Gezilecek Yerler

Babakale’de Gezilecek Yerler

Babakale Nerede?

Babakale Köyü ile Çanakkale il merkezinin arası 110 kilometre. Köyün Ayvacık ilçesine mesafesi ise 52 kilometre olarak ölçülüyor. Bu köyün en önemli özelliklerinden bir tanesi köye adımınızı attığınızda Asya Kıtası’nın en batısında yer alan topraklara dokunmuş oluyorsunuz. Kıtada daha batıya gitmek karayolu ile mümkün değil.

Birçoğunuz Babakale ismini ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Babakale, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan bir köy. Bu yeşillerin arasında muhteşem doğası ile karşımıza çıkan köy, tarihine birçok önemli olayı sığdırmayı başarmış.

Haliyle Babakale gezilecek yerler listemiz de oldukça kabarık oluyor. Hem Ege’de bir köy hayatını tecrübe etmek hem de bu önemli yerleri görmek istiyorsanız hemen tatil planlarınızı yapmaya başlamanız gerekli.

Köyün tarihi de oldukça ilgi çekici. Osmanlı İmparatorluğu dönemde Bektaşi Sultan Baba isminde önemli bir din adamı bulunmaktaymış. Bu din adamı Osmanlı gemilerinin birindeyken vefat etmiş ve günümüzde Babakale olarak isimlendirilen yere gömülmüş.

Denizciler bu bölgeden geçerken sürekli olarak mezarlığı ziyaret ederlermiş ve bu yüzden de bölgeye Baba Burnu ismini vermişler. Ardından mezarın korsanlardan korunması için bir kale inşa edilmiş ve bölge Babakale olarak isimlendirilmeye başlanmış.

Konumu ve hikâyesi ile oldukça etkileyici olan bu köyde gezilmesi gereken yerlerden bahsetmeye başlayabiliriz. İşte Babakale gezilecek yerler listemiz.

Olympos Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz…

Köye İsmini Veren Babakale

Yazımızın ilk kısmında bahsettiğimiz gibi bu kale Bektaşi Sultan Baba’nın mezarını korumak adına inşa edilmiş. Ancak kalenin Osmanlı tarihi için ayrı bir önemi de bulunuyor. Bu kale, Osmanlı döneminde inşa edilen son kale olma özelliğine sahip. Kalenin içerisinde Ulu Cami, çifte hamam ve çeşmeler yer almakta. Ayrıca çok görkemli kapıları da olduğunu söylememiz gerekli.

Kale, köy merkezine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Yürüyerek kaleye varmak oldukça kolay. Kalenin üzerine çıktığınızda sizi harika bir Midilli Adası manzarası karşılayacak. Buradan bölgedeki gemileri ve balıkçı teknelerini de izleyebilirsiniz.

Babakale’de Gezilecek Yerler

Babakale gezinizde gezip görebileceğiniz yerleri sizler için yazıyoruz.

1. Apollon Smintheion

apollon-smintheion
Apollon Smintheion

Apollon Smintheus Tapınağı da Babakale gezilecek yerler listemizin önemli duraklarından bir tanesi. Aslında tapınak köy sınırları içerisinde yer almıyor. Ancak köye çok yakın olan Gülpınar beldesinde bulunmakta. Tapınakta yapılan araştırmalar tarihinin 2500 yıl öncesine dayandığını gösteriyor.

Tapınak Traos bölgesinde Athena Tapınağı’ndan sonra en önemli ikinci kutsal alan olarak kabul edilmekte. Apollon Smintheion’a dilerseniz az bi ücret ödeyerek veya müze kartını ile giriş yapabilirsiniz.

Konum için tıklayınız…

2. Babakale Akliman Plajı

akliman-plaji-babakale
Akliman Plajı

Babakale Akliman‘ın denizi soğuk olsa da gayet temizdir. İnce kuma sahip bir yapısı vardır.

Denize bu kadar yakın olup yüzmeden eviniz dönmeniz yapabileceğiniz en büyük hata olacaktır. Sıcaklıkların uygun olduğu her dönemde bu harika denizi denemeniz gerekiyor.

Denize girmek için birçok farklı alan var. Ancak Akliman Plajı bu alanlar arasında en doğru seçim olacak. Köy merkezinin 5 kilometre kuzeyinde bulunan bu plajda aracınızı park ettikten sonra kısa bir süre yürüyerek denize ulaşabiliyorsunuz.

Plajda bir tesis yer alıyor ve isterseniz tesisten şezlong kiralamanız mümkün. Ancak isterseniz Babakale gezilecek yerler listemizde yer alan bu plajda kumun üzerinde zaman geçirmeniz de mümkün.

Konum için tıklayınız…

3. Behramkale Köyü ve Assos Antik Kenti

assos-antik-kenti
Assos Antik Kenti

Babakale Köyü’ne yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta Behramkale Köyü yer almakta. Köyün içerisinde yer alan tarihi evler muhteşem hislere kapılmanızı sağlayabilir. Ancak bu köyü yalnızca evlerini görmek için ziyaret etmeyeceksiniz.

Bunun yanında köyde Assos Antik Kenti ve Assos Antik Limanı yer alıyor. Tarihi açıdan çok önemli olan bu antik yapılar çok uzak olmadığından Babakale gezilecek yerler listesinde sayılmayı hak ediyor. Antik Çağ’ın en önemli eserleri arasında yer alan bu kenti gezip harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Assos Antik Kenti içerisinde Surlar, Nekrapol, Athena Tapınağı, Amfi Tiyatro, Agora, Kazı Sponsoru ve bir çok tarihi eser bulunmaktadır.

4. Babakale Kalesi

babakale-kalesi
Babakale Kalesi

Babakale Kalesi, Osmanlı dönemine aittir ayrıca içerisinde Ulucami, çifte hamam ve çeşme yer almaktadır. Köyün merkezine yakın bir yerde bulunan Babakale Kalesi dikkat çeken büyük kapılara sahiptir. Kalenin manzarasından Midilli Adasını izleyebilirsiniz.

Babakale Kalesi, Çanakkale’ye bağlı olan Ayvacık ilçesine bağlı olan Babakale Köyünde yer almaktadır. Kale girişinde 10 TL ücret ödüyorsunuz, otoparktan ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu