Nerede - Nasıl Gidilir

Bodrum Orak Adası Nerede? Nasıl Gidilir?

Dur! Yazımı okumaya başlamadan önce lütfen gözlüklerinizi takın. Çünkü gördüğünüz keskin mavi sular gözlerinizi kör edebilir. Sizi Türkiye’de yüzdüğünüz en güzel sulara götüreceğiz. Bodrum’un efsane Orak AdasıBodrum Orak Adası nefesinizi kesecek bir güzelliğe sahiptir. Orak Adası’nda denize girmeden bir Bodrum tatiline Bodrum tatili diyemezsiniz 😊

Elbette ünlü ve popüler bir ada olduğu için hakkında pek çok detay var. Bu yazı size Orak Adası hakkında tüm detayları verecektir. Mavi ve yeşilin bin bir tonuyla sizi doyurmaya hazır. Hazırsanız başlayalım 😊

Alanya İncekum Plajı Ulaşım rehberi…

Bodrum Orak Adası Ziyaretçilerini Büyülüyor!

orak-adasi-tekne-turu
Orak Adası

Orak Adası, Bodrum çıkışlı Mavi Yolculuk turlarının da ana rotalarından biridir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Orak Adası’nın denizi oldukça mavidir. Ayrıca deniz berrak ve temiz.

Bu nedenle Orak Adası, Bodrum’un Maldivleri olarak da anılmaktadır. Orak Adası’nın okyanus tabanı cam gibi görünüyor. Deniz parıltılı ve cam gibidir. Dalışa ilgi duyanlar için tavsiye edilen bir noktadır.

Orak Adası’na giden teknecilerin de burada Caretta Carettaların da yaşadığını söylüyor. Bu adanın denizi oldukça temizdir ve deniz canlılarını rahatlıkla görebilirsiniz. Tekne ile gelenler için teknelerin barınabileceği bir koy bulunmaktadır. Bu nedenle mavi tekne turlarının uğrak noktalarından biridir.

Bodrum Orak Adası Tekne Turları

bodrum-orak-adasi-gorsel

Bodrum Orak Adası tekne turu günü birlik olarak düzenlenmektedir. Tekne turu süresince güneşlenebilir ve bu eşsiz adanın tadını çıkarabilirsiniz. Yaz sezonunda Bodrum Orak Adası tekne turu fiyatları 250 TL olarak belirlenmektedir. Tekne turları sabah 11:00’da başlıyor, 18:00 civarında bitiyor.

Bodrum Orak Adası Nerede?

Bodrum’un Muğla ilçesi sınırları içerisinde yer alan Orak Adası, Bodrum’un doğusunda yer alıyor. Bodrum’a yaklaşık 16 kilometre uzaklıktaki Orak Adası oldukça popüler bir yerdir. Adanın ucu hilal şeklinde olduğu için Orak Adası olarak anılır.

Bodrum Orak Adası’na Nasıl Gidilir?

Bodrum’un koy ve plajında ​​yer alan Orak Adası, araçla ulaşamayacağınız yerlerden biridir. Dolayısıyla Orak Adası’na nasıl gidilir sorusunun da tek bir cevabı vardır. Tabii ki tekneyle. Bunun için de çeşitli seçenekler var.

Bodrum Körfezi’nde yüzmek ve uçsuz bucaksız mavilikte uyanmak için Mavi Yolculuğa katılmalısınız. Günübirlik özel tekneler kiralanabilir. Diğer bir seçenek de günübirlik tekne turu yapmaktır.

Bodrum’un bazı merkezi şehirlere olan uzaklığı ise şu şekildedir:

Güzergâh                                     Uzaklık                                   Süre

Bodrum-Muğla 133 km 2,30 saat
Bodrum-Ankara 733 km 10 saat 50 dakika
Bodrum-İstanbul 812 km 12 saat
Bodrum- İzmir 265 km 4 saat
Bodrum-Bursa 581 km 8,30 saat

 

Orak Adası Özellikleri

  1. En önemli özelliği suyun berraklığıdır (şnorkelinizi getirmeyi unutmayın).
  2. Tabii dalış için de harika bir yer ve birbirinden güzel sualtı dünyası sizi bekliyor.
  3. Adanın etrafındaki denizde Caretta Caretta’lar var ve bazen yüzeye çıkıp sizi selamlıyorlar😊
  4. Adaya karayolu erişimi yoktur. Sadece tekne ile gelebilirsiniz.
  5. Adada tekneleri koruyan iki koy vardır. Adanın doğu ve kuzey limanları rüzgâr korumalıdır ve yanaşmaya uygundur.
  6. Adanın yamaçları zeytinliktir ve adada yerleşim yoktur.

Bodrum Orak Adası Giriş Ücreti

Bodrum Orak Adası’na giriş ücretsiz olsa da adaya ulaşacağınız teken için para ödemeniz gerekmektedir. Bodrum merkezde bulunan Halikarnas Limanı’ndan hareket eden tekne turları fiyatları sunulan hizmetlere, tekne tur güzergahına ve mevsime (tatil vb.) göre değişiklik göstermektedir.

Normal yaz sezonunda her şey dahil Bodrum Orak Adası tekne turu kişi başı 250 TL civarındadır.

Bodrum Orak Adası Rehber Yorumu

Bodrum’dan tekne turu ile gittim. Gidişte ve dönüşte bazı koylarda mola veriyor. Her birinin denizi muhteşem. Tekneler adaya çok yakın demirliyor. Tekne sayısı da fazla. Dip dibe tekneleri görünce kendimi AŞTİ’de hissettim. Teknelerin adaya yakın demirlemesi yüzecek yer bırakmıyor.

Çin de havuza gitmiş gibi.. Biraz daha açığa demir atsalar daha güzel olur. Şimdi hay senin derdini … demeyin. İçimde kalmasın 🙂 Gidilesi, görülesi bir ada.

Kapanış

Bodrum Orak Adası tatilinizde tekne turunun her gün olduğunu bilmeniz gerekiyor. Sadece Orak Adası değil 5 diğer koya daha uğruyor. Bu unutulmaz keyifli anlarınız için fotoğraf makinesi getirmeyi unutmayınız.

Eğer daha önce bu adaya gittiyseniz deneyimlerinizi bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Böylelikle, ilk kez gidecek olan okuyucularımız daha fazla bilgi sahibi olabilir. Şimdiden keyifli tatiller dileriz 😊

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu