Gezilecek Yerler

Çameli Gezilecek Yerler

Denizli’nin Çameli ilçesini ziyaret etmek isteyenler buradaki en popüler yerleri bilmek isteyebilir. Karşınızda Çameli gezilecek yerler listesi.

Çameli, Denizli’nin en güneyinde yer alan bir ilçe. 17.000 civarında nüfusa sahip olan bu yerin %75’i ormanlarla kaplı. Yeşil alanlarıyla öne çıkan bu ilçenin bir diğer özelliği göllerle süslenmiş olması. Ayrıca ilçenin şehir merkezine uzaklığı 112 km. Akdeniz iklimine sahip olan bu ilçe, 2,3 kilometrekare yüzölçümünü barındırıyor. 1.235 metre yükseklikte olduğunu da belirtelim.

Çameli’nde gezebileceğiniz bir çok yer var bunlar; Paşa Deresi Mesire Alanı, Yörük Oturağı, Kız Tüydü, Emecik Kanyon (Sazak Kanyonu), Sazak Mağarası, Kibyra Antik Kenti, İmamlar Gediği ve Yaylacık Dağı Paraşüt Pistidir.

Doğasıyla insanların ilgisini çeken bu yer bazıları için ziyaret noktası haline gelmiş olabilir. Bu bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için bir liste hazırladık. Umarız paylaştığımız bölgeler sizler için faydalı bir içerik olur.

Likya Yolu Gezi rehberi için tıklayınız…

Çameli’nde Gezilecek Yerler

1. Kibyra Antik Kenti

kibyra-antik-kenti
Kibyra Antik Kenti

Kibyra Antik Kenti, Çameli’ne oldukça yakın bir noktada bulunan tarihi dokusunu koruyan bir bölgedir. Medeniyetin geliştiği pozisyonlar arasında kendini gösteren bu yer, Likya bölgesi olarak geçiyor. Kuruluşunun milattan önce 189 ile 43 yılları arasında olduğu tahmin ediliyor.

Bölgede Helenistik Dönem ve Roma Dönemi eserleri yer alıyor. Antik kentin içerisinde Stadion, tiyatro bölümü, meclis binası ve agora bulunmakta. Ayrıca bölgenin restore edildiğinden de söz edelim.

2. Emecik Kanyonu

emecik-kanyonu

Emecik Kanyonu, Çameli’nde gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken noktalardan birisi olarak yer alıyor. Emecik Kanyonu, Ege ve Akdeniz bölgesinin arasında 3 kilometrelik bir bölge. Bu güzergahtan ilerleyen ziyaretçiler, yol boyunca pek çok şelale ile karşılaşırken aynı zamanda kanyonun harikulade görünümüne kendini kaptırıyor.

Adeta insanı büyüleyen bir görüntüye sahip olan bu yer, ağaçları ve bitki örtüsüyle de öne çıkıyor. Kanyonun sonunda daha büyük bir şelale ile karşılaşılıyor.

3. Girdev Yaylası ve Gölü

girdev-yaylasi-golu
Girdev Yaylası

Girdev Yaylası, Çameli’nin güneyinde yer alan bir yayla. Girdev Gölü ile meşhur olan bu yer, eşsiz doğasının yanı sıra adeta bir kuş cenneti. Çünkü bu gölün çevresine her yıl birçok kuş türü geliyor. Yapılan araştırmalara göre gölün çevresinde 128 farklı kuş türü keşfedildi. Bu bağlamda bölgeye zaman zaman yabancı kuş gözlemcileri de uğruyor.

Kuşların uğrak noktası haline gelen Girdev Gölü’nün yanı sıra Girdev Yaylası da astronomiye merak salmış insanlar bakımından sevilen bir ortam. Çünkü bu bölgede geceleri açık havada Samanyolu Galaksisi’nin derinliklerini görmek mümkün. Harika bir atmosfer ile buluşmak isteyenler burada gece kalmak için konaklayabilir ve gökyüzünün o muazzam görüntüsüne hayran kalabilir.

4. Tlos Antik Kenti

tlos-antik-kenti
Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti, Çameli’nin güneybatısında bulunan gezilip görülmesi gereken geniş bir nokta. Ziyaretçiler için ulaşımın kolay olduğu bu konumda ve içerisinde pek çok yapı mevcut. Hatta şehirlerden bazı izler halen duruyor. Örneğin pek çok taş bina ile karşılaşılabilirsiniz. Söylenenlere göre Kanatlı At Pegasus’un burada yaşadığına dair söylentiler bulunmaktadır.

Aynı zamanda bölgenin meydanı da mevcut. O zamanki tarihe tanıklık etmek isteyenler için Tlos Antik Kenti, ziyaret listesinde olması gereken bir yer. Tlos Antik Kenti girişinde müze kartınızı kullanabilirsiniz.

5. Yörük Oturağı

Yörük Oturağı, Çameli’ne 5 kilometre mesafede bulunan ve sessizliği ile insanların huzur içerisinde gezmesini sağlayan bu nokta, çam ağaçları ile donatılmış bir alanda yer alıyor. Piknik alanlarına sahip olan bu yerde refah içerisinde mangal yakmak ve hayatın tadını çıkarmak isteyenler, bu andan en iyi şekilde faydalanabilir.

Çameli gezilecek yerler arasında bulunan Yörük Oturağında şehirden kaçmak ve sakin bir noktada huzur bulmak isteyenler burada piknik yapabiliyor, ormanın içerisinde yürüyebiliyor veya bisiklet sürebiliyor. Bol oksijen kaynağı olan Yörük Oturağında arkadaşlarınız ve aileniz ile güzel zaman geçirebilirsiniz.

6. Paşa Deresi Mesire Alanı

Paşa Deresi Mesire Alanı, Çameli merkezde yer almakta olup burada yaşayan halkın yanı sıra dışarıdan gelen ziyaretçileri de mevcuttur. Paşa Deresi Mesire Alanında dilerseniz yürüyüş yapabilirsiniz dilerseniz de burada piknik yapabilirsiniz.

7. Kız Tüydü

Kız Tüydü‘nün kısacık hikayesinden bahsetmek gerekirse burada yaşayan genç güzel bir kız eşkıyalar tarafından kaçırılmaya çalışılıyor, bu sırada eşkıyalardan kaçmak isteyen kız bi anda burada bulunan dereye atlıyor ve bir daha bulunamıyor. Çameli ilçesinin, Kirazlı yayla ve Karabayır mahallesi arasında yer almaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu