Nerede - Nasıl Gidilir

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir’de Odunpazarı Evi Kent Müzesi Kompleksi içinde yer almaktadır. 1 Aralık 2007 tarihinde açılan müze, o zamandan bu yana yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamıştır. Müze aynı zamanda Türkiye’nin ilk cam sanatı müzesidir.

Eğer benzer türde yerleri gezmekten sıkıldıysanız burası tam size göre. Hazırsanız Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi hakkında tüm bilgileri vereceğiz.

Dolmabahçe Sarayı Ulaşım Rehberini inceleyebilirsiniz…

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Hakkında Bilgi

cagdas-cam-sanatlari-muzesi
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Anadolu Üniversitesi’nin ortaklaşa kurduğu bir müzedir. Müzede 42 cam sanatçısının eşsiz ve gösterişli eserleri sergileniyor. Ülkemizin nadide sanatçılarının yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar da eserlerini bu müzede sergilemektedir.

Müze, diğer özelliklerinin yanı sıra Polonyalı, Japon, Alman ve Letonyalı sanatçıların hediyelerini sunuyor. Eskişehir’de ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olarak bu müzeye zaman ayırmak önemlidir.

Müzede toplam üç galeri bulunmaktadır. Müzenin kalıcı koleksiyonu bu galerilerden ikisinde düzenli olarak sergilenmektedir. Üçüncü galeride genç Japon sanatçıların eserleri geçici kullanım için sergileniyor.

Her yıl genç sanatçılar cam eserlerini yöreye gelen ziyaretçilerin beğenisine sunmaktadır. Bu eserler kalıcı sergi kadar ilgi görmese de her yıl düzenli olarak yapıldıkları ve çeşitleri değiştiği için artık ilgi odağı oluyorlar.

Müze binasında ilave bir dokümantasyon merkezi ve kütüphane açılacaktır. Burada yine şehrin tarihi ile ilgili çeşitli materyaller sergilenecek.

12 yabancı sanatçı ve 75 Türk ressamın zaman içinde kentin güzel sanatlar müdürlüğünce toplanan eserleri de müze koleksiyonunda yer almakta ve burada sergilenmektedir. Müze eşsiz dekorasyonlara ve mükemmel eserlere sahiptir. Kentin en güzel müzelerinden biri olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Nerede?

Eskişehir’in Odunpazarı semtinin tam kalbinde Balmumu Müzesi’nin hemen yanındadır. Ayrıca bölgenin en popüler otellerinden biri olan Abacı Konak Otel’in karşısındadır.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Buraya gelmenin birçok yolu var. Özel araç, tramvay ve belediye otobüsü ile ulaşılabilir. Buraya tramvayla gitmek isterseniz. “Atatürk Lisesi” tramvay durağında inin ve kısa bir mesafe yürüyün. Hemen karşınızda Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ni göreceksiniz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Ziyaret Saatleri

cagdas-cam-sanatlari-muzesi-1
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi haftanın her günü açıktır. Ziyaret saatleri şu şekildedir:

  • Açılış: 10:00
  • Kapanış: 17:00

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Giriş Ücreti

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, müze kartınızı kullanabileceğiniz yüzlerce yerlerden biridir. Onun dışında ise çok cüzi fiyatlara müzeye giriş yapabilirsiniz.

  • Tam Bilet: 5 TL
  • Öğrenci Bilet: 2 TL

Çağdaş Cam Müzesi Yakınında Gezilecek Yerler

cagdas-cam-sanatlari-muzesi-3
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
  1. Eskişehir Balmumu Müzesi
  2. Lületaşı Müzesi
  3. Atlıhan El Sanatları Çarşısı
  4. Odunpazarı Evleri
  5. Kurşunlu Külliyesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Rehber Yorumu

Eskişehir’e gidip de Çağdaş Cam Müzesine uğramadan geçmeyin. Müze çok büyük olmasa da öyle 10 dakika da girilip çıkılacak bir Müze değil çünkü içeresinde çok değerli ve Cam tekniğinin çeşitli hallerini kullanıp, yapılan muhteşem eserler var.

O yüzden de Müze için epey vakit ayırıp gezilmesi gerekiyor. Alt katta ki Cam eserler görülmeye değer. Üst katta ki Eskişehir’in tarihi anlatılmakta. Üst kat resimlerle ve videolar ile tarihi ve her konuda Eskişehir’in gelişimini öğrenebilirsiniz. Bunları izlerken vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Tavsiyem hafta arası bu müzeyi gezmek olacak çünkü hafta sonu çok yoğun oluyor ve kalabalıktan müzeyi gezmeyi bırakın ses den rahatsız olabilirsiniz. Bir de girişte telefonun sesini kapatınız, sesli yüksek sesle konuşmayınız gibi uyarı resimleri olsa çok iyi olacak. Sonuçta bu gibi yerler çocuk oyun bahçesi değil.

Kapanış

Eskişehir gezilecek yerler listenizde olması gerektiğini düşündüğüm Çağdaş Cam Sanatları Müzesi sanatseverler için güzel bir deneyim olacaktır. Sanata karşı yoğun bir ilginiz yoksa müzeyi atlamanızı veya beklentilerinizi düşük tutmanızı tavsiye ederim.

Eğer daha önce burayı gezdiyseniz, deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmak için aşağıda yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Keyifli gezmeler dileriz. 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu