Gezi Rehberi

Bergama (Pergamon) Antik Kenti

Bergama (Pergamon) Antik Kenti, İzmir’in Bergama ilçesinde yer almak olup, içerisinde Pergamon Akropolü, Orta Kent, Aşağı Kent, Roma Kenti, Zeus Sunağı, Gymnasion ve Demeter Tapınağı yer almaktadır. Pergamon’un kelime anlamı ise “korunaklı kale” olarak geçmektedir. Yapılan kazılarda elde edilen verilere göre Bergama (Pergamon) Antik’i M.Ö. 241 yılında kurulup ve M.Ö. 133 yılında ise yıkıldığı tahmin edilmektedir.

pergamon-antik-kenti
Pergamon Antik Kenti

Büyük İskender’in ölümünden sonra generallerinden biri olan Lysmachos, savaşlarda kazanılmış hazineleri Bergama’ya taşımış ve bu hazineleri korumak içinde Philyteros’u görevlendirmiştir.

Mısır’da üretilen Papirüs isimli kağıdı almak yerine oğlak derisinden kendi kağıtlarını icat etmişlerdir. Antik çağın ikinci büyük kütüphanesine sahip olan ve içerisinde 200 bine yakın parşömen bulunduran bu kütüphane daha sonra bir yangın ile küle dönmüştür.

bergama-antik-kenti
Bergama Antik Kenti

Bergama Antik Kenti Yorumu

Mükemmel ötesi, her taşı ayrı bir güzellikte. Şimdiye kadar neden gitmedim diyebileceğiniz bir yer. Tarihini araştırıp gezdiğiniz her noktasından bilgi sahibi olursanız gözünüzde canlanıyor sanki👍🏻 Teleferik yapılmış ama kişi başı 130 tl öğrenci indirimi ile 100 tl ye yukarı çıkabilirsiniz. Tavsiyem kendi aracınızla çıkmanız yolu güzel unutmayın bir de extradan kente giriş için müze ödemesi yapmak zorundasınız.

Müze kartı ile 60 tl Harici 100 tl 65 yaş üzeri ücretsiz artı öğrenci indirimi yine mevcut. Bütün evleri, katmanları ve yapıları gezmenizi tavsiye ederim. Alt kısımlar genelde kimse inmiyor ama eski taş yolu takip edip orda ki yapıları da görmeniz gerekir. Kente gelmeden şehir içi sokakları da ayrı bir güzel zamanınız varsa😉

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu