Gezilecek Yerler

Caddebostan Gezilecek Yerler, Mekanlar

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alan Caddebostan aynı zamanda Erenköy ve Çiftehavuzlar’a yakın bir konumda yer almaktadır. Caddesbostan’da yol boyunca bir birinden lüks ve güzel mağazalar yer almaktadır. Hemen aşağısında ise Caddebostan sahili bulunmaktadır.

İstanbul’un Tarihi ve Turistik Yerlerini inceleyebilirsiniz.

Caddebostan gezilecek yerler, mekanlar yazımızda gezip göreceğiniz bir çok yeri sizlere yazdık.

bagdat-caddesi
Bağdat Caddesi

Bağdat caddesi, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer almaktadır. Bağdat caddesi üzerinde bir çok kahvaltı mekanları, restoranlar, barlar ve butik giyim mağazaları yer almaktadır. Bunun yanı sıra Bağdat caddesi üzerinde konaklama yapabileceğiniz oteller bulunmaktadır. Ayrıca Bağdat caddesi üzerinde dünyaca ünlü teknoloji firması olan Apple mağazası yer almaktadır.

Kısacası zaman geçirmek için İstanbul’un güzel yerinden biri, her ne kadar park sorunu olsa da mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz yerdir.

  • Caddebostan Sahili

caddebostan-sahili
Caddebostan Sahili

Caddebostan sahili, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer almaktadır. Caddebostan sahili üzerinde gün batımını izleyebilir, yol boyunca devam eden patikalarda yürüyüş veya koşu yapabilir dilerseniz arkadaşlarınızla beraber vakit geçirebilirsiniz. Çoğu zaman o kadar kalabalık bir hale geliyor ki herkes iç içe oturuyor.

1987 yılında denizi doldurarak oluşturulan Caddebostan sahilinde 3 adet plaj olmaktadır ve bunların uzunluğu 450m, 300m ve 250m’dir. Anadolu Yakası’nda keyifle yürüyüş yapabileceğiniz en nezih sahil şeridi. Yoldan ve trafikten tamamen uzak olduğunuz için bir sahil kasabasında gibi hissedebilirsiniz.

Yol boyunca Belturlar’da her türlü yiyecek içecek hatta Türk kahvesi bile bulabilirsiniz. Fiyatları çok uygun olur, ama yine de nezih ve keyiflidir. Hafta sonları ve akşamları bölge halkı portatif sandalyeleriyle her yeri doldurur. Hafta içi yürüyüşlerinizde ünlülerle de karşılaşabilirsiniz.

  • Caddebostan Dalyan Park

caddebostan-dalyan-parki
Caddebostan Dalyan Parkı

Caddebostan Dalyan Parkı aynı zamanda İstanbul’un Central Parkı olarak anılmakta olup, Bağdat Caddesi üzerinden yürürken apartmanların arasından görebilirsiniz. Caddebostan kıyısında bundan 30 yıl önce küçük bir sahil bulunmaktaydı, denizin kirlenmesi ile doğal olarak yerel halkında ilgisinin azalmasıyla Büyük Şehir belediyesi devreye girip burayı elden geçirmiş ve tekrar halkın hizmetine sunmuştur.

  • Göztepe 60. Yıl Parkı

goztepe-60-yil-parki
Göztepe 60. Yıl Parkı

Göztepe 60. Yıl Parkı, isminden de anlaşılacağı üzere İstanbul’un Göztepe semtinde yer alan bir parktır. Kadıköy Belediyesi tarafından ciddi anlamda emek verilerek ve özen gösterilerek yeniden yapılan Göztepe 60. Yıl parkını en çok ziyaret eden çocuklu ailelerdir. İçerisinde çokca çiçek, oturma alanları, yürüyüş yapabileceğiniz alanlar ve göletler bulunmaktadır.

  • Caddebostan Plajları

caddebostan-plaji
Caddebostan Plajı

Caddebostan Plajları, Caddebostan sahili üzerinde toplam 3 adete ayrılan plaj bulunmaktadır. İçerisinde 1000 adet şemsiye ve şezlong, 40 soyunma kabini, 5 duş kabini ve 3 adet cankurtaran kulesi yer almaktadır. Normalde ücretsiz olan Caddebostan1 plajı yoğunluk nedeni ile ücretli olarak girişler almaya başladı.  Caddebostan2 ve Caddebostan3 plajına giriş ücretizdir ayrıca içerisinde şezlong şemsiye bulunmaktadır.

  • İstanbul Oyuncak Müzesi

istanbul-oyuncak-muzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, Kadıköy ilçesinin Göztepe semtinde yer almaktadır. 2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesinin içerisinde 40’ın üzerinde ülkeden satın aldığı oyuncaklar yer almaktadır. Oyuncak Müzesinin giriş ücreti yetişkin 55TL, öğrenci fiyatı ise 30TL olup Müze Kart geçerli değildir. Oyuncak Müzesini yaklaşık olarak 1 – 2 saat civarında gezebilirsiniz ayrıca içeride fotoğraf çekmek yasaktır. İstanbul Oyuncak Müzesine Marmaray ile ulaşım sağlayabilir sonrasında ortalama 10 dk bir yürüme mesafesinden sonra ulaşabilirsiniz.

  • Caddebostan Kültür Merkezi

caddebostan-kultur-merkezi
Caddebostan Kültür Merkezi

Caddebostan Kültür Merkezi, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alan bir çok sahne gösterisinin yer aldığı mekandır. Anadolu Yakasında yer alan Caddebostan Kültür Merkezi 19 bin metrekarelik bir alana inşa edilmiş içerisinde 8 sinema salonu, kitap evi, restoran, 2 adet 125 kişilik ve 1 adet 656 kişilik gösteri salonu yer almaktadır. Ulaşım açısından oldukça kolay bir yerde bulunan Caddebostan Kültür Merkezi, Erenköy marmaray durağından yaklaşık olarak 10 dk’lık bir yürüme mesafesine sahiptir.

  • Ragıp Paşa Köşkü

ragip-pasa-kosku
Ragıp Paşa Köşkü

Ragıp Paşa Köşkü, Caddebostan sahilinde yer alan 1906 yılında 2. Abdülhamidin özel kalemi olan Ragıp Paşa tarafından Prusyalı Mimar August Jasmund’a yaptırılmıştır. Ragıp Paşa Köşkünün yeni sahibi olan İş Bankası köşkün tüm hisselerine 449 milyon 363 bin 500 lira vererek sahip olmuştur. Ayrıca uzun yıllar boyunca kullanılmayan köşk halk arasında Perili Köşk olarak da anılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu