Gezilecek Yerler

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Balıkesir’in batısında yer alan ve muhteşem Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Ayvalık çok uzun yıllardır yaz turizmi için gözde adreslerden bir tanesi. Ayvalık’ta bulunan tarihi yapılar bir yana aynı zamanda kiliseler ve zamanında burada yaşan Rum evleri bulunmaktadır.

Çok hareketli bir yaz tatili sevmeyen insanlar için Ayvalık tercihi son derece doğru bir yer olabilir. Üstelik Ayvalık’ta denize girebileceğiniz güzel plajlar bulunmaktadır. Üç Kız Kardeş dizisi, Ayvalık’ta çekilmektedir.

Avanos Gezi Rehberi için tıklayınız…

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler Listesi

Ayvalık gezilecek yerler listesinde kendisine yer bulabilecek çok sayıda tarihi mekân da var.

1. Taksiyarhis Anıt Müzesi

taksiyarhis-anit-muzesi
Taksiyarhis Anıt Müzesi

Gezilmesi gereken noktalara ilk olarak merkezden başlıyoruz. Ayvalık’ın ilk kilisesi olma özelliği taşıyan Taksiyarhis Kilisesi 15. yüzyıldan günümüze ulaşmayı başarmış. Her ne kadar çeşitli restorasyon işlemlerine maruz kalmış olsa da tarihi yapısı korunuyor. Taksiyarhis Anıt Müzesi kurtuluş savaşı sonrası belirli bir süre tekel deposu olarak kullanılmıştır.

Taksiyarhis Anıt Müzesine giriş ücreti 20 TL’dir, eğer müze kartını var ise onunla da giriş yapabiliyorsunuz.

Baş Melek anlamına gelen Taksiyarhis ismiyle anılan kilisenin içerisinde Hz. İsa’nın yaşam hikâyesini anlatan mermerler mevcut. Bu özel yapıyı görmeden Ayvalık’ı terk etmemelisiniz.

Konum için tıklayınız…

2. Saatli Cami (Ayos İanni Kilisesi)

ayvalik-saatli-cami

Sizin için hazırladığımız Ayvalık gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında Saatli Cami var. Farklı dinlerin harmanlandığı bir coğrafyada yer alan Ayvalık’ta geçmişte kilise olan ve sonradan camiye çevrilen çok sayıda yapı bulunuyor.

Saatli Cami’nin ismi 1944 yılında yaşanan deprem sonucunda üzerinde bulunan çan kulesi yıkılıyor, bunun yerine yapılan saat kulesinden ismi almaktadır.

1870 senesinde inşa edilen Saatli Cami de bunlardan bir tanesi. İlk olarak Agia İanni Kilisesi olarak oluşturulan bu yapı 1928 senesindeki mübadelenin ardından camiye döndürülmüş ve günümüzde cami olarak hizmet veriyor.

Konum için tıklayınız…

3. Ayvalık Çınarlı Cami (Agia Iorgi Kilisesi)

Rumlar tarafından yapılan Agia Iorgi Kilisesi de sonradan camiye çevrilen yapılardan bir tanesi. 19. yüzyılda inşa edilen kilise cumhuriyetin ilan edildiği dönemin ardından camiye çevrilmiş ve Çınarlı Cami ismini almış. Yerel halk bu camiyi Alibey Cami olarak da anıyor.

Etrafındaki çınar ağaçları sebebiyle bu ismi alan yapı haç formunda olduğundan görülmesi gereken önemli yapılar arasında kendisine yer buluyor.

4. Ayvalık Ayazması

Ayazma kelimesi Yunancada yer alan “Hagiasma” kelimesinden gelir. Bu yapılar Ortodoks kiliselerinin yan kısımlarında yer alan ve kiliseden bağımsız yapılardır. Genel olarak insanların şifa bulması adına kurulan bu yapılarda insanlar dileklerini de dile getirip olması için dua ederler.

Ayvalık gezilecek yerler arasında yer alan Ayvalık Ayazması bu dönemi günümüze kadar ulaştırmayı başaran muhteşem bir yapı.

5. Cennet Tepesi

Tarihi yapılara biraz ara vererek Ayvalık gezilecek yerler listemize doğal bir güzelliği ekliyoruz. Cennet Tepesi olarak isimlendirilen bölge Ayvalık’ı kuş bakışı görmek isteyenler için harika bir adres. Biraz yüksek bir konumda olduğu için rüzgârlı olduğunu söylememiz gerekli.

Ancak karşınıza çıkan manzara rüzgârı size unutturabilir. Özellikle güneşin batışında bu tepeye giderseniz muhteşem fotoğraf kareleri yakalamak mümkün olacaktır.

6. Sarımsaklı Plajı

Yaz turizminden bahsederken plajları listeye almamak mümkün değil. Ayvalık dendiğinde birçok kişinin aklına gelen ilk plaj Sarımsaklı Plajı oluyor, 7 km uzunluğa sahip olan plajda çok sayıda işletme de mevcut.

Sabahın erken saatlerinde gelip şezlongunuzu alırsanız akşama kadar tüm ihtiyaçlarınızı karşılayıp kendisini muhteşem denize bırakabilirsiniz.

7. Şeytan Sofrası

Ayvalık’ın en ünlü yerlerinden bir tanesi Şeytan Sofrası. Geçmiş dönemde lav hareketleriyle oluşan alan ayak izine benzemekte. Bu ayak izi şeklinin şeytanın ayak izi olduğu söyleniyor.

Şeytan Sofrası, Ayvalık‘a uzaklığı yaklaşık 8 km, Cunda Adası ile Şeytan Sofrasının arası yaklaşık 9 km’dir.

Birçok insan bu ayak izini görmek ve bu çukura para atarak dilek dilemeyi tercih ediyor. Ayvalık gezilecek yerler listesinde her zaman kendisine yer bulan bu noktayı es geçmemelisiniz.

Şeytan Sofrasının ziyaret için belirli bir saati yoktur genel olarak yoğun olduğu için istediğiniz zaman buraya uğrayabilirsiniz. Dilerseniz burada bulunan restoranlarda akşam saatinde yemek yiyebilirsiniz.

8. Alibey / Cunda Adası

Listemizin son sırasına olmazsa olmaz noktalardan bir tanesini koyduk. Cunda Adası kesinlikle bölgeye gittiğinizde gezmeniz gereken yerlerden bir tanesi.

Çok büyük bir ada olmamasına rağmen Cunda gezilecek yerler listesi oluşturulabilecek kadar yoğun bir yer. 1-2 gününüzü yalnızca bu adaya ayırırsanız pişman olmazsınız.

Ayvalık’ta Ne Yenilir Ne İçilir?

Ayvalık, zeytin ve zeytin yağı ile meşhur olmasının yanında ada köftesi, kabak çiçeği dolması, balıklı bamya, nohutlu bakalaros ve kuzu etli arapsaçı ile de meşhurdur. Dünyanın en lezzetli zeytin ve zeytin yağının Ayvalık’ta olduğu söylenmektedir.

Ayvalık’ta Akşam Ne Yapılır?

Ayvalık’ta gece hayatı ve akşam gidebileceğiniz yerleri sıraladık dilerseniz buralara uğrayabilirsiniz.

Club Gossip, Moshos Taverna, Cunda Maşşa, Cielo Bistro Bar, Zuzu Cafe Bar, Sandık Beach Club, Beyoğlu Lounge ve Brasserie, The Jihan Club gibi bir çok alternatif mekan bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu