Nerede - Nasıl Gidilir

Bozukkale Koyu Nerede? Nasıl Gidilir?

Bozukkale Koyu yazın mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Hatta baharın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olarak her mevsimin gözdesidir.

Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan koy; temiz havası, etkileyici manzarası ve dinlenme noktalarıyla tatilcileri şımartıyor. Aynı zamanda mavi yolculuk yatlarında gezilere de ev sahipliği yapmaktadır.

Ekonomik olarak her bütçeye hitap edebiliyor olması ziyaretçi artışının sebebidir. Konum, manzara ve fiyat açısından herkes için eşsiz bir tatil fırsatı sunuyor.

Eymir Gölü Ulaşım Rehberini inceleyebilirsiniz…

Bozukkale Koyu Nerede?

Bozukkale Koyu, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer almaktadır. Marmaris ilçesine bağlı Taşlıca semtinde yer almaktadır.

Bozukkale Koyu Hakkında Bilgi

bozukkale-1
Bozukale

Marmaris’in Bozburun Yarımadası irili ufaklı birçok koya ev sahipliği yapmaktadır. Bu güzel ve etkileyici koylardan biri de Bozukkale Koyu’dur.

Berrak suyuyla ziyaretçilerini karşılayan koy, nefes kesen manzaralar sunuyor. Tatil için en ideal yerlerden biri olan koyda birçok restoran, bar ve konaklama tesisi tatilcilerin hizmetine sunuluyor.

Buraya gitmek için can attığınızı hissedebiliyorum. Ancak çok kalabalık olmasından dolayı öncesinde rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Bozukkale Koyu’na Nasıl Gidilir?

Ziyaretçilerin ulaşımına engel olmayan bir yerdir. Bozukkale Koyu, Marmaris ilçesinin güneybatısında yer almaktadır. Dileyenler buraya tekne ile ulaşabilirler.

Diğer bir seçenek de Söğüt’ten Marmaris Taşlıca Köyü Serçe Limanı’na gitmektir. Buradan kısa bir yürüyüş sizi koya götürecektir.

Bozukkale Koyu, tarihi değerinin yanı sıra turizm değerine de sahiptir. Bu sayede her yıl birçok kişi ziyaret etmekte ve sık ziyaret edilen bir yer olma özelliği göstermektedir.

Bozukkale Koyu Yakınlarında Gezilecek Yerler

bozukkale-2
Bozukkale

Bozukkale’ye gidildiği zaman gezilmesi gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bozukkale Koyu
  • Baca Mağarası
  • Turgut Şelalesi
  • Kızkumu
  • Bördübet Koyu
  • Nimara Mağarası
  • Akkum koyu
  • İçmeler

Bozukkale’ye yolu düşen kişilerin belirtilen bu yerlere gitmeleri tavsiye edilir.

Bozukkale Koyu’na Ne Zaman Gidilir?

Tatilciler tarafından genellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde tercih edilmektedir. Ancak Bozukkale Koyu her mevsim tatil için uygundur.

Koyda otel sayısı az olduğu için Bozukkale Koyu’na gitmeden önce otel rezervasyonları yapılmalıdır.

Bozukkale Loryma Antik Kenti

Koyun ağzında, Bozukkale Koyu’na bakan bir tepenin üzerinde yer alan Loryma Antik Kenti’nin kalıntıları 120 metre uzaklıktadır. 10 m uzunluğundaki kale çok iyi durumdadır.

Kale, koyun girişini korumak için yapılmış ve zamanla sağlamlaştırılmıştır. Koyun kuzeyindeki eğimli bir tepede ise tırmanılması çok zor olan eski bir kale daha var.

1995 yılında başlayan arkeolojik kazılarda M.Ö. VII tarihinde çıkan kentin görülmeye değer kalıntıları: Akropolis, üç büyük sarnıç, Nekropol, Apollon Kutsal Alanı ve 16. yüzyıl surlarıdır.

Bozukkale Koyu Rehber Yorumları

bozukkale-3
Bozukkale

Doğa harikası, eşsiz bir yer. Ne yazık ki sadece tekne ile ulaşılabiliyor.

Muhteşem bir koy. Doğa harikası. Yıkılmış bir kale ve doğa içerisinde yürüyüş yolları. Deniz anlatmaya gerek yok kategorisinde. Deniz yoluyla gelebileceğiniz bir yer.

Serce limanına kadar araç ile gelmek mümkün sonrasında dağ yürüyüşü veya bot tekne vs gelinebilir. Her zaman fırsat oldukça gelirim…muazzam 👍🏿👍🏿👍🏿özellikle 3. Restoran olduğu yere doğru bağlandığında harika görüntü berrak su su sporları için de uygun bir alan restoranlar genel olarak fena değil tarih kokan bir yer buradaki en büyük üzüntüm Bozukkale adını aldığı yani yarım kalan kalenin tam olarak bitmemesi bunu görememiş olmamız.

Kapanış

Bozukkale Koyu pek çok kimse tarafından bilinmemesinden dolayı sessiz sakin bir koydur. Plajına günlük olarak düzenli tekne turları mevcuttur. Öncelikle Marmaris’te yaşayan okuyucularımıza, ardından diğer il dışında bulunan okuyucularımıza bu koya gitmelerini tavsiye ediyoruz.

Eğer siz daha önce gittiyseniz deneyimlerinizi bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Böylelikle ilk defa koya gidecek olan okuyucularımıza daha çok rehberlik etmiş olabiliriz. Şimdiden iyi tatiller dileriz 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu