Nerede - Nasıl Gidilir

Çanakkale Adatepe Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

Yunan mitolojisinden esinlenilen hikayeleri ve akciğerlere şifa veren oksijeni ile Kaz Dağları ülkemizin en efsanevi yerlerinden biridir. “Ege Denizi’nin Arka Bahçesi” olarak da bilinen Çanakkale Adatepe Köyü, bu cennetin en güzel yerlerinden biridir.

Cumhuriyet öncesi Türk ve Yunan kültürlerinin karışımı olan Adatepe köyü, hâlâ restore edilmiş eski evlerin sıralandığı bir kruvaziyer limanıdır. Seyahat ediyorsanız veya “Huzurlu Rota” adlı bir Ege turu yapıyorsanız, Çanakkale’nin en güzel köylerinden biri olan bu şirin köyü yakından tanıyın.

Yumurtalık Plajı Ulaşım Rehberini inceleyebilirsiniz…

Çanakkale Adatepe Köyü Hakkında Bilgi

Kalabileceğiniz ve tüm köşeleri keşfetmeyi birkaç saat içinde bitirebileceğiniz Adatepe, Kaz Dağları’nın en güzel köylerinden biridir. Denizden yaklaşık dört kilometre uzaklıktaki köy tabiat parkı olduğundan izinsiz ev yapılmasına izin verilmiyor, hatta içine çivi çakmak bile yasak. Yani sokaklarda dolaşırken gördüğünüz 400 evin tamamı restore edilmiş eski Rum ve Osmanlı evleridir.

Ancak köyün asıl sakinleri olduğunu düşünenler yanılıyor: İzmir’deki Doğanbey köyü gibi sanatçılar, yazarlar ve akademisyenler burada yaşıyor. Köyün ortasındaki 600 yıllık çınar konuşsa ne diyeceğini kimse bilemezdi.

Çanakkale Adatepe Köyü’nün Eşsiz Tarihi

canakkale-adatepe-koyu
Çanakkale Adatepe Köyü

Kaz Dağları’nın en batı noktasında yer alan ve Edremit Körfezi’nin maviliğini yukarıdan gören Adatepe Köyü’nde ilk yerleşim Selçuklular döneminde başlamış. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Rumlar ve Türklerin bir arada yaşadığı mütevazi bir Ege köyüydü, ancak bunun yerine tüm Rumlar Midilli ve Girit’e gönderildi.

Köyün aşağı kısmındaki taş evler Rumların gitmesiyle boşalmış, ancak yukarıdaki Osmanlı konaklarında yaşam kısa bir süre devam etmiş. Issız ve kimsesiz köy 1950’lerde tamamen terk edilmiş ve bir hayalet köye dönüşmüştür.

Adatepe’nin bugünkü vizyonunun başlangıcı 1989 yılında resmen rezerve dönüştürüldü. Eğitimli ve yaşadıkları büyük şehirden bıkmış, şimdiki köyün sakinlerini oluşturan aydınlar, köyü sihirli bir dokunuşla yeniden yaratmışlar. Eski halk evlerinin hepsini olduğu gibi yeniden yapan köy halkı, bu iş için gerekli malzemeleri de kendi ceplerinden temin etti.

Çanakkale Adatepe Köyü’nün Neyi Meşhur?

Gittiğiniz yer bir köy ise ya da köyün adı köy kelimesini içeriyorsa ilk akla gelen satılan ve yenen her şeyin organik olmasıdır. Adatepe’nin en ünlü ve doğal ürünü zeytinyağıdır.

  1. Zeytinyağı ve zeytinyağı sütünden elde edilen zeytinyağı ve sabun satın alabilirsiniz.
  2. Köyün meşhur bitkisel dondurmasını
  3. Acıktıysanız ve yöreye özel bir menü olup olmadığını merak ediyorsanız, sarımsaklı manlama, gözleme ve mantı karışımı ve keçi sütlü tatlı, köyün lezzetini çağrıştıracaktır.

Çanakkale Adatepe Köyü Nerede?

Tabi ki Adatepe nerede diye sorarsanız ilk söyleyeceğim şey “Çam ağaçlarıyla kaplı cennet”! Adatepe aslında cennet gibi Kuzey Ege Rotası’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olan küçük bir köy. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu kasabası Adatepe’ye çok yakın. Bu güzergahın en popüler köylerinden biri olan Yeşilyurt köyü, Adatepe’ye sadece 5 km uzaklıkta bulunuyor.

Çanakkale Adatepe Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla geliyorsanız köy içinde merkez dahil birçok yere rahatlıkla aracınızı park edebileceğinizi söyleyerek başlayayım. Osmangazi Köprüsü üzerinden ulaşılabilir.

Havayolu ile geliyorsanız, lütfen Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’nı veya Çanakkale Havalimanı’nı kullanın.

Otobüsle gelirseniz önce Küçükkuyu’ya varmanız gerekiyor ve Küçükkuyu ile Adatepe arası zaten 3 km. Çanakkale merkez ile Adatepe köyü arasındaki mesafe yaklaşık 95 km’dir.

Kapanış

Adatepe Köyü Tanrıların Kralı olan Zeus’a ait Zeus Sunağı ile dikkat çekmektedir. Bölgeye geldiğinizde mutlaka çevredeki gezilecek yerlere de göz atmalısınız.

Eğer daha önce bu şirin köye geldiyseniz düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşmak için aşağıda yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Bu sayede, ilk kez gidecek olan okuyucularımıza da rehberlik edebilirsiniz. Keyifli gezmeler dileriz. 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu