bu şehre ayırmanız ve biraz şehrin dokusunu hissetmeniz sizin için çok faydalı olacaktır.

Ankara’nın gezilmesi gereken yerleri hakkında bir liste yaparsak çok uzun bir liste karşınıza çıkar. Biz de sizin için çemberi biraz daralttık ve Çayyolu gezilecek yerler listesini sizin için hazırladık. Ankara’nın Çankaya ilçesinin bir mahallesi olan Çayyolu yaklaşık 5 bin kişilik bir nüfusa sahip. Eğer çeşitli sebeplerden dolayı bu mahalleye yolunuz düştüyse listemizdeki yerlere kolayca ulaşım sağlayabilir ve küçük bir Ankara turu atmış olabilirsiniz.

Anıtkabir Listemizin Zirvesinde

Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi ikametgâhı olan Anıtkabir Çayyolu gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Çankaya ilçesi içerisinde yer alan yapı hem Çankaya’nın hem Ankara’nın hem de Türkiye’nin sembolleri arasında yer almakta. Çayyolu mahallesine yolunuz düştüyse Anıtkabir’e çok yakın olduğunuz için kendinizi şanslı hissedebilirsiniz.

İnşası 1 Eylül 1953 senesinde bitirilen Anıtkabir o tarihten itibaren Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını ziyaret etme fırsatını bizlere sunuyor. Anıtkabir’in kendisinin yanı sıra Anıtkabir’e giden Aslanlı Yol dahi son derece etkileyici. İçerisinde Atatürk’ün kişisel eşyalarının da bulunduğu bu yapıya 1 gününüzü ayırmanız gerekli. Kesinlikle buna pişman olmayacaksınız.

Ankara’nın Sembollerinden Kuğulu Park

Çayyolu mahallesine çok uzak olmayan Kuğulu Park Çayyolu gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Ankara’nın yoğun şehir hayatından kurtulmak ve biraz orman havası almak isteyen kişiler soluğu Kuğulu Park’ta alıyorlar. Yemyeşil bir alanın içerisinde bulunan havuzda kuğular ve ördekler yaşamakta. Bu sevimli dostlarımız istediklerinde havuzdan çıkarak park alanında dolanmaya başlıyorlar. Haliyle muhteşem bir görüntü ortaya çıkıyor.

Kuğuların ve ördeklerin sürekli olarak kaldığı bu parka oldukça iyi durumdu. Bakımları düzenli bir şekilde yapıldığı için parkın içerisinde çok kaliteli bir vakit geçirebiliyorsunuz. Özellikle karın yağdığı kış dönemlerinde parkı ziyaret ederseniz muhteşem manzaralar ile karşılaşmanız mümkün. Fotoğraf çekilmeyi seviyorsanız parkta geçirdiğiniz zaman içerisinde telefonunuzu elinizden bırakmanız biraz zor olabilir.

Ankaralıların Buluşma Alanı Arjantin Caddesi

Sizler için hazırladığımız Çayyolu gezilecek yerler listemizin bir diğer üyesi, ismiyle de dikkat çeken Arjantin Caddesi. Arjantin Caddesi Ankara’nın en lüks ve ünlü caddelerinden bir tanesi. İsminin farklılığı sebebiyle herkes bu caddeyi biliyor ve belirli dönemlerde ziyaret ediyorlar.

Geçmiş dönemlerde Arjantin- Türkiye dostluğunu pekiştirmek adına başkentteki bir caddeye Arjantin ismi verilmesine karar verilmiş ve bu caddenin adı Arjantin Caddesi olmuş. Arjantin Caddesi, İran Caddesi ile başlayıp Filistin Caddesi ile son buluyor. Fark edeceğiniz üzere buradaki caddelerin çoğu ülke isimleri ile anılmakta. Ancak bunlar arasında en ünlüsünün Arjantin Caddesi olduğunu söylemek mümkün.

2010 senesinde Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bir Atatürk Büstü açılmasına karar verildi. İki ülkenin birbirine duyduğu sevgi ve saygıyı belirtmek adına açılacak olan büst için dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Arjantin’e gitme kararı aldı. Hali hazırda Latin Amerika turunda olan Erdoğan’ın bir sonraki durağı Arjantin’di ancak bu gezi iptal oldu. Ermeni lobisinin baskıları sonrasında Arjantin Hükümeti Atatürk Büstü’nü açmaktan vazgeçti ve bu durum Türkiye cephesinden büyük tepki gördü. Ardından Recep Tayyip Erdoğan Arjantin gezisini iptal etti ve Ankara’da yer alan Arjantin Caddesi’nin isminin değiştirilmesi tartışıldı. Ancak sonrasında bu karar resmiyete bağlanmadı ve bu caddenin ismi Arjantin Caddesi olarak kalmaya devam etti.

Eğlenceli Zaman Geçirmek İçin Tunalı Hilmi Caddesi

Çayyolu mahallesinde akşam saatlerine geldiyseniz yemeğinizi yemek ve dostlarınızla sohbet edip eğlenceli vakit geçirmek için kendinizi Tunalı Hilmi Caddesi’ne atabilirsiniz. Ankara’nın sosyal yaşantısında önemli bir yere sahip olan bu cadde ismini TBMM üyesi olan Tunalı Hilmi Bey’den almaktadır. Çayyolu gezilecek yerler listemizin sonuncusu olan bu caddede çok sayıda restoran ve kafe yer almakta. Arkadaşlarınızla harika vakit geçirmek için tüm ihtiyaçlarınız bu caddede karşılanıyor. Üstelik listemizin diğer bir üyesi olan Kuğulu Park da bu caddede yer almakta. Bu yüzden tek bir konuma giderek listemizin iki noktasını da ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu